Kontrast:




Biuro Karier i Badania Rynku Pracy

Uczelnia Student AIP RCTWiTI

Absolwent VIP - Andrzej Olchawa

Absolwent Informatyki stosowanej (2008 r.), Data System Manager w European Space Operation Centre w Darmstadt w Niemczech.

Absolwent VIP to cykl Biura Karier, którego celem jest przedstawienie sylwetek naszych absolwentów, którzy odnoszą sukcesy zawodowe po ukończeniu studiów. Pokażemy jak studia wpłynęły na rozwój zawodowy, co trzeba robić, aby osiągnąć sukces i realizować się w pracy.

Absolwent VIP - Andrzej Olchawa

- Czy w czasie studiów lub po studiach był Pan gdzieś zatrudniony?
W trakcie studiów odbywałem praktyki w firmie MICRO (automatyka przemysłowa), gdzie nabyłem umiejętności w obszarze elektroniki oraz programowania mikrokontrolerów. Po studiach pracowałem na Politechnice Wrocławskiej przy projektowaniu prototypu systemu z uwzględnieniem innowacji technologicznych. Następnie pracowałem w Power Media jako programista. Pod koniec 2009 roku dostalem ofertę pracy od firmy GMV w Madrycie jako programista systemów kontroli satelitów. Pracowałem przy projektach dla EUTELSAT i ESA. Następnie GMV przeniosło mnie do Darmstadt (Niemcy), gdzie pracowalem przy systemach kontroli satelitów dla misji Cryosat i GOCE Europejskiej Agencji Kosmicznej w ESOC (ESOC, European Space Operation Centre jest czescia ESA).

- Gdzie obecnie Pan pracuje i na jakim stanowisku?
Po roku czasu pracy w GMV otrzymałem ofertę pracy w ESOC jako Data System Manager. Jestem odpowiedzialny za zespół, którego zadaniem jest tworzenie i zarządzanie systemami kontroli satelitów dla misji kosmicznych. Praca polega na tworzeniu systemów oraz zarządzaniu nimi podczas krytycznych operacji, gdzie Data System Manager staje się członkiem zespołu odpowiedzialnego za kontrolę satelity (tzw. Software Coordinator). Jestem także odpowiedzialny za systemy dla misji Mars Express i Venus Express (satelity orbitujace te plateny).

- Jak wyglądał proces rekrutacji, skąd się Pan dowiedział o ofercie pracy?
O ofercie pracy dowiedziałem się od osób pracujących w ESA. Jeżeli ktoś jest zainteresowany taką pracą jak moja to polecam portal space-careers.com.

- Jak Pan sądzi co zadecydowało o przyjęciu Pana do tej pracy?
Doświadczenie, które zdobyłem w poprzedniej firmie. Praca w sektorze kosmicznym jest bardzo specyficzna, a w kontekscie IT, nigdy nie jest ukierunkowana na konkretny język oprogramowania, proces czy technologię. Wiedza na temat różnych technologii oraz otwartość na zmiany jest i była bardzo ważna.

- W jaki sposób rozwija Pan swoje kompetencje?
Szukam kolejnych ciekawych misji oraz projektów, w których będę mógł brać udział w tworzeniu systemów informatycznych spełniających różnego rodzaju zadania w sektorze kosmicznym.

- Co uważa Pan za swoje największe zawodowe osiągnięcie?
Zawsze zależało mi na tym, aby moja praca nie skupiała się na czystym IT, a miała konkretniejszy cel. Praca w ESA pozwala mi na to w 100%, wiedząc, że dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu mamy możliwość eksploracji kosmosu, wysyłania satelitów na inne planety czy komety jak również na orbitę okołoziemską do obserwacji Ziemi.

- W jakim stopniu Uczelnia przygotowała Pana do wykonywanego zawodu?
Jestem świadomy tego, że nie robiłbym tego co robię, gdybym nie został zauważony przez wykładowcę PWSZ w Nysie, który był moim promotorem i zaproponował mi pracę. Od tego zaczęła się cała kariera. Niektórzy mówią, że obranie konkretnego celu jest najważniejsze. Skłamałbym gdybym powiedział, że moim celem była praca w ESA od samego początku. Natomiast zawsze chciałem robić coś ważnego i wiedziałem, że ciężką pracą uda mi się to osiągnąć.

- Co doradziłby Pan studentom swojego kierunku?
Nie skupiać się na jednej technologii, zachować otwartość umysłu i przede wszystkim studiować.

- Jakie są Pana plany zawodowe?
Planuję pozostać w ESA i angażować się w coraz ciekawsze misje. Eksploracja kosmosu rozwija się w ogromnym tempie, więc powinno być coraz ciekawiej.

mgr Paulina Sołtys
Biuro Karier PWSZ w Nysie

Biuro Karier i Badania Rynku Pracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK