Kontrast:

KontaktAktualności

Biuro Projektów i Programów

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

  1. Podstawowe informacje o Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko
  2. Kto może się ubiegać
  3. Opis priorytetów
  4. PO Infrastruktura i Środowisko - szczegółowy opis priorytetów www.funduszestrukturalne.gov.pl/NSS/programy/krajowe/poiis/Dokumenty/Program+i+uszczegolowienie
  5. PO Infrastruktura i Środowisko - szczegółowy opis programu www.funduszestrukturalne.gov.pl/NSS/programy/krajowe/poiis/Dokumenty/Program+i+uszczegolowienie
  6. Lista konkursów link



1. Podstawowe informacje o Programie Opera

cyjnym Infrastruktura i Środowisko

5 grudnia 2007 r. Danuta Hübner, komisarz ds. Polityki Regionalnej, podpisała decyzję Komisji Europejskiej przyjmującą do realizacji Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Jest to największy w historii Unii Europejskiej program. Wielkość środków unijnych zaangażowanych w realizację POIiŚ wynosi prawie 28 mld euro, co stanowi ok. 42 % całości środków przeznaczonych na realizację polityki spójności.

Dostosowanie do norm unijnych wiąże się z koniecznością realizacji wielu inwestycji takich jak: budowa kanalizacji i wodociągów oraz ponad tysiąca oczyszczalni ścieków, a także stacji uzdatniania wody, unowocześnienie starych składowisk odpadów, budowa zakładów utylizacji i recyklingu odpadów, modernizacja ciepłowni i elektrowni, unowocześnienie z punktu widzenia ochrony środowiska setek zakładów przemysłowych. Wszystkie te inwestycje są niezwykle kosztowne, dlatego tak ważna jest pomoc z funduszy unijnych. Właśnie taką pomoc oferuje Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do inwestycji wpływających w korzystny sposób na stan środowiska. Zgodnie z tym programem 5 mld euro z 27,9 mld euro, pochodzące z dwóch funduszy unijnych tj. Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych zostanie głównie na inwestycje infrastrukturalne przyczyniające się do poprawy stanu środowiska, a także na projekty związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. Poza sektorem ochrony środowiska Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko wspiera również takie dziedziny jak: transport, energetyka, ochrona zdrowia, kultura, szkolnictwo wyższe.

2. Kto może się ubiegać

Beneficjentami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mogą być:

  • jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe
  • wojsko, wojewodowie, PGL Lasy Państwowe, urzędy morskie
  • Zarządy Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, urzędy morskie
  • jednostki sprawujące nadzór nad obszarami chronionymi, parki narodowe, parki krajobrazowe i ich zespoły, nadleśnictwa i ich grupy, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe
  • Beneficjentami XIII osi priorytetowej są wiodące ośrodki akademickie oferujące wykształcenie na kierunkach, które będą w największej mierze decydowały o konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności dla inwestorów, tzn. przede wszystkim w zakresie nauk ścisłych i technicznych. Dofinansowanie w ramach priorytetu będą mogły otrzymać uczelnie kształcące specjalistów w głównych obszarach wspieranych w ramach PO Infrastruktura i Środowisko na kierunkach związanych z transportem, inżynierią środowiska, energetyką oraz ochroną zdrowia.

Wsparcie tego rodzaju projektów pozwoli na wykształcenie odpowiedniej liczby specjalistów niezbędnych do zapewnienia obsługi i dalszej modernizacji stworzonej infrastruktury. Przyczyni się również do zapewnienia trwałości i efektywności inwestycji zrealizowanych w ramach POIiŚ.

Wsparcie adresowane jest tylko do wiodących ośrodków akademickich w kraju - dysponujących odpowiednim potencjałem dydaktycznym , pozwalającym na prowadzenie studiów II i III stopnia (studia magisterskie i doktoranckie). Wspierane uczelnie muszą spełniać uznane międzynarodowo standardy kształcenia oraz otrzymały co najmniej ocenę "pozytywną" Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków preferowanych w ramach POIiŚ.

3. Opis priorytetów

W ramach programu realizowanych jest 15 priorytetów:

  • Oś priorytetowa 1. Gospodarka wodno-ściekowa
  • Oś priorytetowa 2. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi
  • Oś priorytetowa 3. Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska
  • Oś priorytetowa 4. Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska
  • Oś priorytetowa 5. Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych
  • Oś priorytetowa 6. Drogowa i lotnicza sieć TEN-T
  • Oś priorytetowa 7. Transport przyjazny środowisku
  • Oś priorytetowa 8. Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe
  • Oś priorytetowa 9. Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna
  • Oś priorytetowa 10. Bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja źródeł energii
  • Oś priorytetowa 11. Kultura i dziedzictwo kulturowe
  • Oś priorytetowa 12. Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia
  • Oś priorytetowa 13. Infrastruktura szkolnictwa wyższego
  • Oś priorytetowa 14. Pomoc techniczna - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
  • Oś priorytetowa 15. Pomoc techniczna - Fundusz Spójności

Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Instytucjami Pośredniczącymi) są:

Biuro Projektów i Programów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK