Kontrast:

KontaktyAkademik, stypendia, zapomogiWsparcie studentów niepełnosprawnychWirtualna UczelniaDziekanatyPlatforma edukacyjnanKlasa

Samorząd Studencki

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Osłony ochronne z drukarki 3D dla pracowników szpitali 

Kilkaset sztuk osłon ochronnych dla pracowników służby zdrowia w Nysie i Głuchołazach wyprodukowali na drukarkach 3D studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Nyscy wolontariusze działają samodzielnie w domu w przerwach między zajęciami na Uczelni, które odbywają się on-line. Studenci na co dzień działający w Kole Naukowym Abaculus w ramach kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji postanowili również działać w tym trudnym dla wszystkich czasie stanu epidemii. Sami zaprojektowali wzór przyłbicy ochronnej wykorzystując w ten sposób wiedzę i doświadczenie nabyte podczas studiów w nyskiej Uczelni. W czasie pandemii wiele placówek medycznych stanęło przed sporym problemem braku sprzętu, który umożliwiałby pracownikom odpowiednie zabezpieczenie.

 - Posiadając drukarki 3D i trochę umiejętności, jako koło naukowe Abaculus postanowiliśmy nie być bierni i w składzie: Mateusz Mielec, Piotr Marchewka, Sebastian Olszowski, Piotr Miziorko pod opieką mgr inż. Jacka Tomasiaka zaprojektowaliśmy, przetestowaliśmy i wytworzyliśmy przyłbice ochronne – mówią studenci PWSZ w Nysie.

Pierwsza partia osłon ochronnych trafiła już do szpitali w Nysie i Głuchołazach m.in. do pielęgniarek, wśród których jest wiele absolwentek pielęgniarstwa PWSZ w Nysie (zob. zdjęcie). Zapotrzebowanie wyrazili także ratownicy medyczni, absolwenci i wykładowcy kierunku ratownictwo medyczne. Wydrukowana i zmontowana osłona ochronna po założeniu na głowę trzyma się mocno. Na folii dodano na górze wywiewy, aby nie zaparowała. Wydrukowana rama przyłbicy ma 3 mm grubości. Projekt studentów PWSZ w Nysie umożliwia produkcję jednej osłony ochronnej w ciągu 35 minut. Większość gotowych projektów na drukarki 3D dostępnych w internecie to czas ok 3 godzin druku. To przy obecnym zapotrzebowaniu nie było do zaakceptowania – podkreślają studenci.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zapewniła wsparcie przedsięwzięcia, do akcji wolontariuszy przyłączyły się lokalne przedsiębiorstwa (wieloletni partnerzy uczelni), które dostarczyły materiały niezbędne w produkcji metodą 3D. Głuchołaski zakład Schattdecor przekazał studentom dużą ilość folii ochronnych, a firma Wakmet z Bodzanowa rolki filamentu PET-G. Studenci Koła Naukowego Abaculus dziękują także wszystkim pozostałym osobom, które bardzo chętnie przyłączają się do akcji.

Dodatkowo koło naukowe Robotyka KSP, z zaprzyjaźnionej z naszą Uczelnią Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, również wyrazili chęć pomocy i podążając za naszymi wskazówkami starają się pomóc w swojej okolicy. Zachęcamy każdego do pracy i pomocy, w tym koła naukowe i organizacje.

Szczegóły na temat nyskiej akcji i kontakt można znaleźć na stronie internetowej koronawypad.pl, którą utworzyli studenci. Ze strony można m.in. pobrać projekt i pliki do druku.

 Zobacz film >>                                                                                                                                 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie © 2018   
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK