Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja WydziałuPracownicyPlany zajęćSTUDIA DUALNE - PRACUJ I ZARABIAJ!NOWE SPECJALIZACJE PŁATNY STAŻ W SCHATTDECOR

Wydział Neofilologii - kierunek filologia
- w zakresie filologii angielskiej / filologii germańskiej

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Spotkanie studentów z Bambergu i Nysy

Czy uczyć trzeba w szkole? Czy dzieci muszą siedzieć w ławkach? Czy noc to dobra pora na naukę? Takie i inne pytania zadawali sobie polscy i niemieccy studenci w czasie spotkania w Nysie, które odbyło się w dniach 6-11 maja 2013.

Studenci Uniwersytetu im. Ottona Fryderyka w Bambergu to przyszli nauczyciele języka niemieckiego jako języka ojczystego i jako języka drugiego. Studia dla nauczycieli języka niemieckiego jako języka drugiego to stosunkowo młoda specjalność w ramach studiów germanistycznych. Wychodzi ona naprzeciw wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu na nauczycieli umiejących zaopiekować się dobrze dziećmi z rodzin emigrantów, dla których to dzieci język niemiecki nie jest językiem ojczystym, lecz odgrywa znaczącą rolę dla kariery szkolnej i zawodowej. Polscy studenci z kolei podejmą w przyszłości pracę nauczycieli języka niemieckiego jako języka obcego i jako języka mniejszości narodowej. Wymiana doświadczeń w takiej grupie wzbogacona przez doświadczenia i wiedzę opiekunów nauczycieli akademickich z Niemiec i Polski, a także ekspertów z zewnątrz, ma doprowadzić do powstania innowacyjnych materiałów dydaktycznych. Do grupy dołączyła studentka z Łotwy, która studiuje w ramach wymiany programu Erasmus w Instytucie Neofilologii PWSZ w Nysie.  Tak więc było o czym i jak rozmawiać.

Koncepcje i metody dydaktyczne studenci wypróbowywali sami na sobie oraz na uczniach Szkoły Podstawowej w Dytmarowie.  Pod hasłem „Nie referujemy lecz nauczamy” zorganizowana została noc czytania „Drogi w nieznane”, zaś we Wrocławiu w rocznicę i w miejscu spalenia książek przez nazistów studenci czytali ze swoich ulubionych książek.  W Krzyżowej po wysłuchaniu wykładu o niemieckim ruchu oporu i o Kręgu Krzyżowej można było w zaciszu Domu na Wzgórzu zebrać myśli i pisać. W dytmarowskiej szkole studenci uczyli dzieci zachęcając je do lektury książek. Kto usłyszał i zobaczył Mysz i Słonia, ten chce dowiedzieć się o nich więcej z książki Paula Mahra.

Projekt realizowany był z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej.

dr Monika Witt
Instytut Neofilologii

Opublikowano: 14-06-2013

Wydział Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK