W dniach 17-18.05.2018r, pracownik CBEKZ Katarzyna Stefańczyk, wzięła udzial w konferencji 7th Meeting 'X-ray and other techniques in investigations of the objects of cultural heritage', która odbyła się na Wydziale Chemii Uniwesytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wydarzenie to zostało zorganizowane przez: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Komisję Krystalografii w Sztuce i Dziedzictwie Kulturowym Międzynarodowej Unii Krystalografii.
To cykliczne spotkanie ma na celu promocję i rozwój zastosowania promieniowa rentgenowskiego do badania obiektów dziedzictwa kulturowego. Stanowi również forum wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami w dziedzinie nowoczesnych technologii i specjalistów z branży muzealniczej (historyków sztuki, konserwatorów i kustoszów), przyczyniając się do rozpowszechniania wyników najnowszych badań nad dziełami sztuki.
W roku bieżącym, głównym zagadnieniem były możliwości użycia promieniowania synchrotronowego w badaniach obiektów dziedzictwa kulurowego. Nie zabrakło także innych technik badawczych: radiograficznych, elektronowej mikroskopii skaningowej oraz nieniszczących metod spektroskopowych. Omawiano wyniki badań obrazów, pigmentów, monet, grotów, atramentów, witraży i in.
Podczas konferencji zostały przedstawione konkluzje z badań nad ustaleniem autorstwa zabytkowego pentaptyku, których część wykonywana była skaningowym mikroskopem elektronowym w PWSZ w Nysie, w ramach umowy z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie szeroko dyskutowano zagadnienia badań obrazu oraz zabezpieczeń klimatycznych ekspozycji "Damy z gronostajem" Leonardo da Vinci. Zwiedzili także Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.