Kontrast:

KontaktAktualności wydziałowePracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk Technicznych - ARCHITEKTURA

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

WARSZTATY STUDENCKIE " Rewitalizacja elewacji pierzei południowej z płytą rynku i projekt zabudowy plomby rynkowej w Paczkowie - 2015"

W dniach 1-5 czerwca bieżącego roku odbyła się w Paczkowie druga edycja studenckich warsztatów architektonicznych, będących wynikiem współpracy Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie z Urzędem Miasta i Gminy Paczkowa. Głównymi inicjatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Miasta Paczkowa mgr Artur Rolka, v-ce Burmistrz Miasta Paczkowa Robert Piegza oraz dr inż. arch. Konrad Dobrowolski – koordynator warsztatów z ramienia Instytutu Architektury i Urbanistyki  PWSZ w Nysie, którzy jako organizatorzy warsztatów dali studentom możliwość przygotowania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania terenu pod zabudowę plombową na rynku Paczkowa oraz projekt rekonstrukcji i rewitalizacji elewacji południowej pierzei rynkowej, połączonej z projektem płyty rynku paczkowskiego.

Nie patrząc na wyznaczony w dniu 5.06.2015 wolny od zajęć dzień rektorski, przypadający na 1.06.2015 Dzień Dziecka i Boże ciało w dniu 4.06.2015 grupa studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie kontynuowała podjęte tydzień wcześniej prace nad wytworzeniem koncepcji projektowych na zadane tematy.

W warsztatach udział wzięli studenci Instytutu Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie:

  1. Emilia Wiśniewska – 1 rok
  2. Alicja Wicher – 1 rok
  3. Judyta Eksner – 1 rok
  4. Joanna Hnat – 1 rok
  5. Sandra Przybył - 2 rok
  6. Martyna Praska - 2 rok
  7. Aleksandra Goraj - 2 rok
  8. Aneta Banasiak - 2 rok
  9. Marek Paluch - 2 rok
  10. Daria Dziadek – 2 rok
  11. Joanna Prorok – 2 rok
  12. Maria Kapturkiewicz – 2 rok
  13. Grażyna Barańska – 2 rok
  14. Mateusz Michalak – 2 rok
  15. Katarzyna Skibińska – 3 rok
  16. Emilia Puzon - 3 rok
  17. Maciej Baranowski - 3 rok
  18. Cezary Kalisz - 3 rok
  19. Mateusz Mulica - 3 rok
  20. Marcin Dorosz - 3 rok
  21. Krzysztof Sodkiewicz - 3 rok
  22. Judyta Zawadzka – 3 rok

Tygodniowe spotkanie dało im możliwość pogłębienia wiedzy projektowej w dziedzinie architektury, urbanistyki, projektowania krajobrazu, grafiki komputerowej oraz rysunku odręcznego. Pojawiła się również możliwość poznania technik modelowania przestrzennego.

Opracowywane podczas warsztatów koncepcje, oparły się o przeprowadzoną tydzień wcześniej inwentaryzację, zespół wywiadów społecznych, ankietę, wielopłaszczyznowe analizy.

Warsztaty rozpoczęły się "wycieczką" poznawczą po rynku i mieście Paczkowie. Celem była analiza opracowywanego terenu pod kątem historycznym, konserwatorskim, architektonicznym, urbanistycznym oraz geograficznym (topograficznym). Obraz, który zaprezentował towarzyszący zwiedzaniu przewodnik pozostawił sporo refleksji i postawił wiele pytań dotyczących konserwatorskich wymogów stawianych temu miastu.

Studenci mieli 4 dni na analizę i przeprojektowanie danego fragmentu tak, aby był adekwatny do idei "podwyższenia jakości przestrzeni" i czytelny dla mieszkańców miasta Paczkowa. Opracowywanie koncepcji projektu opierało się na wymianie informacji między studentami oraz próbie połączenia ich koncepcji z sytuacją zastaną w mieście. Ważnym elementem procesu tworzenia były konsultacje przeprowadzane z interesariuszami oraz prowadzącym warsztaty i odpowiedzialnym za merytoryczną ich stronę dr inż. arch. Konradem Dobrowolskim, który żywo kibicował pracy studentów podczas trwania całości warsztatów.

Piątkowym podsumowaniem warsztatów było zaprezentowanie przed pozostałymi uczestnikami swoich rozwiązań oraz złożona dyskusja nad ich trafnością.

Warsztaty architektoniczne okazały się dla studentów okazją do ciężkiej pracy jak i dobrą zabawą, których skutkiem była możliwość udoskonalenia swoich umiejętności, podwyższenia kompetencji w wielu dziedzinach oraz nawiązania nowych znajomości i podtrzymania wytworzonych wcześniej.

Zdobyte umiejętności na pewno pomogą im w przyszłym życiu zawodowym.

Kontynuacją warsztatów będzie zapowiedziana na 10 czerwca 2015 prezentacja efektów pracy studentów przed władzami miasta Paczkowa, Radą miasta, interesariuszami, Związkiem Kupców, przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w rynku i innymi, zainteresowanymi przedstawicielami społeczności lokalnej. Będzie to oficjalne zamknięcie warsztatów w Paczkowie w tym semestrze.

Władze miasta informują jednak, że liczą na dalszą współpracę i pomoc studentów w rozwiązywaniu tematów projektowych miasta Paczkowa. 

Posłuchaj:

Mówi dr inż. arch. Konrad Dobrowolski

dr inż. arch. Konrad Dobrowolski
organizator warsztatów z ramienia IAiU PWSZ w Nysie

Opublikowano: 9-06-2015

 

Wydział Nauk Technicznych - kierunek architektura, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:   
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK