W dniach 13-15 maja odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Deutsch - Landschaften einer Sprache" ("Niemiecki - krajobrazy języka") organizowana przez Germanistów z Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie. Celem Konferencji była wymiana doświadczeń związanych z nauczaniem języka w różnych jego aspektach, a więc jako języka obcego lub ojczystego, ale również jako języka mniejszości narodowej czy też języka emigrantów. Tematem referatów, warsztatów i dyskusji było nauczanie na różnych poziomach i w różnych ramach instytucjonalnych. Dlatego niezmiernie ucieszyło nas uczestnictwo w Konferencji nauczycieli z regionu nyskiego, studentów i nauczycieli akademickich. Integracja tych środowisk odgrywa mianowicie kluczową rolę w koordynacji działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia.
Na Konferencję przybyli goście z uczelni partnerskich: Horst Paul Kuhley i Elisabeth Gessner z Uniwersytetu Kassel mówili o możliwościach kształtowania umiejętności czytania i nawyków czytelniczych nie tylko w czasie tradycyjnych zajęć lekcyjnych. Przybyli nauczyciele chwalili bardzo warsztaty w pisaniu kreatywnym przeprowadzone przez Armina Ohlweina nauczyciela z Kassel, który przedstawił wiele ciekawych propozycji, a także pozwolił nam przetestować materiały gotowe do użycia na zajęciach w szkole i na studiach.
Sandra Kringels z Autonomicznej Szkoły Wyższej Wspólnoty Niemieckojęzycznej w Eupen (Belgia) mówiła o roli zabawy w nauczaniu języka, dając uczestnikom warsztatów możliwość wypróbowania licznych gier i zabaw.
Prócz wykładowców gościliśmy studentki Uniwersytetu Kassel: Elinę Goerzen, Viktorię Herrmann i Olgę Miklaniewicz, które przyjechały już 9 maja, aby brać udział w zajęciach w ramach specjalności filologia germańska w naszej Uczelni oraz w zajęciach w szkołach i przedszkolach Województwa Opolskiego, w których język niemiecki nauczany jest jako język mniejszości.
Za niezwykle ciekawy element programu goście zagraniczni uznali część przygotowaną przez studentów naszej Uczelni: spacer literacki po Nysie przygotowany przez studentów trzeciego roku studiów dziennych specjalności filologia germańska oraz noc czytania przygotowaną przez studentki trzeciego roku studiów zaocznych tej specjalności.
Duże wrażenie zrobiły na naszych gościach prezentacje projektów dyplomowych. Podkreślali ich dojrzałość, a także swobodę prezentacji i doskonałą znajomość języka przez studentów.
Dziękujemy Pani Jolancie Kasperskiej, studentce III roku fil. germ. oraz Panu Horst Kuhley za udostępnienie zdjęć do naszej galerii.