Kontrast:

KontaktyAkademik, stypendia, zapomogiWsparcie studentów niepełnosprawnychWirtualna UczelniaDziekanatyPlatforma edukacyjnanKlasa

Samorząd Studencki

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Absolwent VIP - Marlena Jakubowska

Absolwentka Finansów i Rachunkowości (2012 r.), księgowa w międzynarodowej firmie Legrand Polska Sp. z o.o.

Absolwent VIP - Marlena Jakubowska

 

- Czy w czasie studiów lub po studiach była Pani gdzieś zatrudniona?

Moja kariera zawodowa to:
1. staż (3-miesięczny) w Urzędzie Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim w dziale Ewidencji Działalności Gospodarczej - przed rozpoczęciem studiów,
2. praktyki studenckie w biurze rachunkowym,
3. praca na stanowisku młodszego księgowego w Kancelarii Rachunkowej we Wrocławiu w czasie studiów magisterskich.

- Gdzie obecnie Pani pracuje i na jakim stanowisku? Na czym polega Pani praca?

Pracuję w Legrand Polska Sp. z o.o. na stanowisku księgowej. Do moich codziennych obowiązków należy kierowanie obiegiem dokumentacji księgowej, księgowanie wyciągów bankowych złotówkowych i w walutach obcych, przygotowywanie płatności, księgowanie dokumentów dotyczących kosztów marketingowych, transportowych oraz związanych z zakupem materiałów i towarów. Odpowiadam również za potwierdzenia sald po stronie zobowiązań, rozliczenia delegacji zagranicznych oraz część czynności związanych z zamknięciem miesiąca tj. wycena należności Grupy Legrand oraz salda do Grupy Legrand (należności i sprzedaż), a także sporządzanie rezerwy na koszty bieżące. Ponadto jestem odpowiedzialna za okresowe sprawozdania GUS dotyczące nośników energii (G-02a, G-02b i G-03).

- W jaki sposób dostała się Pani do tej pracy? Jak wyglądał proces rekrutacji?

Jest to największa korporacja w okolicy mojego miejsca zamieszkania, więc w pierwszej kolejności myślałam o złożeniu aplikacji właśnie tam. Szczęśliwie złożyło się tak, że akurat zaraz po ukończeniu studiów magisterskich było zapotrzebowanie do działu księgowego. Dowiedziałam się o tym bezpośrednio ze strony firmy (ogłoszenie na portalu praca.pl pojawiło się nieco później). Proces rekrutacji składał się z 5 etapów: złożenie aplikacji, wywiad telefoniczny, 1 spotkanie rekrutacyjne, 2 spotkanie rekrutacyjne (decydujące) oraz wdrożenie.

- Jak Pani sądzi co zadecydowało o przyjęciu Pani do tej pracy?

Na pewno wiedza praktyczna, doświadczenie nabyte na poprzednim stanowisku oraz znajomość języka obcego niezbędna do pracy w międzynarodowej firmie.

- W jaki sposób rozwija Pani swoje kompetencje?

Głównie poprzez codzienną pracę, nabywanie nowych umiejętności pracując w zespole księgowym, a także szkolenia.

- Co uważa Pani za swoje największe zawodowe osiągnięcie?

Przede wszystkim szybkie i bezproblemowe zdobycie pracy w zawodzie w międzynarodowej firmie o silnej pozycji na światowym rynku jest już dla mnie dużym osiągnięciem. Ważne jest również to, że moja wiedza i umiejętności są doceniane, ciągle się rozwijam i "nie stoję w miejscu".

- W jakim stopniu studia przygotowały Panią do wykonywanego zawodu? Czy Uczelnia pomogła Pani w ścieżce kariery - w jaki sposób?

Jestem bardzo zadowolona z nauki na PWSZ w Nysie. Początki były ciężkie, ponieważ skończyłam Liceum Ogólnokształcące, a nie Technikum Ekonomiczne jak większość kolegów z roku, którzy posiadali już podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości. Myślę, że Uczelnia w dużym stopniu przygotowała mnie do pracy w dziale finansów. Zdobyta wiedza teoretyczna oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce, na co Uczelnia kładła nacisk (poprzez liczne projekty, prace na programach księgowych) doprowadziły mnie do miejsca, w którym teraz jestem.

- Co doradziłaby Pani studentom swojego kierunku?

Nie zniechęcajcie się jeżeli nieraz niektóre przedmioty wydadzą się zbyt trudne, niepotrzebne, wykładowcy wymagający, a nauka zbyt czasochłonna. W przyszłości stwierdzicie, że studia te nie były czasem straconym. Zdobytą wiedzę należy jednak jak najszybciej przekładać na praktykę. Pracodawcy przede wszystkim wymagają doświadczenia, więc nie czekajcie z szukaniem pierwszej pracy do ukończenia studiów magisterskich, ponieważ one tylko uzupełniają wiedzę zdobytą na 1-szym stopniu studiów. Z doświadczenia swojego i znajomych mogę stwierdzić, że wiedza zdobyta na FiR na PWSZ w Nysie jest wystarczająca, żeby rozpocząć karierę w zawodzie i efektywnie wykonywać swoją pracę. Osobiście polecam połączenie kontynuacji studiów magisterskich w trybie dziennym z rozpoczęciem pracy w zawodzie. Nie ma problemu z indywidualnym dostosowaniem godzin zajęć do godzin pracy. Trzeba tylko chcieć, postarać się i poświęcić trochę więcej czasu i energii, ale zapewniam, że to wszystko bardzo szybko się zwróci, a przede wszystkim po zdobyciu pełnego wyższego wykształcenia nie będziecie zaczynać "od zera".

- Jakie są Pani plany zawodowe?

Mam nadzieję, że pozostanę w Legrand Polska Sp. z o.o., jednak liczę, że w niedalekiej przyszłości zmienię stanowisko na Specjalistę do spraw księgowości.

mgr Paulina Sołtys
Biuro Karier PWSZ w Nysie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018   
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK