Kontrast:

CONSARCH 2

08-12.04.2013 r. CONSARCH 2 W INSTYTUCIE SZTUKI WYSPA W GDAŃSKU - Międzynarodowe warsztaty rewitalizacyjne dla studentów architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie - koordynatora projektu, Politechniki Gdańskiej, Hochschule Lausitz/Cottbus (NIEMCY), Universita Della Calabria (WŁOCHY), Ecole Nationale Superieure D'architecture de Strasbourg (FRANCJA), University of Granada (HISZPANIA).

CONSARCH 2, to druga edycja międzynarodowych intensywnych warsztatów Programu LLP ERASMUS poświęconych konserwacji zabytków w architekturze, które Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zorganizuje w kwietniu 2013 roku w partnerstwie z Instytutem Sztuki Wyspa, Instytutem Nowej Kultury Industrialnej oraz Politechniką Gdańską.

Weźmie w nich udział blisko 50-ciu studentów architektury oraz ponad 20 wykładowców i ekspertów z następujących Uczelni:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie (POLSKA)  – koordynator projektu;
  • Politechnika Gdańska (POLSKA);
  • Hochschule Lausitz/Cottbus (NIEMCY);
  • Universita Della Calabria (WŁOCHY);
  • Ecole Nationale Superieure D'architecture de Strasbourg (FRANCJA);
  • University of Granada (HISZPANIA).

Tematem kursu będzie rewitalizacja obiektów postoczniowych w Gdańsku, tak ważnych dla narodu polskiego z punktu widzenia ich znaczenia i historii. Kurs ma formę warsztatów uzupełnionych wykładami teoretycznymi, prezentacjami praktycznych realizacji rewitalizacji i adaptacji obiektów zabytkowych i zakłada multidyscyplinarne podejście do podniesienia wiedzy konserwatorskiej w pracy przyszłych architektów. Już pierwsza edycja, która odbyła się w 2012 roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów Instytutu Architektury oraz mieszkańców miasta, dla których zorganizowano pokaz iluminacji i mappingu na budynku Starej Rzeźni w Nysie.

Tematyka warsztatów doskonale zbiega się z misją i strategią działania Instytutu Sztuki WYSPA – organizacji, która działa na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego jakim jest bez wątpienia teren byłej Stoczni Gdańskiej.

Praca studentów wspierana będzie przez wykładowców i ekspertów doskonale zaznajomionych z tematyką i od wielu lat współtworzących strategię ochrony dziedzictwa Stoczni Gdańskiej oraz jej rewitalizacji. Oprócz części warsztatowej studenci wezmą udział w wykładach wprowadzających ich szczegółowo w tematykę rewitalizacji, które to będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych i przeprowadzane będą codziennie w godz. 9:00-11:00 (szczegółowy program).

Studenci pracować będą w czterech międzynarodowych grupach, które na wstępie przeprowadzą szczegółową analizę kontekstu miejskiego i społecznego badanego obszaru, jego relacji ze śródmieściem Gdańska, powiązaniach z poszczególnymi grupami interesariuszy. W oparciu o uzyskaną wiedzę grupy rozpoczną pracę nad nowymi rozwiązaniami funkcjonalnymi dla programu rewitalizacji stoczni, które to zaprezentowane zostaną jako wstępne projekty koncepcyjne w dniu 12.04.2013 w Instytucie Sztuki Wyspa o godz. 15.00 podczas oficjalnego podsumowania pierwszego, gdańskiego etapu warsztatów.

Powyższa prezentacja poprzedzi znakomitą wystawę prof. Dominiczaka, na która serdecznie zapraszamy!

Drugi etap warsztatów, w tym prezentacja efektów końcowych oraz modeli zaproponowanych rozwiązań, będzie miała miejsce w dniu 19.04.2013r w Instytucie Architektury PWSZ w Nysie i będzie można w niej uczestniczyć dzięki transmisji on-line na stronie: www.pwsz.nysa.pl. Jako jeden z rezultatów projektu powstanie ponadto publikacja podsumowująca pracę wszystkich grup roboczych wraz z komentarzami ekspertów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Posłuchaj:

Anna Opałka Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych

 

Zobacz:
Galeria zdjęć z warsztatów w Gdańsku

 

Anna Opałka
Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych

Opublikowano: 7-04-2013




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik