Goście zagraniczni w PWSZ w Nysie i województwie opolskim
W dniach 24 i 25 października 2013 odbyło się w Instytucie Architektury i Urbanistyki w PWSZ w Nysie Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pt "Tradycyjne i Nowe Przestrzenie Publiczne na Obszarach Wiejskich". W Sympozjum tym przedstawionych zostało pięć referatów zagranicznych z Niemiec i Portugalii, przedstawiających drugiego dnia Sympozjum o tematyce projektów miejsko-wiejskich w Casablance, w Maroku a także o obszarach wiejskich we wschodnim pasie Portugalii, czy światowych przykładach teoretycznych i praktycznych ukazujących problemy kształtowania przestrzeni publicznych na obszarach wiejskich, oraz około trzydziestu referatów naukowych z kraju.
Wykłady o światowym zasięgu tematycznym zostały przygotowane przez naukowców z Technische Universitaet Berlin, Prof. Undine Giseke i Dipl.-Geogr. Juliane Brandt, które opracowują projekt dla Casablanki, Prof. Dr.-Ing. Arch. Holgera Kuehnel'a z partnerskiej Uczelni Beuth Hochschule fuer Technik Berlin oraz również przez naszych partnerów z Portugalii, z UBI Universidade da Beira Interior w Covilha Prof. Dr. Michaela Mathias'a oraz Prof. Ph.D. Eng. Arch. Anę Lidię Virtudes, która prowadzi obecnie badania naukowe w Anglii. Natomiast pierwszego dnia Sympozjum, 24. października w godzinach popołudniowych, w Rektoracie PWSZ w Nysie odbyło się oficjalne spotkanie prelegentów zagranicznych z władzami naszej uczelni, JM Panią Rektor dr hab. Zofią Wilimowską, prof. PWSZ w Nysie, dr inż. Tomaszem Malczykiem, prof. PWSZ w Nysie oraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Wice-marszałkiem województwa opolskiego Antonim Konopką i Dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiesławem Kryniewskim. Ponadto, pierwszego dnia Sympozjum w godzinach przedpołudniowych odbyło się ponad godzinne spotkanie gości zagranicznych z Wójtem Gminy Popielów Dionizym Duszyńskim a następnie kilkugodzinny objazd gości z Niemiec i Portugalii po wybranych sołectwach województwa opolskiego w Gminie Popielów. Z dużym zadowoleniem uczestników objazdu spotkało się uroczyste i profesjonalne przyjęcie we wszystkich miejscach spotkań Gminy przez tamtejszych sołtysów i przedstawicieli wsi oraz także bardzo dobra organizacja spotkań tego dnia przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Reprezentanci wybranych miejscowości, Karłowic, Nowych Siołkowic i Starych Siołkowic, zaprezentowali najciekawsze nowo zagospodarowane przestrzenie publiczne na tych obszarach.
Pierwszy dzień Sympozjum był także możliwy dzięki uświetnieniu go tłumaczeniem polsko-niemieckim oraz polsko-angielskim, którego profesjonalnie dokonała dr inż. arch. Anna Marta Włodarczyk, czuwająca nad całością Sympozjum.