Kontrast:

KontaktWydarzeniaPracownicyPrezentacja WydziałuDorobek WydziałuPlany zajęć

Wydział Nauk Ekonomicznych
- kierunek finanse i rachunkowość

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Nyski Festiwal Nauki


16 NFN 21-22.09.2022 r.

Po trzech latach przerwy w dniach 21 – 22 września 2022 r. odbył się XVI Nyski Festiwal Nauki. Tym razem hasłem przewodnim festiwalu było „IT w nauce, zdrowiu i biznesie”. Podobnie jak w poprzednich edycjach tak i tym razem pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych przygotowali ciekawą ofertę dla uczniów szkół średnich, którzy w tych dniach odwiedzili PWSZ w Nysie. W pierwszym dniu XVI NFN – 21 września 2022 r. – uczniowie mogli wziąć udział w trzech działaniach przygotowanych przez pracowników i studentów WNE. Pierwsze z zajęć poprowadziły dr Joanna Szczepańska i dr inż. Adriana Halikowska i były to warsztaty połączone z konkursem pt. „Jak założyć działalność gospodarczą”. W działaniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie. Drugim działaniem w tym dniu były zajęcia pt. „Metody statystyczne i optymalizacyjne w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL”. Zajęcia przeprowadziła dr Agnieszka Szpara, a udział w nich wzięli uczniowie I LO Carolinum w Nysie. Ostatnie działanie w pierwszym dniu XVI NFN przeprowadzili studenci Koła Naukowego Symfonia i była to gra biznesowa pn. „Jak prowadzić firmę i osiągnąć sukces na rynku?”. Również i tutaj uczestnicy w ramach zabawy otrzymali nagrody a uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie.

W drugim dniu XVI NFN, czyli 22.09.2022 r., warsztaty połączone z konkursem przygotowała dr inż. Marta Targowicz. Tematem tych zajęć było „Jak założyć firmę i osiągnąć sukces”, a jej uczestnikami byli uczniowie ZSP w Białej Nyskiej.



15 NFN 25-26.09.2019r.

XV – jubileuszowy Nyski Festiwal Nauki, który odbył się w dniach 25 – 26 wrzesień 2019 r. odbył się pod hasłem „Nauka w służbie bezpieczeństwa”. Również tym razem, wzorek lat poprzednich pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych przygotowali ciekawą ofertę dla uczniów szkół średnich, którzy w tych dniach odwiedzili PWSZ w Nysie.
W pierwszym dniu XV NFN – 25 września 2019 r. – uczniowie wzięli czynny udział w warsztatach i konkursie zorganizowanym przez dr inż. Danutę Seretną-Sałamaj i mgr Agnieszkę Szparę. Hasłem przewodnim tego działania było „Procenty nam niestraszne”.
Natomiast w drugim dniu XV NFN – 26 września 2019 r. – Panie dr Marta Targowicz i dr Joanna Szczepańska przeprowadziły warsztaty połączone z konkursem pod hasłem „Ekonomia nie taka straszna”.


dr Joanna Szczepańska, dr inż. Marta Targowicz podczas warsztatów i konkursu realizowanych w ramach XV NFN, 2019

14 NFN 26-27.09.2018r.

Hasłem przewodnim XIV Nyskiego Festiwalu Nauki było "zdrowie i nauki o zdrowiu". Wpisując się w tę tematykę również pracownicy Instytutu Finansów przygotowali ciekawe zajęcia dla uczniów, którzy w tych dniach odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez dr Joannę Szczepańską, dr inż. Martę Targowicz pt. "Myśl ekonomicznie - ubezpiecz się".
Inną ofertą skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych był wykład połączony z konkursem na temat "Ile finansowo kosztuje lekceważenie zdrowia". Wykład przygotowali dr inż. Marek Wilimowski, mgr Mariola Chwalenia.
Wśród odwiedzających PWSZ w Nysie znaleźli się również uczniowie z czeskiego Jesennika, którzy wzięli udział w symulacji giełdowej, w której do wygrania były bardzo cenne nagrody, między innymi tablet, pendrive czy głośnik mobilny. Uczniowie musieli w ramach warsztatów jak najlepiej zainwestować swoje pieniądze. Zajęcia te przygotowała mgr inż. Adriana Halikowska.


mgr inż. Adriana Halikowska podczas warsztatów zorganizowanych w ramach XIV Nyskiego Festiwalu Nauki



dr Joanna Szczepańska, dr inż. Marta Targowicz podczas wykładu ?Myśl ekonomicznie - ubezpiecz się?




mgr Mariola Chwalenia podczas wykładu ?Ile finansowo kosztuje lekceważenie zdrowia?

13 NFN 27-28.09.2017r.

Już po raz 13 mury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie odwiedzili uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W tym roku dla gimnazjalistów dr Marta Targowicz i dr Joanna Szczepańska przygotowały konkurs pn. ?Czy drzemie w Tobie ekonomista??. Konkurs odbył się w dniu 27.09.017 w godzinach 11:00 ? 12:30 w budynku przy ul. Chodowieckiego w sali 209A. Jak co roku emocji było co niemiara, a nagrody w konkursie były bardzo atrakcyjne.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w dniu 28.09.2017r. mogli wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez dr Joannę Szczepańską i mgr inż. Adrianę Halikowską. Tematem warsztatów była alokacja zasobów pieniężnych i jej wpływ na zysk. Po krótkim wykładzie uczniowie mogli samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą alokacji zasobów pieniężnych i jej skutków. Na koniec zajęć po podsumowaniu zysków wyłoniona została trójka najlepszych, którzy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie, podczas którego mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat ekonomii. Konkurs przygotowany został przez dr Marta Targowicz i dr Joannę Szczepańską.


mgr inż. Adriana Halikowska podczas warsztatów zorganizowanych w ramach XIII Nyskiego Festiwalu Nauki, 2017


dr Joanna Szczepańska podczas konkursu, XIII NFN, 2017

12 NFN 28-29.09.2016r.

Kolejny Nyski Festiwal Nauki i znowu mnóstwo atrakcyjnych zajęć oferowanych młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli wziąć udział w trzech konkursach, podczas których mogli wygrać cenne nagrody. Pierwszy konkurs dotyczył sprawdzenia wiedzy ekonomicznej młodzieży i został przeprowadzony przez dr Martę Targowicz i dr Joannę Szczepańską. Drugi konkurs obejmował poza wiedzą ekonomiczną również wiedzę na temat finansów i odbył się pod nazwą ? Ekonomia i finanse w praktyce?. Organizatorem konkursu były dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj i mgr Agnieszka Szpara. Ostatni, ale równie emocjonujący konkurs miała za zadanie odpowiedzieć na pytanie ?Czy alokacja zasobów pieniężnych ma znaczenie?? i został przeprowadzony przez dr Joannę Szczepańską i mgr inż. Adrianę Halikowską.

Podobnie jak młodzież ponadgimnazjalna również gimnazjaliści wzięli udział w konkursach. Pierwszym konkursem był ?Procenty i finanse w praktyce? przygotowany przez dr inż. Danutę Seretną- Sałamaj i mgr Agnieszkę Szparę. Celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród młodzieży gimnazjalnej, inspirowanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, podnoszenie poziomu wiedzy, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności operowania procentami w różnych sytuacjach życia codziennego. Inny konkurs organizowany w ramach NFN oferowanym przez Instytut Finansów miał na celu wyłonić najlepszych ekonomistów wśród młodzieży gimnazjalnej i przeprowadziły go dr inż. Marta Targowicz i dr Joanna Szczepańska.


dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj podczas konkursu organizowanego w ramach 12 NFN, 2016

11 NFN 09-10.09.2015r.

W ramach 11 Nyskiego Festiwalu Nauki pracownicy Instytutu Finansów po raz kolejny przygotowali ciekawe zajęcia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych przygotowane zostały warsztaty "Gra w Excel - zaawansowane możliwości Excela" . Warsztaty poprowadził dr inż.. Marek Wilimowski. Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych in formacji w jaki sposób można wykorzystać Excel. Również dla uczniów szkół gimnazjalnych przygotowany został konkurs "Procenty i finanse w praktyce", który przeprowadziły dr inż.. Danuta Seretna-Sałamaj oraz mgr Agnieszka Szpara. Celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród młodzieży gimnazjalnej, inspirowanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, podnoszenie poziomu wiedzy, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności operowania procentami w różnych sytuacjach życia codziennego. Ponadto uczniowie mogli liczyć na atrakcyjne nagrody.

Równie ciekawa oferta została przygotowana dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród różnych form znalazł się wykład "Jak ustalić wartość firmy", którego celem było przybliżenie młodzieży metod wyceny przedsiębiorstwa. Inny wykład w ramach NFN przygotowała dr Marta Targowicz i dotyczył on czynności wykonywanych w ramach zawodu księgowego, a jego temat to "Na czym polega zawód księgowego". Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach połączonych z konkursem "Giełda bez tajemnic" przeprowadzonych przez dr Joannę Szczepańską i mgr inż. Adrianę Halikowską. Podczas warsztatów uczniowie mogli zainwestować na giełdzie. Emocji było co nie miara a na koniec trzech najlepszych inwestorów zostało nagrodzonych.


mgr Agnieszka Szpara podczas konkursu organizowanego w ramach 11 NFN, 2015


prof. Zofia Wilimowska podczas wykładu organizowanego w ramach 11 NFN, 2015

10 NFN 10-11.09.2014r.

W ramach 10 NFN pracownicy Instytutu Finansów dla zainteresowanych osób przygotowały przede wszystkim atrakcje w postaci warsztatów, konkursów i quizów.

Gimnazjaliści podczas warsztatów zorganizowanych przez dr inż. Danutę Seretną-Sałamaj oraz dr Joannę Szczepańską mogli dowiedzieć się na czym polega przedsiębiorczość i jak można wykorzystać w praktyce tę wiedzę. Swoją wiedzę na temat "Wartości pieniądza w czasie" gimnazjaliści i uczniowie szkół ponad gimnazjalnych mogli sprawdzić podczas konkursu zorganizowanego przez mgr Agnieszkę Szparę. Uczniowie szkół ponad gimnazjalnych mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej w ramach quizu zorganizowanego przez mgr inż. Adrianę Halikowską. Konkursy obfitowały jak co roku w liczne nagrody, które stanowiły gadżety związane z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

Jak co roku przedstawiciele Koła Naukowego BONUS zajęli się wydrukiem banknotów z wizerunkiem osób zainteresowanych.

9 NFN 11-12.09.2013r.

Po raz kolejny Instytut Finansów wziął czynny udział w NFN. W ramach IX NFN przygotował między innymi warsztaty, wykłady oraz konkursy. Wśród oferowanych wykładów znalazły się między innymi:

  • "Ekonofizyka nowe spojrzenie na ekonomię. W jakim stopniu wiedza o energii ,entropii, impecie ułatwia zrozumienie zjawisk ekonomicznych?" - dr Zbigniew Kulas
  • "Jak założyć własny biznes?" - dr Aldona Dereń
  • "Na czym polega zarządzanie." - dr inż. Robert Kamiński
  • "Rachunkowość dla każdego." - dr Marlena Rogus

Ponadto w swojej ofercie pracownicy Instytutu Finansów przygotowali atrakcje dla uczniów Szkół Podstawowych. Dzieci z klas 4-6 mogły wziąć udział w warsztatach "Budowa graniastosłupów i ostrosłupów- budowa szkieletów brył" przygotowanych przez mgr Agnieszkę Szparę. Natomiast dla dzieci z klas 1-3 dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj i mgr Joanna Szczepańska przygotowały warsztaty z przedsiębiorczości. W ofercie nie zabrakło również konkursu wiedzy z zakresu finansów i Unii Europejskiej, który został przygotowany i przeprowadzony przez mgr inż. Adrianę Halikowską. Każdy z uczestników NFN mógł otrzymać pamiątkowy banknot z własnym wizerunkiem, który przygotowywany był przez przedstawicieli Koła Naukowego BONUS.

8 NFN 12-13.09.2012r.

Podczas 8 NFN pracownicy Instytutu Finansów przeprowadzili wykłady na temat:

  • "Wykorzystanie modelu rachunkowości 3-wymiarowej do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa" - dr Zbigniew Kulas
  • "Jak zarobić pierwszy milion, czyli kulisy handlu elektronicznego" - dr inż. Grzegorz Chodak

Nie zabrakło również quizów, konkursów i warsztatów. Nowością natomiast było zaproszenie najmłodszych milusińskich w celu pokazania im jak fascynujące mogą być finanse i jak można się z nimi bawić. W tym celu dr inż. Danuta Seretna- Sałamaj oraz mgr Mariola Chwalenia przygotowały warsztaty dla klas 1-3 SP pt. "Czym skorupka za młodu nasiąknie ... Uczymy dzieci przedsiębiorczości". Natomiast mgr Agnieszka Szpara starała się udowodnić przedszkolakom oraz dzieciom szkół podstawowych, ze matematyka jest łatwa i przyjemna w ramach gier i zabaw pt. "Matematyka dla smyka". Nie zabrakło jednak konkursów dla starszych uczniów były to "Finanse i związane z nimi niuanse" organizowany przez mgr inż. Adrianę Halikowską i mgr Joannę Szczepańską oraz "Maszynka do robienia pieniędzy - giełda" organizowany przez mgr inż. Adrianę Halikowską. Oczywiście na NFN nie mogło zabraknąć wykładów i tak dr Zbigniew Kulas mówił o "Wykorzystaniu modelu rachunkowości 3-wymiarowej do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa", a dr inż. Grzegorz Chodak starał się przybliżyć handel elektroniczny w wykładzie pt. "Jak zarobić pierwszy milion, czyli kulisy handlu elektronicznego".
Dodatkowo wszyscy uczestnicy mogli otrzymać banknot z własnym wizerunkiem.


Przedszkolaki podczas NFN, 2012

7 NFN 14-15.09.2011R.

Instytut Finansów w ramach 7 NFN przygotował dla uczestników wiele atrakcji w postaci wykładów, quizów oraz warsztatów. Wśród wykładów znalazły się między innymi "Rachunkowość dla każdego" dr Marleny Rogus, "Rola kapitału intelektualnego w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa" dr Zbigniew Kulas oraz "Prawo poboru i opcje" prof. Mariusz Czekała. Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursów z różnych dziedzin finansów i tak mgr Agnieszka Szpara i mgr Mariola Chwalenia zorganizowały konkurs na temat "Wykorzystania narzędzi matematycznych w podejmowaniu codziennych decyzji ekonomicznych". Koło Naukowe BONUS również przeprowadziło konkursy, w których uczestnicy mogli zdobyć wiele cennych nagród. Dla osób zainteresowanych inwestowaniem na giełdzie mgr inż. Adriana Halikowska przeprowadziła warsztaty w ramach, których uczestnicy mogli spróbować swoich sił w symulacji giełdy. Nowością były darmowe korepetycje dla maturzystów oferowane przez mgr Agnieszkę Szparę.


mgr Mariola Chwalenia podczas konkursu organizowanego podczas 7 NFN, 2011

6 NFN 14-16.09.2010r.

W ramach 6 NFN pracownicy Instytutu Finansów przygotowali wykłady podczas których można było się dowiedzieć między innymi "Jak należy zawierać umowy?" i "Jak złapać "króliczka", czyli o zakładaniu własnego biznesu". W trakcie tych wykładów dr Aldona Dereń przybliżała uczniom jakich niespodzianek unikać zakładając nową firmę lub podpisując umowę. Bardzo podobną tematykę na swoim wykładzie poruszył dr inż. Grzegorz Chodak omawiając "Handel elektroniczny - czyli jak zarobić pierwszy milion". Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem podobnie jak warsztaty z "Symulacji giełdy" przygotowane przez mgr Adrianę Halikowską. Tematykę instrumentów giełdowych omawiał również podczas swojego wykładu prof. Mariusz Czekała. Uczniowie, którzy interesują się bankowością mogli sprawdzić swoją wiedze w konkursie oferowanym przez mgr Mariolę Chwalenię.


dr Zbigniew Kulas podczas wykładu, NFN 2010

5 NFN 15-16.09.2009r.

W trakcie 5 Nyskiego Festiwalu Nauki uczniowie, którzy odwiedzili Instytut Finansów mogli poczuć się jak na prawdziwej Giełdzie Papierów Wartościowych dzięki przygotowanej przez mgr inż. Adrianę Halikowską oraz mgr Joannę Szczepańską Symulacji inwestycji giełdowych. Kolejnymi nie mniej ciekawymi elementami programu były wykłady przygotowane przez dr Roberta Kamińskiego pt. "Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa", dr inż. Grzegorza Chodaka pt. "Ceny urzędowe czyli jak zrobić obywatelowi dobrze" oraz dr Marlenę Rogus "Rachunkowość dla każdego". Uczniowie, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę mogli wziąć udział w organizowanym przez Koło Naukowe BONUS Teście wiedzy ekonomicznej. Koło BONUS dla uczestników przygotowało również prezentację na temat "Wpływu mediów na kreowanie wizerunku kryzysu" oraz "Istoty i funkcji NBP".
Ponadto uczniowie mogli skorzystać z wiedzy naszej kadry, która specjalnie na potrzeby NFN przygotowała "Wybrane oferty kredytowe w Polsce". Wykład prowadzony przez prof. Mariusza Czekałę miał na celu pokazanie młodym ludziom jak nie dać złapać się w pułapkę kredytów. Niejako uzupełnieniem tego wykładu było seminarium dr Aldony Dereń na temat "Kiedy podpisujesz umowę - przeczytaj!".
Uczniowie gimnazjum mogli również sprawdzić swoją wiedzę w konkursie "Matematyka finansowa dla gimnazjalistów" przygotowanego przez mgr inż. Danutę Seretną- Sałamaj oraz mgr Agnieszkę Szparę.


mgr Joanna Szczepańska podczas warsztatów organizowanych w ramach Nyskiego Festiwalu Nauki, 2009

4 NFN 17-18.09.2008r.

Podobnie jak we wcześniejszych latach tak i podczas 4 NFN Instytut finansów nie zawiódł swoich sympatyków i przygotował dla nich wiele atrakcji. Jedną z nich był wykład członków Koła Naukowego BONUS na temat "Marketingu terytorialnego na przykładzie miasta i gminy Nysa". Kolejnym bardzo ciekawym wykładem skierowanym do młodzieży był wykład prof. Zofii Wilimowskiej na temat "Jak zarabiać nie w pocie czoła - giełda papierów wartościowych". W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się jak łatwo zyskać na giełdzie, ale również jak duże istnieje ryzyko porażki. Oczywiście Festiwal nie mógł obyć się bez testu wiedzy ekonomicznej. W trakcie 4 NFN swoje wykłady z dziedziny bankowości prezentowały również mgr Mariola Chwalenia oraz mgr Ewa Biedroń.


Wykład mgr Ewy Biedroń


Wykład prof. Zofii Wilimowskiej podczas Nyskiego Festiwalu Nauki, 2008


Członkowie Koła Finansowego BONUS podczas wykładu na Nyskim Festiwalu Nauki, 2008


mgr Mariola Chwalenia podczas wykładu na Nyskim Festiwalu Nauki, 2008

3 NFN 20-22.09.2007r.
Podczas 3 Nyskiego Festiwalu Nauki Instytut Finansów zaproponował uczestnikom udział w "Scenkach z życia banku", które miały na celu pokazanie młodym ludziom jak zachować się w określonych sytuacjach i jakich błędów należy unikać, np. biorąc kredyt. Scenki zostały przygotowane przez mgr Mariolę Chwalenię. Kolejną atrakcją przygotowaną przez dr Zbigniewa Kulasa był wykład na temat "Innowacji jako czynnika tworzącego przewagę konkurencyjną w gospodarce rynkowej".
2 NFN 21-22.09.2006r.

W trakcie 2 NFN Instytut Finansów przygotował już więcej atrakcji dla uczniów szkół z Nysy i okolic, były to między innymi:

  1. Multimedialna prezentacja Instytutu i koła naukowego "Bonus" - mgr A. Halikowska;
  2. Wykład: "Kreacja pieniądza. Historia, funkcje i cechy pieniądza" - dr B. Woś;
  3. Porada bankowa - kredyt studencki sposobem finansowania studiów - mgr M. Chwalenia i mgr E. Biedroń;
  4. Konkurs z nagrodami na temat Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - mgr A. Szpara i mgr A. Bilska;

W festiwalu uczestniczyła duża liczba uczniów.

1 NFN 22-23.09.2005r.

Jedną z pierwszych cyklicznych imprez organizowanych przez PWSZ w Nysie jest Nyski Festiwal Nauki. Instytut Finansów na I NFN udzielał mieszkańcom porad bankowych. Natomiast uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w Turnieju wiedzy z rachunkowości i finansów.


Instytut Finansów podczas festynu naukowego Nyskiego Festiwalu Nauki, 2005

Wydział Nauk Ekonomicznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK