Absolwent VIP - Gracjan Górecki
Absolwent kierunku informatyka (2015 r.), własna działalność gospodarcza we Wrocławiu.
- Proszę opisać specyfikę Pana działalności gospodarczej.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, która oferuje usługi specjalistyczne w zakresie oprogramowania - tworzę oprogramowanie na zamówienie bądź na własny użytek. W przyszłości pragnę poszerzyć obszar działania w kierunku m.in. prowadzenia szkoleń IT.- Czy w czasie studiów i potem przed założeniem działalności był Pan zatrudniony w jakiejkolwiek formie?
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, odbyłem praktykę w firmie Aduma S.A. Następnie w ramach umowy o dzieło podjąłem współpracę z Cohesiva Sp. z. o.o. Po tym czasie postanowiłem jednak, że nie chcę się ograniczać i być związany z jednym pracodawcą, lecz wolę współpracować na zasadzie B2B (transakcje pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi) lub B2C (relacje występujące pomiędzy firmą a klientem końcowym).- Czy korzystał Pan z jakiegoś wsparcia zakładając własną firmę?
Tak, korzystałem ze wsparcia pochodzącego z UE dla nowych firm.- Na czym polega Pana praca? Jak wygląda dzień pracy?
Na co dzień tworzę funkcjonalności systemu (zarówno swojego, jak i na zamówienie) w oparciu o wcześniej ustalone zadania, które zostały posortowane względem priorytetów. Również odpowiadam za projektowanie aplikacji, więc często siadam z kartką i długopisem, po czym powstaje "tymczasowy" projekt/rozwiązanie pewnego problemu.- W jakim stopniu studia przygotowały Pana do wykonywanego zawodu? W jaki sposób Uczelnia pomogła Panu w ścieżce kariery?
Przede wszystkim studia pozwoliły mi poznać drogę, jaką chcę podążać wykonując zawód programisty. Oczywiście, dzięki Uczelni nabyłem dużo wiedzy, chociażby na temat systemów operacyjnych, komputerów i języków programowania. Zgodnie z definicją studiowanie to również uczenie się na własną rękę. W zawodzie programisty nie trzeba posiadać wykształcenia wyższego. Niektórzy nawet twierdzą, że nie ma znaczenia ukończenie jakiegoś kierunku. Natomiast idąc na studia, poznajemy szersze spektrum różnych zagadnień i być może w danych momencie nie są nam potrzebne, jednak nie wiemy, co będzie np. za 5 lat.- Co doradziłby Pan obecnym studentom swojego kierunku ?
Kilka rzeczy:
- potraktować na poważnie Uczelnię i zajęcia,
- pracować w domu nad własnym projektem i doskonalić swoje umiejętności,
- nie zmarnować czasu i możliwości, które ma się na studiach,
- nie starać się mieć samych 5 :), skupić się na zagadnieniach, które nas interesują i poszerzać wiedzę w tym kierunku.
- Jakie są Pana plany zawodowe, jakie wyzwania biznesowe stawia sobie Pan za cel?
Nie chcę brać udziału w wyścigu firm o to, która jest lepsza. Mój pomysł na własny biznes jest odmienny. Przypomina działalność prowadzoną przez Michała Szafrańskiego znanego z wydania książki "Finansowy Ninja" oraz prowadzenie własnego bloga. Chciałbym pogłębić wiedzę w jednym z obszarów programowania i zostać w niej ekspertem, by później móc prowadzić szkolenia. Ale kto wie co mnie czeka :).- Jakie są Pana pasje/hobby/zainteresowania? Czym zajmuje się Pan w wolnym czasie?
Praca, którą wykonuję jest dla mnie jak hobby. Lubię również aktywność fizyczną często trenuję na siłowi i może w przyszłości wrócę do boksu.Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość