Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Niszczenie światowego dziedzictwa, szczególnie w ostatnich latach stało się istotnym i palącym problemem międzynarodowej społeczności. Konflikty zbrojne, czy katastrofy naturalne występujące w różnych rejonach świata niosą ze sobą spustoszenie miejsc o wyjątkowym znaczeniu dla całej ludzkości. Budzi to ogólny niepokój społeczności międzynarodowej, a pytania o sposób i zakres ochrony, rehabilitacji czy odbudowy uszkodzonych lub zniszczonych miejsc światowego dziedzictwa – szczególnie jako działań systemowych, pojawiają się coraz częściej.

Dlatego też Polska, jako Państwo-Strona Konwencji, realizując deklaracje zawarte w decyzjach Komitetu Światowego Dziedzictwa nr 40 COM 7 z 2016 r. i 41 COM 7 z 2017 r., wraz z Centrum Światowego Dziedzictwa, podjęła się organizacji konferencji pn. „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która odbędzie się w dniach 6-8 maja 2018 r. w Warszawie.

Miejsce konferencji nie jest przypadkowe, gdyż Polska, a w szczególności Warszawa doświadczyła tragedii celowego zniszczenia i konieczności uporania się z różnego rodzaju wyzwaniami, mającymi na celu powrót do normalnego funkcjonowania. Historyczne centrum Warszawy będące jednym z pierwszych wpisów na Listę światowego dziedzictwa, stanowiło jednocześnie precedens. Wyjątkowa wartość tego dobra została dostrzeżona m. in. w kompleksowej odbudowie zniszczonego w warstwie materialnej miasta, u którego podstaw rekonstrukcji legła siła ducha i determinacja narodu. Wpis ten przez wiele lat miał duży wpływ na rozumienie pojęcia autentyczności miejsc światowego dziedzictwa i kształtowanie podejścia do zagadnienia odbudowy.

Organizatorami konferencji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z: Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi i Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Języki konferencji: angielski, francuski (przewidziane tłumaczenie na j. polski).

Udział w konferencji jest bezpłatny, po obowiązkowym zarejestrowaniu się poprzez formularz rejestracyjny http://rejestracja.zabytek.pl/pl/strona-glowna,f-konferencja_o_odbudowie_maj_2018

Więcej informacji o konferencji można uzyskać na stronie www.whrecovery2018.pl lub pisząc pod adres whrecovery2018@nid.pl.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK