Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
1. Podstawowe informacje o Programie Opera
cyjnym Infrastruktura i Środowisko
5 grudnia 2007 r. Danuta Hübner, komisarz ds. Polityki Regionalnej,
podpisała decyzję Komisji Europejskiej przyjmującą do realizacji Program Operacyjny
Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Jest to największy w historii Unii Europejskiej program. Wielkość środków
unijnych zaangażowanych w realizację POIiŚ wynosi prawie 28 mld euro, co stanowi
ok. 42 % całości środków przeznaczonych na realizację polityki spójności.
Dostosowanie do norm unijnych wiąże się z koniecznością realizacji wielu inwestycji takich jak: budowa kanalizacji i wodociągów oraz ponad tysiąca oczyszczalni ścieków, a także stacji uzdatniania wody, unowocześnienie starych składowisk odpadów, budowa zakładów utylizacji i recyklingu odpadów, modernizacja ciepłowni i elektrowni, unowocześnienie z punktu widzenia ochrony środowiska setek zakładów przemysłowych. Wszystkie te inwestycje są niezwykle kosztowne, dlatego tak ważna jest pomoc z funduszy unijnych. Właśnie taką pomoc oferuje Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do inwestycji wpływających w korzystny sposób na stan środowiska. Zgodnie z tym programem 5 mld euro z 27,9 mld euro, pochodzące z dwóch funduszy unijnych tj. Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych zostanie głównie na inwestycje infrastrukturalne przyczyniające się do poprawy stanu środowiska, a także na projekty związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. Poza sektorem ochrony środowiska Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko wspiera również takie dziedziny jak: transport, energetyka, ochrona zdrowia, kultura, szkolnictwo wyższe.
Beneficjentami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mogą być:
Wsparcie tego rodzaju projektów pozwoli na wykształcenie odpowiedniej liczby specjalistów niezbędnych do zapewnienia obsługi i dalszej modernizacji stworzonej infrastruktury. Przyczyni się również do zapewnienia trwałości i efektywności inwestycji zrealizowanych w ramach POIiŚ.
Wsparcie adresowane jest tylko do wiodących ośrodków akademickich w kraju - dysponujących odpowiednim potencjałem dydaktycznym , pozwalającym na prowadzenie studiów II i III stopnia (studia magisterskie i doktoranckie). Wspierane uczelnie muszą spełniać uznane międzynarodowo standardy kształcenia oraz otrzymały co najmniej ocenę "pozytywną" Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków preferowanych w ramach POIiŚ.
W ramach programu realizowanych jest 15 priorytetów:
Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Instytucjami Pośredniczącymi) są: