Sprawozdanie ze spotkania studentów II roku IA w Muzeum Nyskim w ramach wystawy czasowej "Nysa - 1945-1955 - fototeka"
Dnia 5.05.2015 studenci drugiego roku Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie mieli przyjemność spotkania się po raz kolejny z panem Piotrem Smoterem - absolwentem Instytutu Architektury i Urbanistyki w PWSZ. Spotkanie było trzecim już i ostatnim w tym semestrze spotkaniem w ramach cyklu "połącz praktykę z teorią", które z ramienia Instytutu Architektury zainicjował i koordynował dr inż. arch. Konrad Dobrowolski.
Na naszym pierwszym spotkaniu pan Smoter przedstawił nam jak wyglądają realia pracy w zawodzie architekta, problematykę wpisania się w środowisko projektantów i rzeczywistość urzędów, po otrzymaniu tytułu inżyniera.
Na drugim spotkaniu zostaliśmy oprowadzeni po Fortecznej Wieży Ciśnień w Nysie, by móc zobaczyć realizację podjętych przez architektów prac związanych z rewitalizacją tego zabytku.
Ostatnia wizyta w Muzeum Nyskim miała na celu prezentację ilustracji powojennej Nysy w kontekście niekontrolowanych procesów i decyzji dotyczących planowania przestrzennego i re urbanizacji. Bardzo przydatna pomoc Pana Piotra Smotera w kontekście porównań prezentowanych ilustracji do stanu istniejącego pokazała, jak w ekstremalnych warunkach okresu powojennego niekontrolowane procesy urbanizacji wpłynęły na obecną jakość życia mieszkańców Nysy.
Wizyta ta okazała się być szczególnie ważną z punktu widzenia studentów. Wielokrotnie uzmysłowili oni sobie wagę posunięć projektowych i jej skutki trwające obecnie już ponad pół wieku.
dr inż. arch. Konrad Dobrowolski
organizator spotkań z ramienia Instytutu Architektury