Zachowanie i konserwacja naszego dziedzictwa kulturowego jest znaczącym współczesnym światowym problemem. Zaawansowane metody i techniki naukowe są niezbędne do identyfikacji materiałów występujących w zabytkowych obiektach dziedzictwa kulturowego i zachodzących w nich procesów. Metody te mogą również pomóc w głębszym zrozumieniu technologii i kunsztu dawnych mistrzów. Nowoczesne metody analityczne są ważne w badaniach autentyczności i mogą być stosowane jako techniki diagnostyczne w praktycznej konserwacji.
Celem konferencji jest promowanie rozwoju i wykorzystania rentgenografii oraz innych nowoczesnych technik w celu wydobycia informacji z obiektów dziedzictwa kulturowego. Konferencja jest także forum skupiającym naukowców, których głównym doświadczeniem są zaawansowane technologie oraz specjalistów muzealnych (historyków sztuki, konserwatorów i kuratorów), których szczególną odpowiedzialnością jest organizacja i konserwacja zbiorów, oraz rozpowszechnianie najnowszych wyników badań naukowych dotyczących dzieł sztuki.
Konferencja skupi się na badaniach materiałów historycznych, takich jak pigmenty, kamień, zaprawa, szkło, ceramika i stopy metali, a także na procesach korozji i niszczenia w zabytkowych obiektach, wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie i inne techniki stosowane w terenie. W 2018 roku, szczególna uwaga będzie skierowana na promieniowanie synchrotronowe w badaniach przedmiotu dziedzictwa kulturowego i prezentacja Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.
Konferencja będzie mieć miejsce na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniach 17-19 maja 2018.
Więcej informacji na stronie: http://www.biurokarier.chemia.uj.edu.pl/conf/x-ray18