Konserwatorzy zabytków z Avinion, Florencji, Granady i Istambułu w Nysie
W dniach 22-25 kwietnia PWSZ w Nysie była gospodarzem ostatniej już edycji międzynarodowych warsztatów dotyczących "Wymiany wiedzy oraz dobrych praktyk pomiędzy osobami pracującymi w sektorze restauracji zabytków" w ramach Projektu RESELTAM II. Przez ostatnie 2 lata odbyło się w sumie 5 edycji warsztatów, w których wzięło udział blisko 100 profesjonalistów oraz studentów konserwacji zabytków z partnerskich instytucji.
Uczestnicy pochodzący z najważniejszych ośrodków konserwatorskich w Europie; z Granady w Hiszpanii, Avignon we Francji, Istambułu w Turcji a także Florencji we Włoszech, mieli możliwość zaznajomienia się z polskimi technologiami i technikami konserwacji i restauracji zabytków w trzech miastach, silnie związanych z historią Polski i sztuki oraz szeroko pojętymi zabytkami tj. Krakowie, Oświęcimiu i Nysie.
Dzień pierwszy poświecono zagadnieniom renowacji restauracji i konserwacji witraży, a warsztaty odbyły się w gościnnych murach krakowskiej ASP. W kolejnym dniu uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z problemami tzw. zrównoważonej konserwacji oraz pracami konserwatorskimi Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, z którym to Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie w ubiegłym roku podpisało porozumienie o długofalowej współpracy. Skala trudności dbania o eksponaty znajdujące się w pracowniach, będące pomnikiem zagłady setek tysięcy ludzkich istnień, oraz sposób ich konserwacji, spotkały się z dużym uznaniem uczestników. Tematem trzeciego dnia warsztatów, które odbyły się już w Centrum Badawczo-Edukacyjnym Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie, stały się analizy i badania materiałów historycznych z użyciem mikroskopu elektronowego oraz praktyczne zastosowanie laserów w oczyszczaniu zabytków. Ponadto uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w opanowaniu trudnej sztuki pozłotniczej, z której swojego czasu jak również i teraz w kręgach konserwatorskich Nysa słynie. Dopełnieniem była wizyta w skarbcu Bazyliki św, Jakuba i Agnieszki gdzie znajduje się obecnie jeden z najznamienitszych zbiorów naczyń liturgicznych. "To nie koniec współpracy z partnerami zagranicznymi w dziedzinie konserwacji" - mówi Anna Opałka - kierownik administracyjny Centrum Badawczo Edukacyjnego Konserwacji Zabytków i koordynator projektu - od września br. rusza kolejny projekt pn. DECORUM , a konsorcjum projektu RESELTAM II opracowało już kolejny wniosek tak więc można mieć nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będą miały miejsce kolejne udane edycje, z których skorzystają zarówno pracownicy jak i studenci.