W niedzielę, 4 maja 2014 r., o godz. 15:00, w Centrum Tradycji Tkackich przy Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku otwarto wystawę: "Koncepcja rewitalizacji terenów i obiektów po byłej fabryce Frotex".
Na ekspozycji prezentowane są prace blisko 40 studentów architektury, z 4 uczelni zagranicznych, m.in. z Niemiec - BTU Cottbus Senftenberg, Włoch - University of Cosenza, Calabria, Hiszpanii - University of Granada i Portugalii - University of Covilha. Stronę polską reprezentowali studenci II roku Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie.
Prezentowane efekty są wynikiem dwutygodniowej pracy ośmiu międzynarodowych grup roboczych studentów, tworzących pod nadzorem zaproszonych z zagranicy wykładowców, dzięki aktywności których możliwym stało się stworzenie 8 niezależnych koncepcji zagospodarowania dawnego zakładu Frotex w Prudniku. Działania te zostały przeprowadzone w dniach 9-21.03.2014, w Instytucie Architektury i Urbanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, w ramach kursu intensywnego oraz międzynarodowej konferencji i warsztatów studenckich w ramach IP ConsArch 2014, finansowanego przez LLP Erasmus.
Organizatorami spotkania były:
Stale trwająca wystawa jest częścią "Dni Otwartych w Centrum Tradycji Tkackich" realizowanych w ramach obchodów 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W związku z zaproszeniem Dyrektora Muzeum, Pana dr Wojciecha Dominiaka podczas otwarcia wystawy odbyły się prelekcje dra inż. arch. Konrada Dobrowolskiego, współorganizatora IP ConsArch 2014 oraz mgra inż. arch. Jerzego Stępnia, przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Prudniku.
Zgromadzeni goście mieli możliwość zapoznać się z wytycznymi do projektu koncepcji rewitalizacji, przedstawionymi przez inż. arch. Jerzego Stępnia.
Wypowiedź dra inż. arch. Konrada Dobrowolskiego, odpowiedzialnego za stronę merytoryczną i osiągane efekty w ramach programu Consarch, prezentowała dokonania poszczególnych grup projektowych, skupiając się na zaprojektowanych przez studentów koncepcjach zarówno pod kontem osiągnięć formalnych, jak i funkcjonalnych.
Prezentacja została przyjęta z dużym zainteresowaniem, pokazując szerokie zaangażowanie i ogólny entuzjazm społeczności miasta Prudnika dotyczący tego typu aktywności.
Dyskusje kuluarowe i zadawane po prezentacji pytania ujawniły ogromną spójność potrzeb mieszkańców z zastosowanymi przez studentów rozwiązaniami. W opinii osób zgromadzonych, m.in. Starosty miasta Prudnika Pana Radosława Roszkowskiego oraz przedstawiciela środowiska przedsiębiorców miasta Prudnika, Pana Aleksandra Kramarza, bez inicjatyw podobnego kalibru nie ma mowy o zrównoważonym wdrożeniu substancji poindustrialnych, o skali byłego Frotexu, w "nową" jakość obecnej rzeczywistości.
Podczas trwającej ponad godzinę dyskusji zgodzono się, że przedstawione rozwiązania są bardzo nośnymi, z punktu widzenia możliwości zaimplementowania ich w realiach prudnickich. Całość prezentacji oraz wystawy, jako efektu pracy studentów i wykładowców osiągniętej podczas Consarchu 2014 oceniono bardzo wysoko.
Konrad Dobrowolski