Sukces naukowy Instytutu Architektury i Urbanistyki
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
W dniu 8 lipca 2014 roku decyzją Rady Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej dr inż. Tomasz Malczyk z Instytutu Architektury i Urbanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Dr hab. inż. Tomasz Malczyk, profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, jest pierwszym reprezentantem tzw. własnej kadry naukowo-dydaktycznej nyskiej uczelni, który uzyskał stopień naukowy. Stanowi to szczególne wyróżnienie, ponieważ awans uzyskany został wg nowych procedur habilitacyjnych i nadany przez najwyżej notowaną politechnikę w Polsce.
Jest to ważny moment dla PWSZ w Nysie, ponieważ wskazuje na systematyczny rozwój nyskiej uczelni, podnoszenie jej wartości i znaczenia naukowego na forum międzynarodowym, krajowym, wojewódzkim i regionalnym. Jest to także prestiż nie tylko dla samej PWSZ w Nysie, ale przede wszystkim dla Instytutu Architektury i Urbanistyki, w którym od początku istnienia uczelni pracuje dr hab. inż. Tomasz Malczyk. Uzyskany stopień to także wymierne świadectwo podnoszenia jakości nauczania studentów na kierunku Architektura (w aspekcie dydaktycznym i praktycznym), a także tworzenia nowych możliwości rozwoju tzw. własnej kadry naukowo-dydaktycznej Instytutu Architektury i Urbanistyki w PWSZ w Nysie.
Monografia habilitacyjna, dorobek naukowy, dydaktyczny, organizacyjny i zawodowy dr. hab. inż. Tomasza Malczyka, zostały wysoko ocenione przez recenzentów oraz Komisję Habilitacyjną powołaną przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów w Warszawie. Recenzenci i członkowie komisji reprezentowali: Politechnikę Warszawską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Politechnikę Poznańską i Politechnikę Łódzką. W swoich recenzjach wskazali przede wszystkim na szereg aspektów rozwoju naukowego odnosząc je m.in. do:
a) monografii – podkreślono jej użyteczność i możliwość zastosowania wyników w praktyce, dobry poziom merytoryczny, metodologiczny i formalny, walory nowości i wniesienie istotnych wartości do dyscypliny architektura i urbanistyka. Jednocześnie stwierdzono, że mogą zmienić sposób postrzegania i oddziaływania farm wiatrowych na otoczenie. Wskazano na dobre rozeznanie autora w prezentowanych dziedzinach wiedzy i znakomite wpisanie się w istotny obecnie nurt badań naukowych. Praca jest istotną pozycją dotyczącą ochrony i kształtowania krajobrazu. Dodatkowo podkreślono także bogaty i dobrze dobrany autorski materiał ilustracyjny oraz bardzo dobry język i styl pracy, czytelność i jasność wypowiedzi,
b) dorobku naukowego – uznano, że jest znaczny, wartościowy i przynoszący praktyczne efekty, co wskazuje na posiadanie kwalifikacji do samodzielnej pracy naukowo-badawczej,
c) dorobku dydaktycznego, organizacyjnego i popularyzatorskiego - dorobek oceniono wysoko i wskazano, że z nadmiarem spełnia wymagania stawiane habilitantom, ponieważ w sposób ponadprzeciętny spełnia kryteria oceny osiągnięć określonych w Rozporządzeniu Ministra MNiSzW,
d) dorobku zawodowego – uznano, że działalność zawodowa jest różnorodna i ma bezpośredni wpływ na działalność naukowo-badawczą, jak i na działalność dydaktyczną, co jest bardzo wartościową cechą dorobku.
W podsumowaniu jednoznacznie stwierdzono, że osiągnięcia naukowe dr. hab. inż. Tomasza Malczyka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, wnoszą znaczny wkład w rozwój dziedziny nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
Dr hab. inż. Tomasz Malczyk jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji w zakresie budownictwa i kształtowania środowiska oraz Politechniki Wrocławskiej Wydziału Architektury w zakresie architektury krajobrazu. Jego obszarem badawczym jest architektura krajobrazu i kształtowanie środowiska, szczególnie w aspekcie antropopresji ekoenergetycznej w krajobrazie.
Dodatkowo specjalizuje się w zarządzaniu wiedzą w wymiarze interdyscyplinarnym i metodach promocji nauki. Od 2001 roku zatrudniony w Instytucie Architektury w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Od 2005 roku jest prorektorem do spraw ogólnych w PWSZ w Nysie. Autor kilkudziesięciu prac o charakterze naukowym, w tym monografii wydanych w języku polskim i angielskim oraz prac dydaktycznych i popularnonaukowych. Inicjator i redaktor naczelny czasopism: ALMA MATER i Magazynu Popularnonaukowego INGENIUM, a także monografii poglądowych wydawanych w ramach dwóch serii wydawniczych: „Zarządzanie wiedzą w regionie” i „Wiedza drogą do sukcesu”. Pomysłodawca i główny realizator Nyskiego Festiwalu Nauki, Festiwalowych Konferencji Popularnonaukowych i programów edukacyjnych.
Należy m.in. do Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, Międzynarodowego Stowarzyszenia EUSEA (European Science Events Association), Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” - przedstawiciela European Union of Science Journalists' Associations – EUSJA.
Za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i popularyzujące naukę został nagrodzony, wyróżniony i odznaczony m.in. przez: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Prezesa Polskiej Agencji Prasowej, Marszałka Województwa Opolskiego, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (przedstawiciela International Society for Education through Art – InSEA (afiliacja UNESCO), Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa we Wrocławiu.
Posłuchaj:
PWSZ w Nysie
Opublikowano: 2-09-2014