Minęły 2 miesiące wytężonej pracy, zmagań nyskich "XL-ek", które od 11 kwietnia do 8 czerwca 2016 roku uczestniczyły w II edycji grupowej metamorfozy pod nazwą "Od XL-ki do modelki" zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe "Trzymaj Formę" działające przy Instytucie Kosmetologii nyskiej PWSZ.
Zakończył się program na odchudzanie 15 "Xl-ek" z Nysy, którego celem było zgubienie zbędnych kilogramów w optymalnym czasie oraz znaczna poprawa zdrowia i kondycji. Całe przedsięwzięcie zaczęło się od nietypowego castingu na najwyższy wskaźnik masy ciała wskazany przez "Tanitę" - wagę pozwalającą określić wiek metaboliczny czy wskaźnik BMI- dzięki czemu można było dostosować program treningowy dla naszych "Xl-ek" i kontrolować jego skuteczność. Panie akceptując regulamin programu, zobowiązały się do aktywnego udziału w zajęciach obowiązkowych wynikających z przygotowanego grafiku zajęć. I tak, aby osiągnąć wytyczony cel, dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, w zaprzyjaźnionym z PWSZ nyskim Carolinum, uczestniczyły w zajęciach muzyczno - ruchowych prowadzonych przez opiekunkę SKN "Trzymaj formę" mgr Ewę Szurę i przewodniczącą koła, studentkę dietetyki Sonię Dziergas.
Ponadto w każdą środę po pomiarach składu masy oraz półgodzinnych prelekcjach na temat zdrowego stylu życia prowadzonych przez członków SKN "Trzymaj formę", studentów dietetyki PWSZ, nad którymi czuwała dr Marta Misiarz, dzielne "Xl -ki" maszerowały z kijkami. Panie miały świadomość, że godzinny marsz nordic walking nie tylko pomaga spalać kalorie, ale zapewnia doskonałą kondycję, wzmacnia kończyny górne, kręgosłup, mięśnie brzucha, odciąża stawy, a regularnie uprawiany doskonale i na stałe pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.
Kolejnym krokiem do osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu było obowiązkowe prowadzenie dzienniczka, w którym uczestniczki skrupulatnie zapisywały zjadane w ciągu dnia produkty, aby otrzymać obiektywny obraz swojej diety. Natomiast studentki trzeciego roku dietetyki na podstawie zapisków systematycznie kontrolowały i omawiały błędy żywieniowe swoich podopiecznych, udzielając wskazówek, jak je wyeliminować albo np. poszukać zdrowszych zamienników.
Aktywności ruchowej towarzyszyły pozaregulaminowe - tak więc nieobowiązkowe - spotkania w postaci albo warsztatów kulinarnych nad Jeziorem Nyskim, albo wykładu profesora Piotra Barona pt. "Jesteś dyrygentem swojego życia" połączonego z warsztatami dietetycznymi w pensjonacie "Riwiera Nyska" w Skorochowie, gdzie "XL-ki" dotarły, maszerując z kijkami spod Rektoratu PWSZ w Nysie.
Studentki kosmetologii z Zastępcą Dyrektora Instytutu Kosmetologii mgr Agnieszką Pulik i mgr Moniką Podborączyńską na czele przygotowały uczestniczkom programu niespodziankę, zapraszając do Instytutu Kosmetologii na zabiegi pielęgnacyjne stóp, dłoni oraz makijażowe metamorfozy, które uwiecznił Przemysław Pawlik, nyski fotograf, będący z nami od pierwszej edycji programu, za co raz jeszcze bardzo dziękujemy.
Szybko okazało się, że program osiągnie powodzenie, ponieważ uczestniczki nie kryły zadowolenia z możliwości brania w nim udziału, były mocno zmotywowane do podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości życia, tym bardziej, że na bieżąco specjalistycznym sprzętem monitorowaliśmy postępy, które z tygodnia na tydzień były coraz lepsze. Poza tym "XL - ki" stawały się, dzięki systematycznym ćwiczeniom, bardziej świadome swojego ciała, czego dowodem były m.in. wyprostowana sylwetka, lepsze umięśnienie, lepsze samopoczucie. W wyniku treningu uzyskały wyraźną poprawę podstawowych cech motorycznych, takich jak siła, szybkość czy wytrzymałość.
U tych Pań, gdzie mimo zmiany diety i stosowanego 3 razy w tygodniu wysiłku spadek masy był niewielki, zweryfikowano takie składowe ciała jak tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa i TBW (zawartość wody), w wyniku czego okazało się, że mimo małego spadku masy wyżej wymienione parametry zmieniły się na korzyść, tzn. tłuszcz zmalał, tkanka mięśniowa zwiększyła się minimalnie, zawartość wody wzrosła, zatem obniżył się automatycznie wiek metaboliczny organizmu, mówiąc prościej, organizm stał się młodszy i zdrowszy.
Z powodów osobistych dwie uczestniczki musiały zrezygnować z udziału w programie, dlatego w tabeli przedstawiono wyniki spadku masy ciała 13 uczestniczek.
Nyskie "XL-ki" mają świadomość, że sama motywacja nie wystarczy, żeby osiągnąć zamierzony cel. Poza tym, zmiany, jakie zachodzą w sylwetce, nie zawsze są tak szybkie, jak by się chciało, mimo wszystko warto kontynuować drogę do szczupłej sylwetki. Dzięki udziałowi w programie odkryły, że efekty to też zmiana zachowań, nawyków, innego spojrzenia na siebie, na świat, lepsze samopoczucie i większa pewność siebie.
Swoim sukcesem poszczycić się może przede wszystkim Pani Agata,
która utraciła 9,6 kg masy ciała. Drugie miejsce należy do Pani Alicji (6,5
kg ), a trzecie do Pani Elżbiety (6,2 kg).
Poniższy wykres przedstawia wyniki pomiarów zwyciężczyni programu, której, jak
już wspomniano, udało się zrzucić 9,6 kg. Analizie poddano 5 komponentów:
Dziękujemy Studentom Architektury za stworzenie logo naszego koła, Władzom Uczelni za możliwość przeprowadzenia programu, Dyrekcji ZSO Carolinum w Nysie za udostępnienie sal do prowadzenia zajęć oraz wszystkim Sponsorom za wsparcie i pomoc.
Nyskie "L-ki" niech nasza przygoda nie będzie końcem, ale początkiem drogi, bo sukces rodzi nowe wyzwania. Nie wróćcie do dawnych nawyków żywieniowych i nadal trzymajcie tendencję spadkową masy i formę!
Ewa Szura
opiekunka Studenckiego Koła Naukowego "Trzymaj Formę"
przy Instytucie Kosmetologii PWSZ w Nysie