Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Danielem Podobińskim pt. "Od powietrza, głodu, ognia
i wojny. O krzyżach i kapliczkach Gminy Łambinowice" w dniu 13 października 2021 r. (środa), godz. 17.00
siedziba Muzeum przy ul. Muzealnej 4.
Patronat honorowy: Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński
Szanowni Państwo!
Październik to miesiąc jesiennych kontrastów. Złoto-pomarańczowa szata roślina zachęca do krajoznawczych wycieczek po najbliższej okolicy. Z drugiej strony, coraz szybciej zapadający zmrok i deszczowe dni, zmuszają niejednokrotnie do pozostania w domach, najlepiej w towarzystwie książki.
W czasie najbliższej edycji „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” zapoznamy Państwa z wydawnictwem, które w pochmurne wieczory pozwoli zwiedzić okolice Łambinowic bez wychodzenia z domu.
Naszym gościem będzie Daniel Podobiński, pasjonat lokalnej historii i działacz społeczny, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację zatytułowaną: "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. O krzyżach i kapliczkach gminy Łambinowice". Książka – będzie ją można otrzymać w czasie spotkania – poświęcona jest przydrożnym zabytkowym krzyżom i kapliczkom w okolicach Łambinowic, które tak mocno wrosły w otaczający nas krajobraz, że z reguły nie zwracamy na nie uwagi. Dziś nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że powstały one, by chronić cieszące się złą sławą rozstaje dróg, a także domy oraz całe miejscowości przed złem, tj. chorobami zakaźnymi, głodem czy wojną. Niektóre z nich kryją bolesne historie, gdyż były stawiane w miejscach popełnienia przestępstw bądź nieszczęśliwych wypadków. Autor, zagłębiając się tę ciekawą tematykę, zlokalizował i opisał ponad sto kapliczek w gminie Łambinowice, uwzględniając okoliczności ich powstania, fundatorów, zaś całość opatrzył autorskimi fotografiami. Podsumowując swoją pracę stwierdził: Ilu opowieści związanych z nimi nie znamy? Ilu już nie poznamy? W końcu, ile historii zachowało się jeszcze w odległych wspomnieniach? Niech ludzie i zdarzenia kryjące się za często niepozornymi kapliczkami czy krzyżami, pozostaną na zawsze częścią krajobrazu naszej codzienności.
Wydarzenie, na które Państwa zapraszamy, wpisuje się w program XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
Serdecznie zapraszamy!