Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Kalendarium - II Międzynarodowe Warsztaty Konserwatorskie


Już po raz drugi w dniach 6-8 października 2008 Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, zorganizowało we współpracy z dwoma niemieckimi uczelniami HAWK w Hildesheim oraz z R-Institut Holzminden Międzynarodwe Warsztaty Konserwatorskie z zakresu nowoczesnych technik. Pomysłodawcą jak w i w poprzednim przypadku był profesor Jan Schubert z HAWK Hildesheim oraz Pani mgr Anna Opałka kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Warsztaty odbyły się pod hasłem zastosowania nowoczesnych technik wykorzystywanych w konserwacji zabytków. Jednym z znamienitych gości, którzy uświetnili swoją osobą warsztaty był doktor Witold Domogalla z Koblenz, wybitny specjalista w dziedzinie oczyszczania powierzchni kamiennych przy pomocy lasera. Jako, że Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie jest dumnym posiadaczem dwóch urządzeń laserowych, lasera laboratoryjnego Rafaello opartego na kryształach neodymowych, oraz kompaktowego, przenośnego lasera Smart Clean również pracującego w technologii kryształów neodymowych, przebieg warsztatów mógł być w głównej mierze oparty na praktycznym zastosowaniu tychże urządzeń.

Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże. Łącznie w tej trwającej trzy dni imprezie wzięło udział 40 osób z 4 państw. W tym Niemiec, Ukrainy, Chin oraz Polski. Wykłady dotyczące zagadnień, które dotyczyły warsztatów odbywały się w grupach językowych, niemieckiej i ukraińsko-polskiej.

W pierwszym dniu warsztatów, grupa niemiecka wzięła udział w prowadzonym przez doktora Witolda Domogalla wykładzie na temat użycia i możliwości sprzętu laserowego wykorzystywanego w konserwacji zabytków. Po takim wstępie teoretycznym grupa z Niemiec przystąpiła do pracy praktycznej z laserem. W tym samym czasie reszta uczestników brała udział w szkoleniu dotyczącym tradycyjnych metod używanych w konserwacji zabytków. W pracowniach konserwacji kamienia uczestnicy mieli możliwość dokładnego zapoznania się i pracy z mikro-hydro piaskarkami oraz myjkami wysokociśnieniowymi, również będącymi własnością Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków w Nysie. Prace odbywały się na obiektach zabytkowych pochodzących z pobliskiego lapidarium.

Kolejny dzień poświecony był dalszej pracy z laserami oraz tradycyjnymi urządzeniami używanymi w konserwacji zabytków. Goście mogli również się zaznajomić z techniką 3D skaning documentation dzięki uprzejmości gości z Politechniki Lwowskiej, którzy przeprowadzili wyczerpujący wykład dotyczący tej materii. W czasie drugiego dnia warsztatów odbyła się również prezentacja możliwości mikroskopu skaningowego.

Dnia trzeciego goście z Holzminden w Niemczech zaprezentowali metodę badania nasiąkliwości kamienia in situ, bardzo pomocną w pracach terenowych. Każda z grup gości została przeszkolona i poproszona o przeprowadzenie badań i późniejsze zaprezentowanie wyników na wykładzie podsumowującym.

Warsztaty zakończyły się we środę 8 października uroczystym wręczeniem dyplomów uczestnikom przez organizatorów i specjalistów biorących udział w warsztatach.

Reasumując drugie warsztaty konserwatorskie odbyły się w miłej atmosferze i okazały się bardzo owocne. Wykładowcy i organizatorzy zaznaczyli, że już dawno nie mieli do czynienia z tak zaangażowanymi młodymi ludźmi. Potwierdzili również chęć zrobienia z tych warsztatów imprezy cyklicznej odbywającej się dwa razy do roku po to by propagować wartości konserwatorskie i pokazywać najnowocześniejsze techniki, które dumnym krokiem wkraczają w świat prac konserwatorskich.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK