Na pytania Biura Promocji o nowości w Instytucie Finansów odpowiada prof. dr hab. Andrzej Nowak, Dyrektor Instytutu Finansów PWSZ w Nysie.
Biuro Promocji: Od roku 2010 będzie można studiować w Instytucie Finansów "zabezpieczenie społeczne" i to zarówno na studiach pierwszego stopnia, jak i na studiach podyplomowych. Skąd pomysł na utworzenie takiego kierunku studiów?
prof. dr hab. Andrzej Nowak :Studia z zakresu finansów w PWSZ w Nysie prowadzone są od około 9 lat i z biegiem czasu zmieniał się ich profil. Zaczynaliśmy of finansów i zarządzania, zaś aktualnie realizujemy kierunek finanse i rachunkowość.
Dyskusja o specjalności zabezpieczenie społeczne, która ma być realizowana w ramach wymienionego kierunku wynikła z naszych kontaktów z przedstawicielami Urzędu Pracy i ZUS w Opolu. Skarżyli się na to, że absolwenci kierunków ekonomicznych, administracji itp. z różnych uczelni, starający się o pracę w ich instytucjach, wykazują bardzo małą wiedzę praktyczną odnośnie problematyki zabezpieczenia społecznego, pracy, zasiłków, składek, itd. Przyjęliśmy ze zrozumieniem ich uwagi i postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom, tym bardziej, że wymienione instytucje są bardzo dużymi pracodawcami w regionie i mają potrzeby zatrudniania nowych ludzi. Chcą aby byli dobrze do tej pracy, która ma swoją specyfikę, przygotowani.
B.P.: Kto będzie mógł podjąć te studia?
A.N.: Te studia mogą być podejmowane przez osoby, które zostaną przyjęte na studia na kierunku finanse i rachunkowość, począwszy od drugiego roku. Na pierwszym roku program jest standardowy, jednakowy dla wszystkich. Po nim studenci wybierają specjalność. Druga z nich wiąże się raczej z rachunkowością i zarządzaniem finansami w przedsiębiorstwie. Należy nadmienić, że na specjalności zabezpieczenie społeczne realizuje się podstawowe przedmioty z dziedziny finansów, rynków kapitałowych, itd. Chcę dodać, że otwieramy też odpłatne studia podyplomowych pod nazwą Zabezpieczenie społeczne dla osób posiadających wykształcenie wyższe. Dokładne informacje na temat studiów w PWSZ w Nysie, w tym na kierunku finanse i rachunkowość są na stronach szkoły www.pwsz.nysa.pl w internecie.
B.P.: Czego się nauczą studenci?
A.N.: Jak już wspomniałem, oprócz podstawowych przedmiotów z dziedziny finansów i ekonomii, studenci poznają strukturę i zasady działania systemu ubezpieczeń społecznych, w tym emerytalnych, zasady działania urzędu pracy, a także zdobędą podstawy do szybkiego podjęcia pracy w tych sferach działalności państwa. Programy na specjalności zostały opracowane w ścisłej współpracy z wysokimi przedstawicielami ZUS i Urzędu Pracy w Opolu.
B.P.: Jakie kwalifikacje zdobędą absolwenci? Jak to wpłynie na ich szanse na rynku pracy?
A.N.: ZUS i Urząd Pracy zgłaszają potrzeby i narzekają na poziom przygotowania absolwentów. Chcemy pomóc to przygotowanie poprawić. Oczywiście trzeba wiedzieć, że gdy ktoś myśli o pracy poza tymi instytucjami, lepiej rozważyć rachunkowość. To też należy do naszej oferty.
B.P.: Kiedy i gdzie można zapisać się na te studia?
A.N.: Rekrutacja odbywa się w miesiącach letnich. Stała aktualizowana informacja podawana jest na stronach internetowych szkoły, które są bardzo ładnie i profesjonalnie przygotowane. Jak w większości szkół wyższych trwa ona 2-3 miesiące.
B.P.: Dziękuję za rozmowę.
A.N.: Dziękuję bardzo za rozmowę i zainteresowanie tym co dzieje się w naszej szkole. Mnóstwo absolwentów kierunku finanse kontynuuje naukę na studiach magisterskich w wielu uczelniach Wrocławia, Opola i innych. Myślę, że co najmniej 70 procent. Na ogół bardzo dobrze sobie radzą. Część z nich wybierając PWSZ w Nysie dla studiów pierwszego stopnia zmniejsza koszt uzyskania tytułu zawodowego magistra.