Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy
Konferencja "Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków"

W dniach 1-2 grudnia 2016r. w Warszawie, w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się szesnasta konferencja naukowa z cyklu: "Analiza chemiczna w ochronie zabytków", która stanowi coroczne spotkanie chemików, konserwatorów sztuki i osób związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.

W pierwszym dniu imprezy odbyły się warsztaty prezentujące możliwości zastosowania spektroskopii FTIR, ablacji laserowej oraz techniki XRD w analizie obiektów zabytkowych. Dopełnieniem warsztatów były dwa referaty zaproszonych gości: pani dr Raffaella Fontana z National Institute of Optics we Florencji, we Włoszech zaprezentowała możliwości analizy multispektralnej w badaniach obrazów, natomiast pani dr Barbara Łydźba-Kopczyńska z Uniwersytetu Wrocławskiego, Laboratorium Badań Dziedzictwa Kulturowego; Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ, dokonała przeglądu zastosowania spektroskopii Ramanowskiej w badaniach obiektów zabytkowych.

Drugi dzień konferencji obfitował w prezentacje uczestników dotyczące problemów i osiągnięć przy wykorzystaniu badań instrumentalnych w analizie zabytków oraz opracowywania nowych metod konserwatorskich, czego uzupełnieniem była sesja plakatowa. Tematyka wystąpień oraz posterów była niezwykle szeroka zarówno w zakresie stosowanych metod badawczych jak i samych obiektów. Obejmowała badania nieinwazyjne, a także niszczące, przy czym można zauważyć rozwój technologii w kierunku uzyskiwania informacji z coraz mniejszych próbek, co pozwala na ograniczenie do minimum ingerencji w materię zabytkową. Również samo pojęcie "zabytek" ulega poszerzeniu, co powoduje, że konserwatorzy spotykają się z coraz większą różnorodnością obiektów, np. wykonanych z plastiku.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie reprezentowała dr Katarzyna Stefańczyk, która przedstawiła, powstały przy współpracy z dr Pawłem Karaszkiewiczem, plakat "Czas zawilgocenia jako parametr mierzący korozyjność atmosferyczną środowiska".

PLAKAT .pdf

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK