Kontrast:

BAŁKANY-Nowy kierunek współpracy w ramach programu Erasmus Plus PWSZ w Nysie

W dniach 13-17.11.2015r z wizytą partnerską w Kosovie przebywała Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych PWSZ w Nysie-Pani Anna Opałka.

To pierwsze tego typu spotkanie w ramach przyznanego Uczelni wsparcia finansowego na wymianę studentów i pracowników z krajami bałkańskimi, w tym z Pristiną w Kosovie, Podgoricą w Czarnogórze oraz Mostarem w Bośni i Hercegowinie. W chwili obecnej trwa nabór na realizację części studiów w nyskiej uczelni przez 16 studentów z bałkańskich uczelni partnerskich w semestrze letnim 2015/16.

Spotkania, w których wzięła udział Pani Anna Opałka mają na celu ustalenie zasad i procedur współpracy, rekrutacji studentów, promocji kształcenia w PWSZ w Nysie oraz przeszkolenia personelu administracyjnego w zakresie obsługi programu Erasmus Plus, co znacznie wpłynie na prawidłowy przebieg wszelkich działań związanych z wymianą studentów i pracowników. Pozwalają na zapoznanie się z warunkami studiowania w uczelni partnerskiej, w tym z możliwością zakwaterowania i wyżywienia na terenie kampusu uniwersyteckiego. Przedstawicielka PWSZ w Nysie spotkała się między innymi z wice Rektorem ds. Współpracy Międzynarodowej Panią Linditą Tahiri, Kierownikiem Biura Współpracy Międzynarodowej Panią Lumnije Barnjami, pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej oraz ze studentami zainteresowanymi przyjazdem do Polski na studia w nyskiej PWSZ.

Uniwersytet w Pristinie to największa Uczelnia w Kosowie, która kształci ponad 50.000 studentów na wydziałach: Prawa, Administracji, Biznesu, Technologii Informacyjnych, Filologicznych Edukacji, Artystycznych. Do tej pory Uczelnia bardzo aktywnie włączała się we współpracę międzynarodową realizując liczne projekty Programu TEMPUS czy ERASMUS MUNDUS.

Miasto Pristina- stolica kraju- to obecnie ogromny plac budowy: dziesiątki bloków, biurowców, dziury w ziemi dopiero przygotowywane pod inwestycje, w tym również zagraniczne. Ogromny boom budowlany, widać ducha nowoczesności i dążenie do najwyższych europejskich standardów we wszystkich sferach życia, choć niektóre inwestycje wyglądają jakby, ktoś o nich zapomniał . Mimo politycznej alienacji przez niektóre państwa, bo przypomnijmy, że młoda Republika Kosovo po odłączeniu od Serbii i ogłoszeniu niepodległości 17 lutego 2008 roku, długo musiała zabiegać o uznanie jej jako niezależnego kraju i wciąż przez wiele z nich nie została oficjalnie uznana, państwo rozwija się w szybkim tempie, co widać nawet gołym okiem.

Kosovo to kraj zamieszkały przez 2 miliony mieszkańców (głównie Albańczyków ale też Serbów, Bośniaków i Turków), z których najwięcej, bo większość to ludzie młodzi - między 20 a 35 rokiem życia, zakorzenieni w tradycji europejskiej, znający jej normy i zasady. Mieszanka kultur, w tym religii nie przeszkadza w dążeniu do rozwoju kraju i jego mieszkańców. I choć jeszcze dużo trzeba by tutaj poprawić, to z pewnością ludzie młodzi, w tym studenci, są kapitałem nie do przecenienia, gdyż to oni decydować będą o przyszłości tego regionu. Dlatego tak ważna jest dla Kosova integracja z krajami europejskimi.

W ramach otrzymanych środków studenci polscy również mogą skorzystać z możliwości odbycia części studiów w uczelni w Pristinie (KOSOVO), Podgoricy (CZARNOGÓRA) czy Mostarze (BOSNIA I HERCEGOWINA) w semestrze letnim 2015/16. Rekrutacja ze strony polskiej potrwa do 10 grudnia i obowiązują w niej TE SAME ZASADY co przy wyjazdach do krajów UE, z wyjątkiem finansowania gdyż wszyscy otrzymują tu grant w wysokości 650 EURO na miesiąc plus bezzwrotny ryczałt na podróż w wysokości 275 EUR.

Więcej informacji: www.bwm.pwsz.nysa.pl (zakładka Erasmus Plus KA-107) ;

Linki do uczelni partnerskich:

www.uni-pr.edu
www.ucg.ac.me/eng
sve-mo.ba/university-of-mostar
Informacja o spotkaniu >>

ROZPOCZNIJ SWĄ PRZYGODĘ ŻYCIA Z ERASMUSEM NA BAŁKANACH!!!

mgr Anna Opałka - Kierownik
Biuro Współpracy Międzynarodowej




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik