Double Diploma w PWSZ w Nysie
Ośmiu studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie z powodzeniem obroniło w środę, 26 lutego, podwójny dyplom. Wszystko to w ramach programu Double Diploma, czyli dwunarodowego polsko – niemieckiego kierunku studiów Architektura realizowanego przy współpracy dwóch uczelni: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Branderburgische Technische Universitat (dawniej Hochschule Lausitz). Program ten zakłada kształcenie studenta w obu szkołach wyższych, a w efekcie otrzymanie dwóch odrębnych dyplomów - polskiej i niemieckiej uczelni.
Do obrony przystąpiło ośmiu studentów. Tematyka tegorocznych prac dyplomowych dotyczyła rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Studenci bronili swoje prace w dwóch językach – polskim i niemieckim przed komisją złożoną z przedstawicieli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Branderburgische Technische Universitat. Promotorami prac dyplomowych byli: dr inż. arch. Konrad Dobrowolski, docent PWSZ w Nysie oraz prof. dipl. - Ing. Karl Plaastrotmann z BTU z Niemiec. Recenzentką prac była dr inż. arch. Grażyna Lasek z PWSZ w Nysie. Wszyscy dyplomanci pomyślnie zdali egzamin i tym samym uzyskali tytuł inżynierach architekta.
Program Double Diploma jest to program dwunarodowego polsko – niemieckiego kierunku studiów Architektura realizowanego przy współpracy dwóch uczelni: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Branderburgische Technische Universitat (dawniej Hochschule Lausitz). Program ten zakłada kształcenie studenta w obu szkołach wyższych, a w efekcie otrzymanie dwóch odrębnych dyplomów - polskiej i niemieckiej uczelni.
Tok nauki jest zgodny z założeniami programu dwujęzycznych studiów. Żacy z PWSZ z Nysie realizują dwa semestry (semestr 4 i 5) oraz trzy miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech.
Podobnie dzieje się w przypadku studentów niemieckich, którzy realizują swoje studia i praktyki w Polsce. Różnica polega jedynie na tym, że żacy z Niemiec przyjeżdżają na studia do PWSZ w Nysie w semestrze 5 i 6.
Żeby móc uczestniczyć w programie Double Diploma studenci polscy muszą wykazać się znajomością języka niemieckiego, a niemieccy języka polskiego. Umiejętność ta powinna być potwierdzona certyfikatem językowym.
Dodajmy, że żacy z Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie mają możliwość zdobycia dwóch dyplomów w ramach jednego toku studiów od roku akademickiego 2008/2009. Wtedy to pierwsi studenci z Nysy rozpoczęli kształcenie w ówczesnej Hochschule Lausitz. Było to dziesięciu studentów.
Warty uwagi jest także fakt, że absolwenci Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie posługujący się podwójnym dyplomem mogą podjąć pracę na terenie obu krajów, jak również podjąć studia magisterskie na wybranej uczelni w Polsce lub w Niemczech.
Ponadto, PWSZ w Nysie daje swoim absolwentom możliwość wyjazdu na staże. W minionym roku z takiej opcji skorzystało kilkoro absolwentów, którzy w ramach projektu Leonardo da Vinici wyjechało na staże absolwenckie do firm w Hiszpanii i na Malcie. Taka oferta będzie także w tym roku w ramach nowego programu Erasmus +, który realizowany jest przez Biuro Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.
Posłuchaj!
Mówi Dagmara Bojda z Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie
(Nagranie - Dorota Kłonowska, Radio Opole)
Mówi dr inż. arch. Konrad Dobrowolski, doc. PWSZ w Nysie
Zobacz materiał przygotowany przez TVP.
Informacja został wyemitowana w Kurierze Opolskim w dniu 26.02.2014 rok.
Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni
Opublikowano: 27-02-2014