Kontrast:

XVI Nyski Festiwal Nauki – „IT w nauce, zdrowiu i biznesie”

W ciągu dwóch dni 16. edycji Nyskiego Festiwalu Nauki dla odwiedzających Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie przygotowano wiele atrakcji. Były zajęcia, prezentacje, warsztaty, laboratoria, wystawy, konkursy, ćwiczenia i wykłady związane z kierunkami medycznymi, technicznymi, ekonomicznymi, społecznymi, humanistycznymi i artystycznymi. Z potencjałem naukowym oraz bazą dydaktyczną nyskiej Uczelni zapoznało się ponad 1000 odwiedzających z 20 szkół z województw opolskiego i dolnośląskiego.

Ideą festiwalu jest ukazywanie nauki w sposób przystępny dla obiorców. Tegoroczny festiwal odbył się pod hasłem „IT w nauce, zdrowiu i biznesie”. Uczniowie zapoznali się z nowymi technologiami uczestnicząc np. w pokazach skanowania 3D, programowania gier komputerowych, warsztatach wirtualizacji, pisania programów komputerowych, a także w pokazach praktycznego zastosowania najnowocześniejszych pomocy naukowych podczas opieki nad pacjentami w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, zabiegów resuscytacyjnych, wykorzystania programów komputerowych w analizie sposobu odżywiania, diagnozie cery i tłumaczeniu języków obcych. Bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się również wykład wybitnego kardiologa, prof. dra hab. n. med. Andrzeja Bochenka pt. „Gdy serce choruje”.

Studenckie koła naukowe „BWN” oraz „ABACULUS” przygotowały warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz symulacji lotu dronem i technik obsługi BSP. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Noir” zaprezentowali wystawę prac plastycznych – plenery z Nysy, Głuchołaz i Paczkowa. W Bibliotece PWSZ w Nysie można było się dowiedzieć jak szybko, łatwo i przyjemnie skorzystać z narzędzi edukacyjnych.

Uczniowie szkół średnich wzięli również udział w zawodach siatkarskich oraz w rozgrywkach w futsalu w Hali AZS i Hali Sportowej przy ul. Otmuchowskiej.

Festiwal odbył się pod patronatem honorowym: Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Opolskiego, Centrum Nauki Kopernik, Marszałka Województwa Opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Nysy, Starosty Nyskiego, Starosty Brzeskiego, Starosty Prudnickiego, Starosty Kłodzkiego i Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej.

Festiwal realizowany był w ramach projektu „ERA Nauki w PWSZ w Nysie”, finansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Szczegółowy plan wydarzeń festiwalowych znajduje się na stronie internetowej NFN: www.pwsz.nysa.pl/nfn 

 

28 września 2022 r.
Biuro Promocji PWSZ w Nysie
REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik