Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Erasmus Week 2014

Od 24 lutego do 28 lutego 2014 w PWSZ w Nysie odbywać się będzie Erasmus Week. Z tej okazji Biuro Współpracy Międzynarodowej promować będzie wyjazdy w ramach programu LLP Erasmus, jak również nowego sektorowego programu Erasmus +. Ponadto odbędą się spotkania informacyjne oraz konsultacje z koordynatorami oraz studentami, którzy skorzystali z programu LLP Erasmus, spotkania z zagranicznymi studentami, którzy przebywają w PWSZ w Nysie, dzień adaptacyjny dla zagranicznych studentów oraz spotkanie władz Uczelni i pracowników BWM z Dyrektorami i Koordynatorami Instytutowymi na temat umiędzynarodowienia kształcenia w PWSZ w Nysie oraz możliwości związanych z realizacją programu Erasmus + w latach 2014-2020.

Harmonogram Erasmus Week

Droga do programu Erasmus +

Istniejący już od ponad 20 lat program Erasmus przerósł oczekiwania jego twórców. Dał i daje możliwość nie tylko zdobycia lepszego wykształcenia, podniesienia zdolności językowych czy kwalifikacji zawodowych, ale również poznania innego kraju, kultury, języka. Jest programem, który otwiera drzwi do Europy i pomaga ukształtować otwartych, tolerancyjnych i pełnych nowych pomysłów ludzi - obywateli Europy.

Program Erasmus powstał dzięki działaniom Komisji Europejskiej w 1987 roku. Początkowo stanowił odrębny "Europejski program działań na rzecz mobilności studentów" (1987-1995) i poza możliwością wymiany studentów umożliwiał wymianę kadry dydaktycznej, która miała podnieść jakość kształcenia i poszerzyć współpracę pomiędzy uczelniami na terenie krajów UE. Ponadto dawał uczelniom możliwość tworzenia wspólnych programów studiów, organizacji kursów intensywnych i wprowadzania Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). Stworzył więc duży wachlarz możliwości dla studentów i kadry dydaktycznej uczelni znajdujących się w granicach ówczesnej Unii Europejskieji od początku lat 90 - tych krajów EFTA / EOG.

Po zakończeniu "Europejskiego programu działań na rzecz mobilności studentów", ze względu na wciąż wzrastającą skalę mobilności została podjęta decyzja o kontynuacji programu (lata 1995- 2006) w ramach szerszego programu współpracy UE - Sokrates I (1995 - 1999) i Sokrates II (1999-2006). Podobnie jak w latach poprzednich program wspierał mobilność studentów i nauczycieli akademickich kładąc jednak szczególny nacisk na tą drugą grupę. Kontynuowane były również działania związane z organizacją kursów intensywnych, ECTS i programami studiów. Ponadto możliwość uczestnictwa w programie otworzyła się dla większej ilości krajów - 12 krajów kandydujących do UE w tym również Polski (1998).

W roku 2007 powstał program "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme - LLP), a Erasmus stał się jego integralną częścią, która skupia obecnie 27 krajów członkowskich UE, 3 kraje EOG (Islandia, Lichtenstein, Norwegia) i dwa kraje kandydujące: Turcję i Chorwację. Jako główne założenie Erasmusa w ramach LLP Komisja Europejska wskazała budowę Europejskiego Szkolnictwa Wyższego oraz przyczynianie się do zwiększenia innowacyjności, rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w UE. Zadania te mają być realizowane poprzez wykonywanie działań scentralizowanych (projekty wielostronne, sieci, działania towarzyszące) i zdecentralizowanych (mobilność, kursy intensywne i kursy językowe) do września 2014 roku.

Natomiast od 1 stycznia 2014 roku program "Uczenie sie przez całe życie" zostaje zastąpiony programem Erasmus+.- nowym programem edukacyjnym na lata 2014-2020. Więcej informacji o programie: www.erasmusplus.org.pl

mgr Elżbieta Wandycz
Biuro Współpracy Międzynarodowej

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK