Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii - kierunek filologia
- w zakresie filologii angielskiej / filologii germańskiej

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

"Haus Schlesien" - śladami Śląska w Północnej Nadrenii

W dniach 6-12 grudnia 2015 grupa studentów pierwszego i drugiego roku filologii germańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do "Domu Śląskiego" ("Haus Schlesien") w Północnej Nadrenii. Miał on na celu pogłębienie wiedzy dotyczącej Śląska i Ślązaków, którzy mieszkali na tych terenach.

Był to wspólny wyjazd studentów naszej uczelni i Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej z Jeleniej Góry. W warsztatach wzięli udział: Klaudia Chodakowska, Daria Hudyma, Justyna Janiec, Aleksandra Krupka, Aleksander Motyka, Agnieszka Nowak, Jolanta Sieroń i Kerstin Springer. Powitano nas serdecznie w Haus Schlesien, gdzie zostaliśmy zakwaterowani.

Königswinter to malownicza wioska nad Renem nieopodal Bonn. Dawne zabudowania klasztorne adaptowane na centrum spotkań. Stowarzyszenie "Haus Schlesien" prowadzi obecnie działalność związaną z edukacją i kulturą. Podejmowane inicjatywy (również we współpracy z polskimi partnerami, m.in. z Muzeum w Nysie) mają za zadanie zachować i spopularyzować dziedzictwo kulturalne Śląska. Na terenie kompleksu znajduje się biblioteka i muzeum oraz centrum konferencyjne z zapleczem noclegowo-gastronomicznym. W takim otoczeniu nyscy studenci pracowali, uczyli się, ale również poznawali Północną Nadrenię. Już od pierwszego dnia studenci nie mieli czasu na nudę! Ponieważ wyjazd miał charakter edukacyjny, nie obyło się bez pracy. Motywem przewodnim minionego spotkania studentów w "Haus Schlesien" były wypędzenia (zarówno Niemców z Śląska, jak i Polaków z terenów dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi). Oprócz zagadnień związanych z wypędzeniami opracowywane tematy dotyczyły również kultury Śląskiej (poeci i myśliciele Śląscy, miejsce Śląska w Zjednoczonej Europie). Zgodnie z przyjętą formułą studenci w grupach opracowywali przez cały tydzień wybrany temat, aby w ostatnim dniu pobytu w "Haus Schlesien" zaprezentować wyniki swojej pracy. Podczas pracy można było korzystać z zasobów dobrze wyposażonej biblioteki i muzeum, w którym aktualnie prezentowana była wystawa o wypędzeniach "Der Weg ins Ungewisse". Organizatorzy przygotowali dla uczestników cykl wykładów dotyczących zarówno wypędzenia, jak i dawniejszych dziejów Śląska i powojennych losów dawnych Ślązaków.

Jednym z najbardziej interesujących punktów programu wyjazdu była wizyta w stacji radiowo-telewizyjnej "Deutsche Welle" w Bonn, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą, metodami pracy - "kuchnią dziennikarską". O ofercie skierowanej do Polaków opowiadała szefowa polskiej redakcji stacji. Miłym przeżyciem była dla nas hospitacja w żeńskim gimnazjum "Sankt-Adelheim-Gymnasium" w Bonn. Podczas tej wizyty studenci wzięli udział w zajęciach lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów. Można było porównać program nauczania i metody pracy nauczycieli w obu krajach. Niemieccy nauczyciele zainicjowali dyskusję, podczas której uczestnicy wyjazdu wyrażali swoje spostrzeżenia.

Nasz wyjazd miał też bardzo przyjemne punkty. Organizatorzy zaplanowali oprócz zwiedzania z przewodnikiem miast Bonn i Düsseldorf również pobyt w Kolonii. W Kolonii ogromne wrażenie wywarła na nas Katedra Kölner Dom. W czasie wolnym udaliśmy się oczywiście na Jarmark Bożonarodzeniowy Weihnachtsmarkt, gdzie wspólnie z muzykami kolędowaliśmy na scenie. W Düsseldorfie mieliśmy okazję zobaczyć promenadę wzdłuż rzeki Ren oraz diabelski młyn, z którego również skorzystaliśmy. Miasto z góry i wieczorem wyglądało zjawiskowo.

Owoce wspólnej pracy mogliśmy zaprezentować ostatniego dnia, w którym przedstawialiśmy swoje prezentacje (np. Polen und die EU). Każdy z nas otrzymał certyfikaty ukończenia seminarium oraz 3 punkty ECTS. Należy wspomnieć, że wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu niemieckiego Ministerstwa Kultury.

I i II rok filologii germańskiej PWSZ w Nysie

Wydział Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK