Sprawozdanie ze spotkania studentów II i III roku studiów dziennych i zaocznych Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie z Burmistrzem UMiG Radków, Panem Janem Bednarczykiem, w sprawie określenia przyszłych działań dotyczących potrzeb i problemów Gminy Radków i zakresu ewentualnej pomocy w ich rozwiązaniu w kontekście koncepcyjno-projektowym ze strony adeptów architektury.
W dniu 3.06.2015, zorganizowane przez dr inż. Zbigniewa Kulasa oraz dr inż. arch. Konrada Dobrowolskiego, promotora prac dyplomowych spotkanie w dużej mierze dotyczyło studentów programu Podwójnego Dyplomu - Double Diploma, którzy byli zainteresowani wyborem tematów na prace dyplomowe. Studenci tegorocznej edycji programu to:
Do tego grona dołączyła studentka II roku Martyna Praska oraz studenci III roku studiów zaocznych Tomasz Gębski i Paweł Mokrzycki, którzy równie poważnie myślą o przyszłości swoich prac dyplomowych. Założeniem ogólnym było znalezienie pola badawczego, które pozwoliłoby wytworzyć jakość prac koncepcyjnych na poziomie pozwalającym wykorzystanie ich w rozmowach urzędu chociażby z konserwatorem zabytków, czy przedstawicielami społeczności lokalnej lub inwestorów, a nie jak to często bywa odkładanych na przysłowiową półkę.
W ramach spotkania odbyła się prezentacja problemów i potrzeb gminy przedstawiona przez Burmistrza, Pana Jana Bednarczyka, następnie przejazd pod przewodnictwem dr Zbigniewa Kulasa, powiązany z wizją lokalną po ważniejszych ośrodkach gminy, m.in. zalewie radkowskim, Wambierzycach, Tłumaczowie, Ścinawce wielkiej i Małej, Polanicy i innych.
Udało się tą krótką wizytą studialną zrewidować potrzeby gminy, przeprowadzić wielopłaszczyznowe analizy oparte o kontakt z grupami interesariuszy, co w przyszłości pozwoli na wytworzenie koncepcji projektowych spełniających bieżące wymagania obiektów pozostających w strefie planowanego rozwoju.
W wyniku rozmów z P. Burmistrzem wypracowano porozumienie, którego głównymi założeniami będzie pomoc UMiG Radków dla studentów Instytutu Architektury PWSZ w Nysie w wytworzeniu inwentaryzacji, analiz i koncepcji projektowych, a następnie być może przeprowadzenie warsztatów.
dr inż. arch. Konrad Dobrowolski