Kontrast:

Uczcili Święto Niepodległości w Czechach

W niedzielę, 11 listopada, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyli kwiaty pod polskim pomnikiem w jesenickim zdroju.

Słuchacze głuchołaskiego UTW będąc 30.10.2012 r. na pierwszej konferencji przygranicznych UTW w Jeseniku wpadli na pomysł, aby rocznicę odzyskania niepodległości uczcić właśnie w Jeseniku na Grafenbergu, czyli wzgórzu, na którym znajduje się polski pomnik. Wybrali się tam w niedzielę przed południem, zapraszając wszystkich chętnych. Do Czech z seniorami pojechał dr inż. Piotr Bernat, pełnomocnik Rektora PWSZ w Nysie ds. współpracy z UTW.

Pomnik wystawili w roku 1890 nasi rodacy, którzy leczyli się w ówczesnym uzdrowisku. Był to wyraz wdzięczności i uznania dla twórcy uzdrowiska, Wincentego Prissnitza, za jego nowatorskie i skuteczne metody leczenia wodą.

Pramen, czyli po polsku pomnik, ma kształt strzelistego obelisku zwieńczonego wspaniałym orłem w koronie. I właśnie ten orzeł w okresie PRL-u był nie lada atrakcją dla polskich turystów. Mogli bowiem bez żadnych obaw oglądać jedyny na pograniczu publiczny obiekt z wspaniałym polskim orłem w koronie.

Jest jeszcze jedna ciekawa, choć niepotwierdzona, historia związana z tym polskim pomnikiem. Otóż po wkroczeniu hitlerowców do Jesenika czubek pomnika z naszym orłem miał być brutalnie odłamany. Świadczyła o tym wyraźna rysa w górnej części pomnika. Odłamaną część miał przechować mieszkaniec Jesenika. Po wojnie została ona doklejona.

Ostatnio nasi sąsiedzi odrestaurowali wspaniale polski pomnik. Znacznie powiększono teren wokół niego, przez co stał się bardziej widoczny i okazały.




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik