Beata Giblak - germanistka z Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie została uhonorowana prestiżową nagrodą "Górnośląskiego Tacyta" za publikację "Wygnaniec i jego ojczyzny. Max Herrmann-Neisse. Życie Twórczość. Recepcja". Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Chorzowskim Centrum Kultury 20 maja br. W ramach uroczystości laureaci wzięli udział w dyskusji panelowej na temat "Dziedzictwo górnośląskiego międzywojnia. Czy potrzebna jest regionalna polityka historyczna?".
Dodajmy, że jest to druga nagroda dla pracowników nyskiej germanistyki. W ubiegłym roku statuetkę otrzymał profesor Wojciech Kunicki za publikację "Śląsk. Rzeczywistości wyobrażone."
"Górnośląski Tacyt" to nagroda ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska w roku 2007 w celu uhonorowania wysiłków badaczy i popularyzatorów historii Górnego Śląska. Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych "górnośląskim Tacytem". Publikacje Weltzla to przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które miały w poważnym stopniu zaważyć na późniejszym dziejopisarstwie dotyczącym regionu.
Nagroda ma formę statuetki ukazującej postać z atrybutami muzy historii Klio. Zaprojektował ją rzeźbiarz z Tychów, Augustyn Dyrda. Laureatów wyłania kapituła złożona z naukowców zajmujących się górnośląską problematyką. Jej pracami kieruje prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Ryszard Kaczmarek, a skład uzupełniali prof. dr hab. Joanna Rostropowicz (Uniwersytet Opolski), dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda, dr Norbert Honka (UO), dr Tomasz Nawrocki (UŚ), dr Zbigniew Kadłubek (UŚ), dr Tomasz Słupik (UŚ).