Ale czad - II miejsce w Nyskim Hackathonie
Drużyna "Ale czad", w składzie: Sebastian Szewczul, Krzysztof Kula - studenci informatyki PWSZ w Nysie oraz Aleksander Kurczyk z Politechniki Wrocławskiej, zbudowała własny czujnik do monitorowania jakości powietrza oraz aplikacji, która pozwalała wyświetlać dane z czujnika na mapie oraz na wykresach.
Studenci tak opisują swój projekt:
Podczas Hackathonu zrealizowaliśmy układ, który odpowiada za pomiar: wilgotności, temperatury oraz pyłów w powietrzu (smogu). Wyniki wysyłano na serwer VPS i umieszczano w bazie danych. Docelowo system miał za zadanie pokazać, iż w mieście można umieścić wiele takich czujników np. na budynkach czy nawet autobusach. Czujniki mogłyby mierzyć skład powietrza w wielu lokalizacjach - co z kolei pomogło by w znalezieniu źródeł smogu oraz wskazaniu najczystszych oraz najbardziej zanieczyszczonych lokalizacji w mieście i okolicach.
Aby dane wyglądały atrakcyjnie stworzono również aplikację mobilną (oraz stronę web) przy użyciu Apache Cordova oraz jQuery Mobile. W aplikacji umieszczono mapę z zaznaczonymi lokalizacjami czujników (docelowo miał być heatmape oraz powiadomienia push, ale czas pozwolił tylko na użycie markerów), wykres przedstawiający pomiary w czasie oraz aktualne pomiary z najbliższej lokalizacji (aplikacja mobilna).
Pierwsze miejsce za aplikację "Nysa Otwartych Danych" zdobyła drużyna "DreamsSoft" w składzie: Mariusz Olszowski, Dawid Hawryluk - studenci informatyki PWSZ w Nysie oraz Rafał Chramęga - uczeń ZSiPO w Nysie. Więcej >>
W maratonie programowania Hackathon wzięło udział 13 drużyn z całej Polski. Uczestnicy pierwszego w Nysie Hackathonu mieli za zadanie stworzenie aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego promującego aspekty: turystyczne, kulturalne, sportowe i rekreacyjne Gminy Nysa. Zgodnie z zasadami maratonu na projekt i realizację aplikacji uczestnicy mieli 30 godzin. Hackathon odbył się w dniach 28-29 października 2017 r. w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innnowacyjnych PWSZ w Nysie.