Kontrast:

KontaktAktualności wydziałowePracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk Technicznych - ARCHITEKTURA

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Warsztaty URBAN DENSITY LAB - LVIV 2017

W dniach 1-8 kwietnia 2017 r. we Lwowie odbyły się międzynarodowe warsztaty studenckie, zorganizowane w ramach projektu URBAN DENSITY LAB - LVIV 2017.

W ramach współpracy z Urzędem Miejskim we Lwowie oraz Vienna Technische Universitet z Austrii, Lvivska Politechnika Narodnaja we Lwowie z Ukrainy, Dniepro Politechnika z Ukrainy i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie z Polski, udało się zorganizować warsztaty dla, ponad siedemdziesięciu studentów i 15 tutorów.

Studenci reprezentowali następujące kraje: Ukrainę, Austrię, Polskę, Turcję, Szwecję, Słowenię, Słowację, Rumunię i Bułgarię.

Uczestnicy warsztatów URBAN DENSITY LAB - LVIV 2017 podjęli do opracowania koncepcyjnego, związanego z rewitalizacją zdegradowanej przestrzeni miejskiej, dwa tematy:

  1. koncepcję rewitalizacji tkanki miejskiej kwartału położonego pomiędzy kolejowym dworcem krajowym o ruchu międzynarodowym oraz kolejowym dworcem regionalnym,
  2. rewitalizację postmilitarnego kwartału miejskiego zlokalizowanego w bezpośrednim pobliżu centrum miasta Lwowa (okolice Cyrku miejskiego).

Pracę podzielono pomiędzy dwie grupy tematyczne. Temat roboczo nazwany "kolejowym" opracowywało 10 grup po mniej więcej 4 uczestników w grupie (2 ukraińskich i 2 obcokrajowców z różnych uniwersytetów). Podobnie temat "militarny" podjęło do opracowania 7 grup.

Bardzo intensywną pracę rozpoczęto prezentacją miasta, przedstawioną przez architekta miejskiego Romana Czaplińskiego (Chaplinskyy), następnie wizją lokalną obu kwartałów. Analiza miasta w sposób ponadprzeciętny zorientowała uczestników w skali problemu wizytowanych miejsc i pozwoliła energicznie zabrać się do opracowania idei projektowych.

Równocześnie we wszystkich grupach stale toczyła się dyskusja dotycząca rozwiązań, zapisywana w każdy możliwy sposób. Studenci pracowali znanymi sobie metodami roboczymi, przede wszystkim opierając się na rysunkach odręcznych i modelowaniu przestrzeni na modelach roboczych. Praca była przerywana prezentacjami roboczymi, po nich wymianą uwag i poglądów.

Organizatorzy świetnie przygotowali bazę dla warsztatów - między innymi tworząc w dużej skali dwa modele terenów otaczających kwartały (cięte laserowe ze sklejki) oraz wydawnictwo przedkonferencyjne w formie książki, która zawierała wszystkie potrzebne do procesu projektowego materiały, m.in. dogłębne analizy, przykłady rozwiązań podjętych wcześniej w ramach konkursów architektonicznych lub prac studenckich.

W efekcie siedmiodniowej pracy studentów, tworzących pod kierownictwem i opieką merytoryczną zaproszonych wykładowców w siedemnastu międzynarodowych grupach roboczych, powstało tyleż niezależnych koncepcji zagospodarowania obydwu zdegradowanych przestrzeni Lwowa.

Prezentacja finalna efektów spotkania zakończona została dyskusją, z której bezsprzecznie wynikała radość i ogólne zadowolenie z osiągniętych wyników. Był to dla zgromadzonej kadry naukowej dobry prognostyk na przyszłą współpracę pomiędzy uniwersytetami, a dla studentów fantastyczny czas spotkań w międzynarodowym środowisku.

Na specjalne uznanie w oczach oceniających zasłużyli studenci reprezentujący I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych studenci Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie. Okazało się, że pomimo tego, iż byli najmłodszymi uczestnikami warsztatów, wykazali się już bardzo wysoką intuicją projektową, a przede wszystkim umiejętnościami szybkiego nawiązywania kontaktów w grupie, co w pracy warsztatowej jest jedną z głównych cech. Prawdopodobnie wypływ na to miała swoboda posługiwania się językiem obcym, którą to cechę większość studentów polskich posiadała. Całe warsztaty prowadzone były w języku angielskim.

Opiekę nad merytoryczną stroną warsztatów i koordynacją spotkania ze strony Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie zapewnił dr inż. arch. Konrad Dobrowolski, doc. PWSZ w Nysie. Studentów wspierał prof. dr hab. Jakub Lewicki, który dzielił się ogromną wiedzą dotyczącą m.in. miasta Lwowa.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele poniższych instytucji:

Vienna Technische Universitet z Austrii (Wiedeński Uniwersytet Techniczny) reprezentowali:
Prof. Andreas Hofer,
Lecturer Christian Gigler,
Dr Norbert Trolf.

Lvivska Politechnika we Lwowie z Ukrainy (Lwowski Uniwersytet Narodowy) reprezentowali:
Prof. Bohdan Cherkes,
Prof. Svitlana Linda (współpraca Lwów - Cottbus - Nysa),
Prof. Halyna Petryshyn,
Dr Tatiana Klymeniuk (współpraca Lwów - Cottbus - Nysa),
Dr Roman Krushelnytskyy (współpraca Lwów - Cottbus - Nysa),
Dr Anton Kolomyeytsev,
Dr Olcha Kryvoruchko,
Asist. Roman Liubytskyy,
Asist. Solomiya Konyk.

Lviv City Counsil - City Architect - Architekt Miejski miasta Lwów reprezentował
Julian Chaplinskyy.

PWSZ w Nysie, Instytut Architektury i Urbanistyki reprezentowali
Prof. dr. hab. Jakub Lewicki,
Doc. dr inż. arch. Konrad Dobrowolski (współpraca Lwów - Cottbus - Nysa).

a także studenci I i III roku:
Joanna Hnat III rok,
Weronika Krzuś III rok,
Kewin Libera I rok st. niestacjonarne,
Michał Kuszaj I rok st. niestacjonarne,
Adriana Gncarz I rok
Maja Łaski I rok,
Magdalena Dzwonkowska I rok,
Weronika Brożyna I rok,
Paulina Mrosek I rok.

Wyjazd polskiej grupy był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.

doc. dr inż. arch. Konrad Dobrowolski

Wydział Nauk Technicznych - kierunek architektura, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:   
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK