Kontrast:




Regionalne Centrum Transferu Wiedzy
i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie

Uczelnia Student Biuro Karier

Ulgi podatkowe na zdrową żywność - podsumowanie z seminarium naukowego w PWSZ w Nysie

62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku 20-74 lat ma nadwagę lub otyłość. Nad skalą problemu i jego rozwiązaniom dyskutowano podczas seminarium w PWSZ w Nysie.

Dnia 17 listopada w PWSZ w Nysie odbyło się seminarium naukowe pt. "Zwyczaje żywieniowe dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce", którego celem było przedstawienie sytuacji dotyczącej problemu nadwagi i otyłości w różnych grupach wiekowych w społeczeństwie polskim.

Prelegentów i gości powitał Prorektor ds. nauki i rozwoju dr Tomasz Drewniak, doc. PWSZ w Nysie.

Skalę problemu nadwagi i otyłości w swoim wystąpieniu przedstawił Pan Tomasz Faluta - Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Uświadomił uczestnikom seminarium, że "wzrost BMI o 5 kg/m2 zwiększa ryzyko zgonu z powodu nowotworów o 10%". Prelegent zwrócił uwagę na wyniki badań, które wyraźnie wykazały silny dodatni związek między wskaźnikiem BMI z dzieciństwa a otyłością dorosłych.

Rozpiętość zjawiska i działania zapobiegające chorobom cywilizacyjnym w województwie opolskim zaprezentował Pan Roman Kollek - Wicemarszałek Województwa Opolskiego. Dzięki funduszom unijnym możliwa jest realizacja programów profilaktycznych. W roku bieżącym ogłoszony został konkurs z RPO WO - Działanie 8.1. Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych, dzięki któremu powstał program profilaktyczny, realizowany w województwie opolskim. Jak zapowiedział Pan Wicemarszałek, już w 2016 roku w województwie opolskim prowadzony będzie "program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym w aspekcie nadwagi, otyłości i cukrzycy wśród mieszkańców województwa opolskiego". Celem programu jest zwiększenie skali działań profilaktycznych oraz przeciwdziałanie nadwadze, otyłości i cukrzycy, przyczyniające się w konsekwencji do poprawy jakości i życia mieszkańców regionu.

Ciekawe rozwiązania dla walki z nadwagą i otyłością przedstawił Pan Rajmund Miller - Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, a jednocześnie Przewodniczący Parlamentarnego zespołu do spraw przeciwdziałania otyłości. Podkreślił, że "nadwaga i otyłość dotyczy nie tylko problemu zdrowia, ale także problemu ekonomii". Pan Poseł przedstawił propozycje zadań poszczególnych komórek RP w sprawie redukcji nadwagi i otyłości w Polsce. Poseł Miller apelował:

  • każdy pacjent dotkniętym nadwagą i otyłością powinien być objęty kompleksową opieką medyczną, składającą się z lekarza, dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty,
  • w szkołach powinien zostać wprowadzony system monitorowania jakości posiłków. Ponadto długości przerw między lekcjami winny być tak dostosowane, aby uczniowie mogli wykorzystać ten czas na prawidłowe spożycie posiłku. Proponowane jest wprowadzenie do szkół przedmiotu dietetyka,
  • rozwiązaniem ku zwalczeniu nadwagi i otyłości jest wprowadzenie systemu podatkowego - preferującego zdrową i niskokaloryczną żywność (ulgi podatkowe).

Doskonałym przykładem walki z nadwagą i otyłością wśród mieszkanek Nysy jest program "Od XL-ki do modelki, który prowadzi Pani mgr Ewa Szura - Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Nysie. Wyjaśniła, że "pomysł stworzenia programu grupowej metamorfozy zrodził się na spotkaniu Studenckiego Koła Naukowego "TRZYMAJ FORMĘ" w listopadzie 2013 r.". Pani mgr Ewa Szura po raz drugi zachęcała nysanki do aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych z pożądanym efektem, co pokazały wyniki prowadzonych badań potwierdzających zmniejszenie masy ciała i poprawę kondycji fizycznej u uczestniczek programu.

Podczas seminarium przedstawione zostały wyniki badania określającego stan wiedzy żywieniowej i nawyków żywieniowych młodzieży w wieku 13-15 lat. "Wiedza gimnazjalistów dotycząca składników odżywczych (znaczenie, źródło) była zadawalająca" - podsumowała dr inż. Marzena Zołoteńka-Synowiec - Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Nysie.

Seminarium zakończyło się pokazem i degustacją produktów sprzyjających prawidłowemu odżywianiu.

W imieniu organizatorów oraz władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie serdecznie dziękujemy prelegentom za przyjęcie zaproszenia. Udział w dyskusji przyczyni się do dalszej owocnej współpracy w przygotowywaniu rozwiązań badawczych, instytucjonalnych i popularyzujących naukę w tej ważnej dla polskiego społeczeństwa, kwestii.

Seminarium było kolejnym wydarzeniem organizowanym
w ramach 12 Nyskiego Festiwalu Nauki


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość

Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Zobacz nasz profil na FACEBOOK