W dniu 21 marca 2014, w Instytucie Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie, zakończyła się trzecia i ostatnia edycja dwutygodniowej, międzynarodowej konferencji połączonej z międzynarodowymi warsztatami studenckimi, zorganizowana w ramach kursu intensywnego IP LLP Erasmus CONSARCH 2014.
W roku 2012 w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Nysie uczestnicy programu Consarch 2012 podjęli temat rewitalizacji Rzeźni Miejskiej przy ulicy Bema w Nysie. Działania te okazały się ostatnią interwencją młodych naukowców odnoszącą się do tego obiektu. Jak się później okazało, po kilku miesiącach od zakończenia konferencji budynek został nieodwracalnie zniszczony w wyniku pożaru.
Consarch 2013 próbował odpowiedzieć na pytania dotyczące rewitalizacji Stoczni Gdańskiej, w obszarze Stoczni Cesarskiej. Doskonała współpraca z Urzędem Miejskim miasta Gdańska, Politechniką Gdańską, Instytutem Sztuki "Wyspa" oraz Panem Januszem Lipińskim - byłym prezesem spółki prywatyzującej Stocznię Gdańską - "Synergia 99", dała nieoczekiwanie dobre wyniki. Okazało się, że było możliwym pokazanie koncepcji rozwiązań dotyczących ewentualnych zmian w bardzo dyskutowanym w tym okresie Planie Zagospodarowania Przestrzennego tej części Stoczni Gdańskiej.
Ostatnia edycja programu Consarch 2014 skupiła swoje działania na poszukiwaniu możliwych rozwiązań nowych funkcji, dla dawnej Fabryki Tekstylnej Ernesta Frankla w Prudniku.
Celem konferencji było multidyscyplinarne podejście do podniesienia wiedzy konserwatorskiej w pracy przyszłych architektów. Zaproszeni Profesorowie Wizytujący przekonywali do tych działań swoimi wykładami teoretycznymi, popartymi prezentacjami praktycznych realizacji rewitalizacji i adaptacji obiektów zabytkowych. Na zaproszenie odpowiedzieli wykładowcy z takich krajów, jak:
Niemcy, BTU Cottbus Senftenberg - Prof. Anna Bauer, Prof. Markus Otto
Włochy, University of Cosenza, Calabria - Prof. Pierfrancesco Celani, Prof. Erminia de Alessandro
Hiszpania, University of Granada - Prof. Carlos Malagon, Prof. Roberto García Escribano i
Portugalia, University of Covilha, - Prof. Claudia Beato, Prof. Michael Mathias.
Opiekę nad merytoryczną stroną programu zapewnił dr inż. architekt Konrad Dobrowolski, a ogrom problemów administracyjnych rozwiązywała na bieżąco mgr Anna Opałka, kierownik DKZ, BWM i BKiBRP PWSZ w Nysie wraz ze swoim zespołem. Ogromne zaangażowanie Łukasz Gadomskiego, Dagmary Bojdy i Eli Wandycz było w wielu momentach nie do ocenienia.
Trwające równolegle z konferencją międzynarodowe, architektoniczne warsztatach studenckie zaangażowały ponad czterdziestu studentów. To ich zadaniem było opracowanie koncepcji rewitalizacji terenów i obiektów po byłej fabryce "Frotex" w Prudniku. Instytut Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie reprezentowali:
W efekcie dwutygodniowej pracy studentów, tworzących pod nadzorem zaproszonych wykładowców w ośmiu międzynarodowych grupach roboczych, powstało 8 niezależnych koncepcji zagospodarowania dawnego zakładu Frotex w Prudniku.
Dzięki wsparciu Władz Miasta Prudnika, które były Honorowym Patronem konferencji i Sponsorem głównej nagrody, udało się wypracować rozwiązania, w oczywisty sposób rzucające światło na przyszłość tego obiektu.
Niektóre z nich zostały w sposób szczególny wyróżnione przez międzynarodowe jury konkursu oraz włodarzy miasta Prudnik.
Wszystkie prace konkursowe w postaci posterów oraz prezentacji multimedialnych powędrowały do Prudnika, gdzie włączone zostaną w prowadzone obecnie dyskusje nad losami obiektu, jak również zostaną zaprezentowane mieszkańcom w formie wystawy pokonkursowej, którą obejrzeć będzie można w maju w Muzeum Ziemi Prudnickiej.
opracował: Konrad Dobrowolski