Święto Niepodległości w Nysie podobnie jak w poprzednich latach rozpoczęto o godzinie 9:30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Łowkowice.
Pozostała uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po odśpiewaniu hymnu Starosta Daniel Palimąka przedstawił rys historyczny Święta Niepodległości. Po występie artystycznym kilkadziesiąt delegacji złożyło wieńce i kwiaty, gdzie oczywiście nie zabrakło naszego Stowarzyszenia.
Na zakończenie uroczystości wyprowadzono poczty sztandarowe.
Urszula Barbara Struś
W dniach od 22.05.2024 r. do 31.10.2024 r. realizowaliśmy zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetowych Gminy Nysa p.t. „Integracja poprzez pasję gry w brydża”. Zadanie obejmowało:
WYNIKI:
I miejsce - Jolanta Czerniec i Marek Ćwikliński
II miejsce - Anna Frycz i Józef Frycz
III miejsce - Jerzy Marszałkowski i Janusz Żukiewicz
Zwycięzcy nagrodzeni zostali pucharami oraz skromnymi nagrodami w postaci kart do gry firmy PIATNIK.
Realizacja zadania oprócz nabycia wiedzy brydżowej wyzwoliła całą masę pozytywnych emocji. Uczestnicy zadania już dopytują się o przyszłoroczne plany deklarując chęć uczestnictwa w podobnych imprezach.
Dziękujemy Gminie Nysa i UTW Nysa za współfinansowanie zadania!
Maciej Wacławczyk
W dniach 23.10. - 25.10.2024r. odbyło się szkolenie liderów Nyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lewinie Kłodzkim.
To miał być bardzo interesujący wyjazd i takim właśnie się okazał, a to dzięki Pani prezes Józefy Ziemnik . Już sama trasa z widokami słonecznej, jesiennej przyrody wprawiała wszystkich w zachwyt.
Zamieszkaliśmy w pięknym pensjonacie " Marysieńka" z widokiem na góry. Po rozpakowaniu się i kolacji, w tamtejszej świetlicy rozpoczęła się część oficjalna. Po miłym powitaniu przez Panią Prezes, każdy przedstawił się w kilku słowach i powiedział, co skłoniło ich do bycia Liderem w pracy wolontariatu na rzecz UTW. Z wielką uwagą wsłuchiwaliśmy się w wypowiedzi, bo dzięki nim otwierały się nasze serca. Wspaniali ludzie, dzielący się swoimi umiejętnościami i bogactwem różnorodności prac, przekazując swoją wiedzę zainteresowanym uczestnikom. Dzięki temu rozszerzają się horyzonty talentów.
Pierwsze szkolenie przeprowadziła Pani Prezes mgr Józefa Ziemnik, a temat to praca mózgu, jego funkcjonowanie i jego regeneracja w chwili uszkodzenia. Było wiele nowych ciekawostek do tej pory nam nieznanych i bardzo ważnych wskazówek zapobiegania starzeniu się mózgu.
W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się do muzeum Violetty Villas, światowej sławy diwie, która po zakończeniu kariery osiedliła się w rodzinnym domu w Lewinie Kłodzkim. Obejrzeliśmy krótki film Jej scenicznych występów i przewodniczka oprowadzając przypomniała nam historię Jej świetności i tragizmu ostatnich lat życia.
Po południu mieliśmy wycieczkę do miasta Kudowa Zdrój, gdzie najpiękniejszą atrakcją jest przepiękny park, a jesień skąpana w słońcu wprowadziła nas w zachwyt. Tutaj dla każdego był wolny wybór jak spędzić ten wolny czas.
W trzecim dniu przybyła do nas Pani prof. dr hab. inż. Katarzyna Hys profesor Politechniki Opolskiej. Pomimo napiętego grafiku znalazła czas, by przekazać nam wiedzę rozległego tematu " Tajemnice zarządzania czasem, perspektywa liderów".
Czas a linia życia. Wykład przebiegał w cichej i skupionej atmosferze, bardzo szeroko rozwiniętymi punktami, zakończone wykresem koła życia. Były oklaski, podziękowania i uściski.
Przeżyliśmy piękny czas spędzenia wspólnych chwil, czas przyjaźni, głębszego poznawania Siebie, radości i uśmiechów. Pogoda była jak na zamówienie, słoneczna i ciepła. Cały pobyt odbył się w przyjaznej atmosferze, bo w końcu tworzymy jedną, wielką Rodzinę. Jak stwierdziła Pani profesor Katarzyna Hys - tworzymy największą i najpiękniejszą grupę UTW na Opolszczyźnie, a może nawet w Polsce.
Kończąc, składamy serdeczne podziękowania dla Pani Prezes Józefy Ziemnik i wzajemnie wszystkim uczestnikom owego szkolenia. Cieszmy się chwilami ...tak szybko mijają. Nie biegnijmy za czasem, bo go nie przegonimy. Dzielmy się dobrocią , szanujmy naszą wrażliwą duchowość i w zdrowiu bądźmy dla siebie mili, a świat wypięknieje w naszych sercach. Niech więc Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie będzie dla innych wielkim przykładem...
Piękna, wspaniała integracja w Lewinie Kłodzkim - jest tego przykładem.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Krystyna Wajdzik
22 października br. w Nyskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” wykonanych na warsztatach plenerowych w ramach projektu „Twórcze inspiracje” sfinansowanego przez Zarząd Województwa Opolskiego. Po premierowym wystąpieniu zespołu wokalnego naszego UTW pod kierownictwem Barbary Urszuli Struś, gości przywitała Prezes Zarządu p. Józefa Ziemnik. Pani Prezes podziękowała zespołowi za występ, p. Alinie Szczerskiej za przygotowanie oferty i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, p. Ewie Morel za realizację projektu. Następnie głos zabrała Ewa Morel - koordynator projektu jednocześnie prowadząca wspólnie z p. Janiną Chadryś Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” działający w UTW Nysa od 2012 roku. Przedstawiła program wydarzenia, zapoznała zgromadzonych gości z genezą powstania prezentowanych prac, które wpisują się w działalność Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą”. Prezentowane prace powstały na warsztatach plenerowych m. Ożary w Kotlinie Kłodzkiej. ANIOŁY wykonały uczestniczki warsztatów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu, kartki okolicznościowe natomiast wykonano techniką scrapbookingu.
Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” na przestrzeni lat ciągle się rozwija. Uczestniczki warsztatów poznają wiele technik rękodzielniczych, starają się ocalić od zapomnienia techniki stosowane przez poprzednie pokolenia, nawiązują więzi międzypokoleniowe przeprowadzając warsztaty dla młodzieży szkół podstawowych naszego miasta. Nieustannie się szkolą , rozwijają i doskonalą swój warsztat twórczy. Łączy je pasja i miłość do tego co robią.
W poprzednich latach koleżanki rękodzielniczki tworzyły m.in. przy wykorzystaniu technik:
Wymienione techniki są z powodzeniem stosowane nadal a pracami obdarowywane są instytucje współpracujące z naszym UTW. Tym razem na „anielskich warsztatach”, bo tak spontanicznie zostały one nazwane, uczestniczki warsztatów zmierzyły się z trudnym ale bardzo satysfakcjonującym tematem: wykonania aniołów techniką mixmediową z wykorzystaniem powertexu. Stworzone „Anioły” są nie tylko dekoracją, wyrażają emocję i inspiracje tworzących je koleżanek. Każdy z nich ma indywidualny charakter. Anioły nasi opiekunowie, duchowi przyjaciele, są symbolem tego, co w ludziach najlepsze, są źródłem pozytywnych wibracji, wyrażają majestat i piękno.
Każda z nas tworząc Anioła z pewnością miała na myśli przesłanie jakie za sobą niesie, zastanawiała się jak uchwycić emocje, subtelne momenty i piękno. Powstały Anioły symbole: miłości i szczęścia, mocy, spokoju, nadziei, opieki i wsparcia. Anioły zdominowały nasze warsztaty ale nie mniej ważne, równie inspirujące było tworzenie kartek okolicznościowych- exploding boxów techniką scrapbookingu przy tworzeniu których wymagana jest zręczność, dokładność, cierpliwość, staranność i kreatywność. Oprawę muzyczno- poetycką wydarzenia przygotował i przedstawił zespół Teatru poezji pod kierownictwem p. Michaliny Danuty Podgórni, która wygłosiła wstęp pt. Anioły w kulturze, sztuce religii. Wiersze o Aniołach recytowali: Bożena Siwczak, Beata Wiśniewska, Beata Radkowska, Marian Kowalski, Marzena Zbirańska-Rosiek, Elżbieta Korbus, Teresa Sosulska, Barbara Urszula Struś. Oprawę muzyczną wykonały Alicja Świerczek i Halina Prus, która jest autorem słów do wykonanej piosenki pt. Anioły”.
Następnie Ewa Morel podziękowała gościom za przybycie i liczny udział w ważnym dla nas wydarzeniu. Podziękowała za przygotowanie oprawy muzycznej i poetyckiej spotkania z aniołami:
Podziękowała:
Na koniec zaprosiła do zaprezentowania się - koleżanki rękodzielniczki, które z ogromnym zaangażowaniem tworzyły swoje prace, wykazując się niezwykłą kreatywnością i radością tworzenia. Podziękowała za wspaniałą atmosferę, koleżeńskość, wzajemną pomoc i sympatię.
Na wystawie prace prezentowały: Janina Karolczak, Zofia Niewęgłowska, Janina Chadryś, Regina Górecka, Jolanta Kowalczyk, Maria Klockowska, Borzykowska Elżbieta, Ewa Morel, Jadwiga Chałas, Zofia Słomska, Ewa Wróblewska oraz Jadwiga Krawczyk i Halina Prus. Kończąc swoje wystąpienie p. Ewa Morel zaprosiła do oglądania prac, rozmowy z twórczyniami i słodkiego poczęstunku.
Ewa Morel - Koordynator projektu
Stowarzyszenie Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie ma zaszczyt zaprosić
Na poplenerową wystawę prac Klubu rękodzieła „Nie tylko z igłą”
„Twórcze inspiracje”,
która odbędzie się w dniu
22 października 2024 r. o godz. 17:00
w Nyskim Domu Kultury (foyer)
W dniach 10 do 13 września 2024r. słuchaczki UTW w Nysie - Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” uczestniczyły w warsztatach plenerowych w m. Ożary w ramach zadania publicznego pn. „Twórcze inspiracje” sfinansowanego ze środków Zarządu Województwa Opolskiego.
Wkrótce po przyjeździe uczestniczki warsztatów zabrały się ochoczo do pracy przygotowując elementy do ozdobienie wykonywanych techniką scrapbookingu kartek okolicznościowych w formie exploding – boksów. Prowadząca warsztaty scrapbookingu p.Jadwiga Chałas – doświadczona scraperka - udzielała instruktażu wycinania elementów, tak aby prawidłowo wycięte, stanowiły piękne ozdoby na tworzonych kartkach. Pracy towarzyszyło wspólne śpiewanie i radosna atmosfera.
Wieczorem ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary w wykonaniu kol. Haliny Prus, było elementem integracji grupy i wytchnieniem po pracowitym popołudniu. Zgodnie z zasadą „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, kolejny dzień rozpoczęto poranną gimnastyką, następnie wspólne śniadanie, po którym rozpoczęto „anielskie warsztaty”. Zadaniem uczestniczek było wykonanie aniołów techniką miksmediową z wykorzystaniem powerteksu. Z ogromnym zapałem przystąpiono do tworzenia sylwetki aniołów, montażu rąk i stelażu skrzydeł. Zabawne komentarze, dowcipy tworzyły fantastyczną atmosferę twórczą. Następnie puszczone zostały wodze fantazji – tworzenie szat- stanowiło niełatwe wyzwanie. Przez wszystkie etapy prac przeprowadziła uczestniczki prowadząca warsztaty p. Ewa Wróblewska, która posiada ogromne umiejętności przekazywania tajników wiedzy koniecznej do wykonania powierzonego zadania.
Niemałą frajdę twórczą stanowił kolejny etap, czyli malowanie szat, główek i innych elementów sylwetki aniołów. Dużą pomocą w tym zakresie służyły koleżanki malarki Jolanta Kowalczyk i Regina Górecka. Radami i pomocą służyły Jadwiga Krawczyk prowadząca w naszym UTW Klub Malarski i Halina Prus, które uczestniczyły w warsztatach. Anioły ubrane czekały, aż powertex wyschnie a do pracy ruszyły scraperki tworząc kartki okolicznościowe metodą scrapbookingu. Podstawowym tematem było stworzenie exploding- boksów. Tu pomocne było duże doświadczenie prowadzącej warsztaty scrapbookingu p. Jadwigi Chałas, która podawała wymiary i wyjaśniała jak krok po kroku wykonać box, okleić go papierem scrapowym i wykonać elementy zdobnicze . Oczywiście zgodnie z indywidualnym pomysłem i poczuciem estetyki z wykorzystaniem własnej kreatywności W ostatnim dniu warsztatów po śniadaniu anioły zostały „uskrzydlone” – przymocowano skrzydła, po wykonaniu tego etapu anioły nabrały charakteru.
Praca twórcza wzmocniła wiarę we własne siły. Każda z uczestniczek warsztatów na tym polu poznała swoje możliwości i fantastycznie się realizowała. Było to niesamowite przeżycie. Poświęcony czas na sztukę rękodzielniczą z pewnością nie jest czasem zmarnowanym. Nasze ręce tworzą cuda a nasza wyobraźnia nie zna granic, zdobywamy umiejętności a także ogromną miłość do tego co robimy. Naszą radością jest to, ze możemy się dzielić swoją pasją i tworzyć przedmioty, które przynoszą radość innym Efekty pracy zadziwiły nie tylko uczestniczki ale również osoby, które miały okazję zobaczyć prace na wystawie poplenerowej dla społeczności lokalnej zorganizowanej w ostatnim dniu warsztatów.
Dziękujemy prowadzącym warsztaty Ewie Wróblewskiej i Jadwidze Chałas za wyzwolenie w rękodzielniczkach wiary, bez której nie potrafiłybyśmy zmierzyć się z wykonaniem prac stanowiących temat warsztatów. Dziękujemy kol. Eli Borzykowskiej i koleżankom, które aktywnie włączały się w przygotowanie urozmaiconych, smacznych i estetycznie podanych posiłków. Dziękujemy kol. Alinie Szczerskiej za opracowanie projektu i stworzenie nam możliwości wyjazdu na warsztaty plenerowe, twórczego spędzenia czasu i integracji grupy rękodzielniczek. Dziękujemy Zarządowi Województwa Opolskiego i za sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim uczestniczkom warsztatów za udział, za stworzenie miłej atmosfery, każdy uśmiech, wzajemną pomoc i sympatię.
Koordynator projektu - Ewa Morel
W dniach 25.09-27.09.2024r odbędą się warsztaty szkoleniowe dla liderów UTW Nysa, organizowane w ramach zadania publicznego pn. „SZKOLENIE LIDERÓW UTW„ sfinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. Szkolenie będzie składać się z dwóch bloków tematycznych tj.:
Temat:
W warsztatach wezmą udział liderzy UTW Nysa, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w szkoleniu.
Klub rękodzieła „Nie tylko z igłą” działający przy nyskim UTW przystąpił do realizacji zadania publicznego pt. „Twórcze inspiracje” sfinansowanego ze środków Zarządu Województwa Opolskiego.
W ramach zadania publicznego uczestnicy – słuchacze SR UTW im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie biorą udział w warsztatach plenerowych, które obejmują:
Zadanie publiczne realizowane jest w okresie od 29.07 do 26.10.2024 roku na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego.
Warsztaty przeprowadzą:
Nadzór finansowy oraz rozliczenie finansowe zadania prowadzić będzie p. Alina Szczerska – skarbnik UTW w Nysie.
Koordynatorem projektu jest Ewa Morel członek UTW w Nysie, która wraz z p. Janiną Chadryś od wielu lat prowadzi Klub Rękodzieła przy UTW w Nysie.
Ewa Morel
W czwartek 29 sierpnia o godz. 17.00 w Nyskim Domu Kultury, odbył się wernisaż wystawy poplenerowej grupy malarskiej działającej przy UTW w Nysie. Pani Prezes Józefa Ziemnik przywitała gości, a prowadząca warsztaty Jadwiga Krawczyk, również w imieniu nieobecnej na wernisażu Katarzyny Romanowskiej, opowiedziała o plenerze i przedstawiła uczestniczki.
Trzydniowy plener sfinansowany został ze środków budżetowych Gminy Nysa, a odbył się w Ożarach w Kotlinie Kłodzkiej. Udział w projekcie wzięło 17 osób. Był to bardzo pracowity czas, a wena twórcza nie opuszczała nas nawet w czasie wakacji. Powstawały nowe prace i dopracowywałyśmy poprzednie.
Dziękujemy koleżankom i kolegom za uczestnictwo w wernisażu, wystawa potrwa do 12 września.
Jadwiga Krawczyk
zdjęcia Ryszard Dolecki
W imieniu uczestników warsztatów malarskich i ich liderek Jadwigi Krawczyk oraz Katarzyny Romanowskiej serdecznie zapraszam na wernisaż poplenerowy. Będziemy mogli obejrzeć m.in. prace powstałe podczas wakacyjnego pleneru malarskiego.
Wernisaż odbędzie się we foyer Nyskiego Domu Kultury 29 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00.
Józefa Ziemnik
W dniach od 17 do 20 czerwca w Ożarach za Złotym Stokiem odbył się plener malarski p.t. "Piękno natury pejzaże i portrety". Projekt został sfinansowany ze środków budżetowych Gminy Nysa.
W plenerze wzięły udział uczestniczki Klubu Malarskiego. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach prowadzonych przez panią Jadwigę Krawczyk i panią Katarzynę Romanowską.
Jedna grupa tworzyła autoportrety na podstawie wcześniej przygotowanych szkiców a druga grupa w plenerze malowała pejzaże z natury. Plener miał miejsce w bardzo malowniczym gospodarstwie agroturystycznym "Przystanek Raj" prowadzonym przez państwo Boksa. Pani Małgorzata Boksa jest znaną artystką ceramiczką należącą do Nyskiej Grupy Artystycznej. Jej dom i ogród jest pełen ceramicznych, artystycznych cudów, które dodają uroku całemu otoczeniu i tworzą niepowtarzalny klimat.
Malowanie obrazów było dość intensywne, od rana do wieczora, ponieważ przyjechaliśmy w poniedziałek po południu a już w czwartek trzeba było wyjechać. Pogoda dopisała, było piękne światło do malowania w plenerze i trochę cienia pod wiatą dla malarek autoportretów. Ulgę w upale przyniósł mały basen, w którym można się było zamoczyć dla ochłody. Późnym wieczorem było śpiewanie, do którego Pani Halina Prus mobilizowała grając na gitarze.
Czas szybko minął i chyba z dobrym efektem. Powstały ciekawe kompozycje portretowe i pejzażowe wykonane techniką malarską akrylową i olejną. Pod koniec sierpnia planowana jest wystawa poplenerowa w Bastionie św. Jadwigi.
O dacie wernisażu jeszcze dokładnie powiadomimy.
Katarzyna Romanowska
Dnia 28.06.2024 roku chór Melodia pod przewodnictwem Pani Ewy Wróblewskiej po raz kolejny przedstawił spektakl słowno - muzyczny pt. Lotnisko Scherzo. Tym razem spektakl przedstawiono na scenie MDK w Korfantowie. Wyjazd odbył się na zaproszenie tamtejszego UTW. Przypomnijmy, że premiera tego spektaklu odbyła się 27 listopada 2023 roku w NDK. Potem chór wyjeżdżał ze spektaklem do Nowej Rudy i Paczkowa. Podczas każdego występu chórowi towarzyszył zespół wokalny „DESperaci” z Nysy. Podczas spektaklu zaprezentowane były piosenki zarówno polskie jak i zagraniczne. Śmieszne dialogi rozbawiały publiczność, która co rusz nagradzała aktorów gromkimi brawami. Nie zabrakło też scenki kabaretowej pt. „Rodzina na lotnisku” oraz tańca w stylu country.
Publiczność Miejskiego Domu Kultury w Korfantowie włączała się do zabawy i śpiewała znane piosenki razem z chórem, a po spektaklu podziękowała występującym owacjami na stojąco. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Pani Ewa Wróblewska.
Po spektaklu Prezes naszego UTW Pani Józefa Ziemnik podziękowała za występ chórowi Melodia oraz zespołowi DESperaci oraz Pani Danucie Minartowicz-Rejlich Prezes UTW z Korfantowa za zaproszenie, oraz Pani Ewie Szczepańskiej – Kręcidło Dyrektor MDK w Korfantowie za udostępnienie sceny i możliwość wystawienia spektaklu. Z ust Pani Danuty Minartowicz-Rejlich również popłynęły podziękowania i zapowiedź następnych zaproszeń. Po spektaklu wszyscy występujący zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Było to ostatnie spotkanie członków chóru Melodia przed wakacjami, w związku z tym Pani Alicja Świerczek w imieniu całego chóru podziękowała Pani Ewie Wróblewskiej za pracę i trud włożony w prowadzenie chóru w minionym roku akademickim oraz Pani Prezes Józefie Ziemnik za wsparcie w realizacji naszych występów, po czym wszyscy odśpiewali głośne „100 lat”.
Beata Wiśniewska
"Wszystkie ziemskie istoty, ciągną do wody - wielkiej jak morze, albo małej jak źródełko."
Są na ziemi miejsca, piękne zakątki do których powraca się z przyjemnością. Jednym z takich miejsc jest park wodny "Therme Losiny" w Czechach. Członkowie UTW chętnie z tegoż miejsca korzystają. Pani wiceprezes - Urszula Barbara Struś jest właśnie organizatorką wycieczek do wspaniałego, urokliwego miejsca.
Już sama podróż jest wyjątkowa, bo prowadzi trasą górskimi serpentynami, gdzie wszyscy wpatrzeni w okno autokaru, ulegają zachwytom cudownej natury, otaczających lasów i górskich strumyków, które o każdej porze roku są zmienne. Pogoda dopisała, była wręcz idealna, jak żartowała Koleżanka Basia " na specjalne Jej zamówienie". Na miejscu Basia udzieliła cennych i ważnych wskazówek, podkreślając, że każdy ma wolną rękę do korzystania z wszelkich atrakcji wodnych, leżakowania, czy spożywania miejscowych posiłków...
Można więc było korzystać z wód pod zadaszeniem, jak i na zewnątrz zażywając wodnych i słonecznych kąpieli... Oprócz korzystania z różnych atrakcji, ważne jest wspólne integrowanie się, snując pomiędzy sobą różne opowieści, wspomnienia z młodzieńczych lat, przy czym było dużo żartów, radości i uśmiechów. To jest bardzo piękne w dzisiejszych czasach pędzącego, zagonionego świata. Takie chwile są cudowne, niezastąpione, bo rozwijają w nas ducha wspólnoty, ducha poczucia wartości i serca młodości...
Dziękuję więc Pani Urszuli Barbarze Struś w imieniu wszystkich Uczestników wycieczki za trud podejmowania się i organizowania tak pięknych, wartościowych wyjazdów, dającym nam dużo satysfakcji, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Brawa dla Pana Kierowcy za bezpieczny nas przewóz... Do następnego...
Krystyna Wajdzik
"... Chyba z wiekiem bardziej siebie lubię. Śmieję się, że jestem cennym egzemplarzem. I choć futerał z czasem ulega zniszczeniu, to w środku przecież Stradivarius..."
Cytat - Joanna Trzepocińska.
Skrzypce im starsze, tym piękniej grają. Nigdy nie jest za późno na miłość, naukę i spełnianie marzeń. Taką piękną szkołą w spełnianiu się jest dla nas UTW w Nysie, który prężnie działa pod przewodnictwem Pani Prezes Józefy Ziemnik i całego Zarządu. W dniu 17.06.2024r. Pani Urszula Barbara Struś zorganizowała II Nyski Festiwal Senioralny na deskach sceny NDK w Nysie. Tutaj mogły wykazać się swoimi umiejętnościami i zdolnościami -Zespoły wokalne, taneczne, solowe, chóralne oraz recytatorskie z Nysy i okolic. Seniorzy, jak i młodsi widzowie wypełnili salę po brzegi. Pośród widzów byli również zaproszeni goście, między innymi Burmistrz miasta Nysy oraz skrupulatnie obserwujące i oceniające jury.
Laureatami zostały : Zespół wokalny " Powróćmy jak za dawnych lat" , Zespół taneczny " Stokrotki 50 +", solistka piosenki - Małgorzata Kalińska oraz Małgorzata Muskalska - recytatorka wiersza. To był wspaniały dzień, pełen emocji i wzruszeń. Występujących na scenie nagradzano mocnymi zasłużonymi brawami od publiczności i na koniec uczestnikom wręczono pamiątkowe statuetki.
Takie chwile nie są straconym czasem, to radość dla ludzi, często osób samotnych, którzy mogą wyjść z domu i w radości umilić swój czas, wciąż czując się młodo, bo serce nigdy się nie starzeje. Jest to również okazja do pokazania przez uczestników, że życie na emeryturze może być wspaniałe, choć wymaga to ciężkiej pracy, że można w rożnym wieku spełniać i realizować swoje marzenia, być może jeszcze uśpione z dzieciństwa. Jak przyznała koleżanka Ula Basia ." Nigdy nie tańczyłam, nie śpiewałam, a teraz mogę wszystko realizować, bo kocham to co robię". I to jest cudowne. Życie staje się piękne, wartościowe, że niezależnie od wieku można żyć pełną piersią, a przy tym mieć wielką satysfakcję i radość serca ujawniając gdzieś tam drzemiące swoje talenty i jeszcze przy tym dobrze się bawić.
Na zakończenie był poczęstunek przy słodkim "małym co nieco" z kawą lub herbatą, umilając sobie chwile przyjacielskimi rozmowami. Cieszmy się życiem, każdym dniem i godziną, nie traćmy czasu, bo życie potrafi być piękne, jeśli serca są otwarte na radość i na drugiego Człowieka. W imieniu koleżanek i kolegów składam serdeczne podziękowania dla Pani Urszuli Barbary Struś za mozolną pracę w dopięciu wszystkiego na ostatni guzik, dla Pani Prezes Józefy Ziemnik i wszystkim uczestnikom Festiwalu Senioralnego jak i publiczności, bo bez widowni nic nie mogłoby się wydarzyć. Wielkie dla Wszystkich brawa. Do następnego...
Wszystkich gorąco pozdrawiam.
Krystyna Wajdzik
Tradycyjnie w środowe przedpołudnie 12 czerwca licznie zgromadziła się społeczność nyskiego UTW. Tym razem w Auli PANS, zamiast wykładu odbyła się uroczystość zakończenia 22 -go roku działalności Stowarzyszenia. Zebranych przywitała p. Renata Lakner - wiceprezes zarządu. Następnie goście zostali przywitani przez p. Józefę Ziemnik - prezes zarządu. Miło nam było, że swoją obecnością zaszczyli nas prof. ucz. Mariusz Kołosowski rektor elekt Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, przedstawiciele Zarządu Samorządu Woj. Opolskiego p. Bogusław Wierdak oraz p. Antoni Konopka, Starosta Nyski p. Daniel Palimąka, Burmistrz Nysy p. Kordian Kolbiarz, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie p. Edward Hałajko, dyrektor MiGBP w Nysie p. Anita Klakla, dyrektor DDP w Nysie p. Joanna Wiech, dyrektor I L O " Carolinum" w Nysie p. Grzegorz Kulpa, prezes Stowarzyszenia " Pozytywni" p. Piotr Tarapata, p. Iwona Podpora oraz zaprzyjaźnieni wolontariusze p. Stefan Janik i p. Ryszard Rogowski.
Członek zarządu p. Ryszard Dolecki zaprezentował majowe wydanie Uniwersyteckiej Kroniki Filmowej, w której pokazano wydarzenia zrealizowane w maju. Potem głos zabrała pani prezes, która podczas prezentacji w syntetyczny sposób opowiedziała o tym co się działo na naszym UTW w minionym roku akademickim. Nie sposób tu wymienić tych działań, bo było ich ogromnie dużo, dlatego zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.utw.pans.nysa.pl Nadszedł czas na podziękowania dla wszystkich osób, które wspomagały nasze działania i dla wszystkich wolontariuszy. Zaproszeni goście zabierając głos, mówili, że są pod wrażeniem zarówno jeśli chodzi o zakres naszych działań, jak i szerokie środowisko społeczne, z którym współpracujemy. Jednym z akcentów było wspomnienie o zmarłym pośle p. Rajmundzie MIllerze, który bardzo często był naszym gościem. Uczciliśmy pamięć o pośle minutą ciszy.
Dziękujemy wszystkim mówcom, za wiele miłych słów i obietnice dalszego wsparcia. Następnie pani prezes opowiedziała o planowanych działaniach w okresie wakacyjnym i okazało się, że wakacje to tylko okres lekkiego spowolnienia naszych działań. "Wisienką na torcie" był koncert w wykonaniu studentów z Wydziału Jazzu PANS w Nysie. Młodzi artyści w składzie Julia Lewicz - skrzypce, Michał Kaźmierczak - wokal, Zuza Pradela - wokal i Krzysztof Fuhs - piano, zaśpiewali i zagrali piosenki bliskie naszemu pokoleniu, oczywiście nie zabrakło również bisów. Przy dźwiękach m.in. utworów Piotra Szczepanika, czy Agnieszki Osieckiej uroczystości dobiegły końca.
Józefa Ziemnik
W czwartkowy poranek 13 czerwca 2024 r. ponad 20-osobowa grupa słuchaczy UTW w Nysie miała okazję zwiedzić mury nyskiego "Carolinum". W zabytkowej bramie przywitał nas dyrektor I LO popularnie zwanego Carolinum p. Grzegorz Kulpa Już w przedsionku zaczął opowieść o tym wspaniałym budynku i jego historii.
Warto podkreślić, że szkoła w tym miejscu działa nieprzerwanie już od ponad 400 lat. Wiele osób z grupy, nawet absolwentów tej szkoły było zdumionych tym, co usłyszeli o tym miejscu. Zobaczyliśmy pomieszczenie po dawnej aptece, a w barokowej scenerii Auli usłyszeliśmy historię szkoły i jej założycieli. Szerokimi, marmurowymi schodami doszliśmy do jedynej w swoim rodzaju biblioteki szkolnej. Biblioteki ze starymi drewnianymi schodami, w której na poziomie co najmniej dwóch pięter umieszczone są regały na książki. Wrażenia po prostu niesamowite.
Przemiła pani "Bibliotekarka" opowiedziała o tym jak takie historyczne miejsce funkcjonuje we współczesnej szkole. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Dyrektorowi za pokazanie nam najciekawszych miejsc i opowieść o historii budynku. Dziękujemy również za zaproszenie do kolejnej wizyty, na pewno skorzystamy.
Józefa Ziemnik
W niedzielę 02 czerwca 2024 w Jasienicy Dolnej odbył się chór „Melodia” zaprezentował się na V Koncercie Pieśni Maryjnych. Kościół Parafialny w godzinach popołudniowych rozbrzmiewał śpiewem. W koncercie ku czci Maryji brało udział 11 zespołów śpiewaczych z całej Polski.
Udział w tym artystycznym przedsięwzięciu był dla nas wyróżnieniem, ale i wyzwaniem, bo dotychczas nie mierzyliśmy się z repertuarem religijnym. Atmosfera i klimat koncertu sprawił, że trema poszła spać, a wszyscy poddali się magii pieśni Maryjnych. Na wspomnianych już wcześniej 11 występujących tylko dwa zespoły śpiewały a’cappella, w tym nasz chór. Występ był dla nas wszystkich bardzo dużym przeżyciem emocjonalnym, ale chyba sprostaliśmy zadaniu, bo nagrodzono nas dużymi brawami. Przeżycie warte było ogromu pracy włożonego przez chórzystów w przygotowanie, gdyż można by rzec było to działanie spontaniczne i z bardzo krótkim terminem ( dwa miesiące) na przygotowanie utworów, które były zaśpiewane w trzygłosie i jak już wspomniałam bez akompaniamentu.
Każdy z występujących zespołów zaprezentował inne pieśni, tak że obecni na koncercie mieli okazję usłyszeć wiele bardziej lub mniej znanych pieśni. Gościem koncertu był Zespół Regionalny „Jasieniczanka” z Jasienicy koło Bielska-Białej, który pięknie zaprezentował się podczas koncertu porywając wszystkich do wspólnego śpiewania. Po koncercie wszyscy uczestnicy spotkali się na smacznym poczęstunku podczas którego Zespół ‘Jasieniczanka” dał „prywatny” koncert.
Organizatorzy koncertu Chór „Uśmiech” z Jasienicy Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach na zakończenie zafundowali wykonawcom i słuchaczom ucztę muzyczną – wszystkie chóry połączone muzyką wykonały pieśń „Do Ciebie Matko, szafarko łask”. Była moc.
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym pięknym koncercie.
Ewa Wróblewska
Członkinie klubu dziewiarskiego pn. “Na drutach i szydełkiem” na zaproszenie MiG Biblioteki Publicznej w Nysie i Zakładu Karnego w Nysie wzięły udział w Światowym Dniu Dziergania w Miejscach Publicznych. Warsztaty odbyły się 8 czerwca pod arkadami biblioteki na świeżym powietrzu, gdzie z uśmiechami na twarzy przystąpiono do nauki dziergania ośmiorniczek, maskotek i innych robótek.
Ośmiorniczki przekazywane są do Fundacji Małych Serc i przeznaczone są dla wcześniaków rzebywających w inkubatorach. Podczas nauki dziergania wykorzystywano umiejętności i doświadczenia wolontariuszy pracujących na rzecz Fundacji.
Renata Lakner
W dniu 27 maja odbyło się spotkanie uczestniczek klubu malarskiego z panem profesorem Marianem Molendą w jego pracowni rzeźbiarskiej. Na samym początku spotkania prof. M. Molenda na tarasie swojej pracowni przedstawił wspaniałą galerię rzeźb postaci będących pierwowzorami późniejszych pomników. Były to rzeźby kameralne przedstawiające między innymi Jerzego Kozarzewskiego patrona naszego UTW, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Koftę, Jerzego Grotowskiego, Michała Doliwo-Dobrowolskiego, Rotmistrza Pileckiego, Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przyborę.
Profesor M. Molenda w skrócie opisał proces twórczy od projektu do końcowego efektu w postaci odlewu z brązu. Oprócz tych realistycznych postaci na tarasie można było podziwiać cykl abstrakcyjnych rzeźb zatytułowany „Exodus”. Po tym bardzo ciekawym wstępie grupa przeszła do pracowni, gdzie prof. M. Molenda omówił i pokazał przykłady małych form rzeźbiarskich to jest: płaskorzeźby w brązie i rzeźby pełnej w formie statuetki. Konkretnym przykładem statuetki była rzeźba przedstawiająca Bolesława Prusa. Poza tym w pracowni można było obejrzeć dużo rzeźbiarskich projektów pomników już zrealizowanych, między innymi Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na zakończenie tego interesującego spotkania profesor M. Molenda zaproponował, że bardziej szczegółowy proces powstawania rzeźby kameralnej i monumentalnej może przedstawić na wykładzie z przezroczami w nowym roku akademickim.
Katarzyna Romanowska
W piątkowe popołudnie 7 czerwca na Forcie II w Nysie zaroiło się od niebieskich koszulek, w które ubrani byli w większości słuchacze nyskiego UTW. Bardzo liczna grupa, bo ponad 100 słuchaczy razem spędzili wieczór. Był też z nami wykładowca z Wydziału Jazzu nyskiej uczelni dr Mariusz Drożdżal, oraz dołączyła grupa studentów z tego wydziału. Po poczęstunku zaczęliśmy tańczyć w rytm wspaniałej muzyki. Studenci przyjechali ze swoimi instrumentami i zakończyliśmy spotkanie wspólnym śpiewem kilku dobrze znanych wszystkim piosenek. Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze, wiele osób mogło lepiej się poznać, porozmawiać, a dla licznej grupy ciekawostką był zupełnie nam nieznany instrument melodyka, na którym grał jeden z naszych młodych gości. Przemiły gospodarz fortów pan Krzysztof Herman cały czas pomagał i dbał o nas.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Nyskiego, za co organizatorzy dziękują.
Józefa Ziemnik
W dniach 16. 05 - 28. 05. 2024 odbyły się wczasy dla słuchaczy UTW, organizowane przez Panią wiceprezes - koleżankę Barbarę Struś.
Krynica Morska powitała nas ciepłą słoneczną pogodą w Ośrodku Wypoczynkowym "RONDO". Wspaniały Człowiek, właściciel Ośrodka czekał już na nas z sytą obiadokolacją i jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na powitanie morza, oczekując na zachód słońca. Wsłuchując się w szum fal morskich cudownie jest poczuć bryzę na policzku, wpatrując się jak słońce skrywa się za horyzontem, malując niebo na pomarańczowo. O poranku Basia przedstawiła nam program organizowanych wycieczek i jakie atrakcje oferuje nam tutejszy pobyt w ośrodku. Podkreśliła jednak, że wszystko jest dobrowolne, każdy może organizować swój czas według swoich upodobań i zamiłowań. Więc dla chętnych był spacer po mieście
i molo nad Zatoką Wiślaną, spacer lasem i piesza wycieczka na górę "Wielbłądzi Garb", gdzie z punktu widokowego mogliśmy podziwiać morze, z drugiej strony Zatokę Wiślaną, zatapiać wzrokiem w bujną zieleń lasu, z przewagą pięknie rzeźbionych, powykręcanych naturą sosen, przy cudownych trelach ptaków. Piesze wycieczki to rozkosz dla duszy i kondycja ciała.
Dla chętnych Basia zorganizowała godzinny rejs statkiem "Krystyna" po Zatoce Wiślanej.
Dużą atrakcją była wycieczka drogą morską do Fromborka, miasta Kopernika. Tam przewodnik oprowadził nas po Bazylice Archikatedralnej, gdzie wysłuchaliśmy także koncertu organowego muzyki Johana Sebastiana Bacha, a z wieży widokowej Mikołaja Kopernika mogliśmy podziwiać miasto z każdej strony i zatokę dokąd wzrok sięgał.
W pamięci pozostanie też wycieczka do Elbląga. Oprócz zwiedzania miasta i kościoła, najbardziej zauroczył nas rejs statkiem po pochylniach kanału Elbląskiego. Przerosła nas wyobraźnia tegoż rejsu. Żeglowna droga uznana jest za jeden z siedmiu cudów Polski. Cudowne, niezapomniane przeżycie.
Również dla chętnych Basia zorganizowała wycieczkę meleksem do miejscowości Piaski, trzy kilometry od rosyjskiej granicy. Kierowca opowiedział nam interesującą historię powstania tejże miejscowości. W drodze powrotnej udaliśmy się na górę Pirata i również z punktu widokowego mogliśmy podziwiać piękną naturę, ale tym razem zanosiło się na wielką burzę i pośpiech był wskazany. Radość i duma była ogromna, bośmy się nie poddali.
W ostatni wieczór znów dla chętnych była wycieczka meleksem na przekop Mierzei Wiślanej, by podziwiać z bliska piękne oświetlenia tegoż zakątka. Chcę zaznaczyć, że każdą wycieczkę upiększaliśmy śpiewem biesiadnych piosenek.
Zaś dla radości ducha właściciel zorganizował dwie wystawne kolacje z tańcami przy jednoosobowej orkiestrze. Był to smaczny grill i stół obficie przygotowany z różnymi dodatkami. W następną sobotę impreza i kolacja z przepysznym ciastem. Nasz zespół "SeniorSzok" wykonał tańce w przeznaczonych do tego strojach przy wielkim aplauzie wszystkich uczestników tegoż wielkiego Ośrodka. Wielkimi brawami została obdarzona Basia za wykonaną solową piosenkę.
Wspomnieć też należy zorganizowaną karaoke i w tym przypadku było dużo śmiechu, zabawy i radości.
Nastał czas wyjazdu i jeszcze w tym dniu z Basią i dwiema koleżankami udałyśmy się wczesnym świtem przed czwartą, nad morze by podziwiać tym razem wschód słońca. Widok niesamowity, dech w piersiach zapierało... Lecz wszystko co dobre, co piękne szybko się kończy. Ale szczęśliwi dzięki ostrożnej jeździe wspaniałych kierowców powrót był bezpieczny. Wielkie dla Nich brawa.
Ogromne brawa należą się Barbarze Struś za zorganizowanie tak pięknych wczasów, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Patrząc z boku, uświadomiliśmy sobie, że bycie opiekunem tak dużej grupy, organizowanie różnych atrakcji i wzięcie na siebie odpowiedzialności wcale nie jest łatwe. W ramach podziękowania, po przybyciu na miejsce, wręczyliśmy Basi ogromny bukiet kwiatów, za jej empatię, za miłość do ludzi, za troskę o każdego i całej grupy.
Dziękuję osobiście także wszystkim uczestnikom wczasów. Jesteście wspaniali, kochani i z wielką dumą będę Was Wszystkich wspominać.
Brawo nam Wszystkim ...za szacunek ...za każde dobre słowo ...za bycie razem ... Do następnego ...
Krystyna Wajdzik
22 maja 2024 r. grupa uczestniczek Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” naszego UTW przeprowadziła warsztaty scrapbookingu dla młodzieży w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Nysie. Inicjatywa tego rodzaju warsztatów – spotkań z młodzieżą szkół podstawowych jest kontynuowana, to już po raz kolejny przyjęłyśmy zaproszenie. Celem warsztatów było wykonanie przez uczniów kartki okolicznościowej z okazji Dnia Matki metodą scrapbookingu a przede wszystkim nawiązanie i pogłębianie więzi międzypokoleniowych.
Prowadząca Klub Rękodzieła "Nie tylko z igłą" Ewa Morel przeprowadziła krótki instruktaż tworzenia kartek okolicznościowych techniką scrapbookingu, podała jakie narzędzia i materiały są w tej technice wykorzystywane. Następnie rozdano uczniom niezbędne materiałów (karty bazowe, karty papieru scrapowego i różnego rodzaju ozdoby) a młodzież korzystając z pomocy i wskazówek prowadzących przystąpiła z ogromną pasją i zaangażowaniem do tworzenia swoich prac.
Warsztaty przebiegły w niezwykle przyjemnej i twórczej atmosferze. Powstałe prace są tego najlepszym dowodem a kreatywność uczniów budzi zachwyt. Cel i efekt warsztatów - nawiązywanie więzi międzypokoleniowych, dzielenie się doświadczeniem i umiejętnościami oraz zdobytą wiedzą przez wszystkie lata swojego życia, został z pewnością osiągnięty.
Warsztaty z ramienia Klubu rękodzieła przeprowadziły: Jadwiga Chałas, Elżbieta Borzykowska, Ewa Wróblewska i Ewa Morel
Ewa Morel
W sobotę 25 maja, w trakcie trwających obchodów Dni Nysy na dużej scenie w Rynku, nasz zespół taneczny pięknie się zaprezentował. Muzyczna składanka różnych tańców była niezwykle żywiołowo zatańczona, a gromadząca się publiczność nie tylko obserwowała i oklaskiwała tancerzy, ale też niektórzy śpiewali i tańczyli pod sceną. Nasi tancerze zaprezentowali się doskonale.
Zespół przygotowuje od lat instruktorka Pani Beata Ciastoń, której serdecznie dziękujemy.
Józefa Ziemnik
Już po raz 7, w Dąbrowie Górniczej, odbył się konkurs fotograficzny "Fotografia muzyką duszy", którego gospodarzem było tutejsze UTW Akademii WSB. W tej edycji do udziału zaproszono, oprócz województwa śląskiego, fotografów-seniorów z województwa opolskiego, łódzkiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Konkurs odbył się w trzech kategoriach tematycznych: architektura, natura i człowiek. Zgłoszono w sumie 408 zdjęć z czterech województw, z 37 UTW. Województwo opolskie, uczestniczące po raz pierwszy, reprezentowały UTW Nysa, Opole i Olesno. Czterech uczestników konkursu z opolskiego zgłosiło 20 fotografii. Po przesłaniu zdjęć, sprawdzeniu ich zgodności z założeniami regulaminu, zakwalifikowano je do konkursu głównego. Na uroczysty finał, połączony z wernisażem, zaproszono twórców wyróżnionych fotografii, w tym również naszą koleżankę Elżbietę Borzykowską. Uroczystość zaplanowano w auli Akademii WSB w dniu 8 maja 2024. Jury w profesjonalnym składzie ( fotograf , ilustratorka, historyk sztuki, podróżnik), wybrało najciekawsze zdjęcia we wspomnianych trzech konkursowych kategoriach. Zdjęcia te, w ilości 60, wydrukowano i zaprezentowano na sztalugach, podczas finału we foyer. Wśród tych prezentowanych szerszej publiczności zdjęć, znalazło się zdjęcie z kategorii natura naszej koleżanki Elżbiety Borzykowskiej . Spośród tych zdjęć wybrano potem zwycięzcę nagrody publiczności. Dodatkowo, oprócz wyróżnień i nagród w każdej kategorii, przyznano też nagrodę internautów i Grand Prix. Samo wydarzenie zorganizowano bardzo profesjonalnie: po rejestracji uczestników i gości, nastąpiło zwiedzanie wystawy wyróżnionych fotografii i rozdanie kart do głosowania na nagrodę publiczności. Szefowa tutejszego UTW opowiedziała o genezie konkursu. Bardzo uroczyście wręczono nagrody twórcom wyróżnionych prac, ogłoszono wszystkich zwycięzców .Laureatom nagrody wręczyły dr Edyta Antoniak- Kiedos, prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB oraz pani Lidia Musiał.
Po przerwie kawowej nastąpiła niespodzianka – występ Kabaretu 50 + Łazy pod tytułem ,, Z humorem przez życie". Ten występ nastroił wszystkich bardzo pozytywnie, było dużo śmiechu i wzruszeń. Zawarto nowe znajomości, artyści wymieniali się doświadczeniami. Dziękujemy organizatorom 7 konkursu, pani Lidii Musiał, prezes UTW AWSB i Agnieszce Dubiel za zaproszenie i możliwość udziału oraz za pozytywną energię, przekazaną przez artystów w ich fotografiach i za możliwość wspólnego ich podziwiania. Większość zdjęć miała walory profesjonalnego obrazu, przyciągała i zmuszała do głębszych refleksji Już się cieszymy na kolejną edycję i zapraszamy naszych członków, którzy czują pasję fotografowania do udziału w wydarzeniu. Cel konkursu – pokazanie piękna Polski oczami seniorów został osiągnięty. Większość zdjęć była oryginalna do tego stopnia, że nad niektórymi odbywały się dyskusje-jak je oglądać. Wszystkie prace, tj. 408 fotografii, dostępne są na profilu Facebook - UTW Akademii WSB.
Ewa Żelwetro
W ogrodach Biblioteki w Opolu, w ogromnym namiocie, 16 maja zaroiło się od seniorów, którzy licznie przybyli z całego województwa na spotkanie w ramach projektu "Opolskie UTW". Przedstawiciele już 23 UTW z Opolszczyzny zostali zaproszeni na spotkanie z Marszałkiem Województwa Opolskiego panem Andrzejem Bułą , Wojewodą Opolskim panią Moniką Jurek, oraz pracownikami Urzędu Marszałkowskiego i OCDL. Nyskie UTW reprezentowały panie prezes Józefa Ziemnik, wiceprezes Renata Lakner i członkini zarządu Elżbieta Muszyńska.
W swoich wystąpieniach pan Marszałek i pani Wojewoda podkreślali rolę działalności UTW w społeczeństwie w naszym województwie, skierowaną do seniorów w celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Pan Marszałek potwierdził, że i w tym roku, podobnie jak w ubiegłym każde UTW otrzyma po 5 000 zł w ramach projektu, na zrealizowanie zaplanowanych działań. Nabór wniosków odbędzie się w trzech turach.
Po wystąpieniach gospodarzy, zaproszono nas na poczęstunek. W kuluarach przeprowadziliśmy wiele rozmów, mogliśmy nawiązać nowe znajomości, poznać przedstawicieli innych społeczności UTW, wymienić się doświadczeniami i posłuchać o ich działaniach. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Nasze panie udzieliły też kilku wywiadów do telewizji regionalnej i m.in Radia Opole i Radia Doxa, oraz na stronę Urzędu Marszałkowskiego.
Józefa Ziemnik
Qigong to niezwykle stara praktyka, niektórzy historycy określają jego wiek nawet na 6000 lat. Od zawsze jego głównym założeniem było wspieranie zdrowia. Stosowało się go i profilaktycznie, i leczniczo. Ale zastosowań qigongu jest dużo więcej. Jego bardzo ważnym elementem jest aspekt medytacyjny, a w niektórych interpretacjach rozumiany jest nawet jako część sztuk walki. W tym kontekście głównym założeniem będzie wzmacnianie ciała i przygotowanie go do kontaktu z przeciwnikiem. Sam termin Qigong jest mało precyzyjny. Składa się z dwóch słów „qi” – rozumiane jako energia życiowa, a konkretnie jeden z przejawów tej energii, jeden ze stanów jej skupienia, i „gong”, czyli umiejętność opanowania czegoś. Jest to więc najogólniej sztuka opanowania energii życiowej. Najczęściej jednak rozumie się go jako zestaw prozdrowotnych ćwiczeń relaksacyjnych, oddechowych i energetycznych, które mają poprawić zdrowie i utrzymać witalność.
Starożytni Chińczycy twierdzili, że qi rządzi krwią w ciele człowieka. Zgodnie z ich założeniem, dobre krążenie krwi to element nieodłącznie związany z dobrym przepływem energii qi. Jeśli przepływ qi zostanie zaburzony, dojdzie do powstawania skrzepów krwi. Z kolei jeżeli qi przestanie krążyć, ustanie także krążenie krwi. To porównanie przybliża, jak ważna dla Chińczyków jest i była omawiana energia, będąca podstawą wielu ćwiczeń. Praktyki taoistyczne kładą duży nacisk na harmonizowanie życia ludzkiego z przyrodą i wszechświatem, dlatego niektóre sekwencje Qigongu odnoszą się do procesów związanych z cyklami natury, pór roku czy aktywności zwierząt. Stąd takie nazwy ćwiczeń, jak „lecąca gęś”, „skręcanie tułowia i spoglądanie na księżyc”, „biały żuraw rozpościera skrzydła”, „podtrzymywanie nieba” czy „pływający smok”. W starożytności, a potem w okresie świetności (czyli w drugiej połowie lat 80. XX wieku) w Chinach Qigong ćwiczyły miliony ludzi.
Praktyka łączy w sobie kilka elementów. Są to:
Ćwiczenia Qigong to bezpieczna i łagodna forma ruchu, która może być praktykowana przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności. Nie ma żadnych przeciwwskazań (w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność) do uprawiania Qigong, a korzyści płynące z tej praktyki mogą czerpać zarówno osoby zdrowe, jak i te borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi. Pierwsze efekty ćwiczeń Qigong odczuwa się już po ok. 2-3 miesiącach regularnej praktyki. Ta forma ruchu wpływa korzystnie na samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną. Regularnie wykonywane ćwiczenia Qigong mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wyróżnia się między innymi następujące, korzystne działania omawianej metody:
Wykonano kilka badań mających na celu określenie wpływu ćwiczeń Qigong na zdrowie osób chorujących przewlekle. W tym badaniu wzięli udział pacjenci z chorobą zwyrodnieniową, astmą, cukrzycą i zaburzeniami żołądkowymi. Wyniki badań jednoznacznie wskazały delikatną poprawę stanu zdrowia oraz znaczącą poprawę samopoczucia badanych osób. Przez wprowadzenie umysłu w stan wyciszenia i spokoju ćwiczenia te stabilizują aktywność kory mózgowej, pobudzają krążenie krwi, obniżają ciśnienie, pomagają przy bezsenności oraz zmniejszają przewlekłe bóle oraz poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową i równowagę.
Qigong przynosi korzyści każdemu, bez względu na ogólny stan zdrowia, wiek czy płeć. Przywraca bowiem wewnętrzną harmonię i równowagę, a także umożliwia całkowite wyciszenie się, które jest tak pożądane w dzisiejszych czasach. Ćwiczenia sprawdzą się idealnie przede wszystkim u osób zestresowanych, żyjących w pośpiechu lub prowadzących siedzący tryb życia, jednak powinny stanowić formę dbania o siebie w przypadku każdego człowieka.
Czym różni się Qigong od Tai-Chi?
Obie formy ruchu wywodzą się ze starożytnych Chin. Ich regularna praktyka wzmacnia ciało i umysł. Choć na pierwszy rzut oka wydają się podobne, różni je bardzo wiele kwestii. Początkowo Tai-Chi rozwijano jako sztukę walki wykorzystywaną zwłaszcza do samoobrony, a z czasem przekształcając ją w ćwiczenia o charakterze zdrowotno-duchowym. Praktyka Tai-Chi to sekwencja kilku powolnych i precyzyjnych ruchów. Często ich opanowanie wymaga wielu miesięcy ćwiczeń i dyscypliny. Duży nacisk kładzie się tu na poprawne ustawienie kolan, kręgosłupa i stóp oraz technikę wykonywania ruchu. W praktyce Qigong mamy więcej swobody. Ruchy są proste i powtarzalne, co czyni tę formę ćwiczeń dostępną dla osób z różnymi schorzeniami i w starszym wieku. Qigong łączy w sobie ruch z medytacją i nauką prawidłowego oddychania, stąd jest uznawany za holistyczny system poprawy zdrowia i samopoczucia. Dla wielu osób Qigong staje się wręcz stylem życia.
Zajęcia prowadzi fizjoterapeuta dr Roman Szop, specjalista rehabilitacji ruchowej.
W piątkowy poranek, 10 maja, cykliści UTW Nysa zainaugurowali oficjalnie sezon. O godzinie 9:00, po sprawdzeniu listy obecności, rozdaniu wysokoenergetycznych batoników i omówieniu zasad poruszania się w grupie, wyjechaliśmy na trasę. Grupa 26 rowerzystów pomknęła przez nyski park, wały dookoła Jeziora Nyskiego w stronę Otmuchowa, gdzie zaplanowano dłuższy przystanek. Tam również tutejszy przewodnik opowiedział o historii tego miasta i głównych jego zabytkach jak przepiękny ratusz czy barokowa perła śląskiej architektury sakralnej - kościół Św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, więc humory dopisywały, pomimo niewątpliwie trudnej i długiej trasy. Po planowym odpoczynku w Otmuchowie, grupa wyruszyła na łowisko w Grądach, gdzie zaplanowano zakończenie rajdu. Tam czekała na nas kiełbaska, którą własnoręcznie upiekliśmy na ognisku. Na łowisko przybyła również spora grupa zmotoryzowanych członków UTW, by towarzyszyć grupie rowerowej i w świetnej atmosferze zakończyć piknik. Przy dźwiękach akordeonu rozpoczęło się grupowe śpiewanie przy ognisku. Będąc na łowisku Złota Rybka w Grądach można było również posmakować pysznych ryb prosto z tutejszego stawu hodowlanego. Organizując to wydarzenie Jerzy Lichosik stanął na wysokości zadania, prowadząc bezpiecznie grupę, udzielając rad i pomocy rowerzystom w zakresie technik jazdy. Myślę, że kolejne rajdy będą się cieszyć nie mniejszym zainteresowaniem. I na koniec trochę statystyki. Projekt pn “ Szlakiem pereł architektury Powiatu Nyskiego” został dofinansowany ze środków Powiatu Nyskiego. W rajdzie udział wzięło 26 rowerzystów, zaś w pikniku kończącym uczestniczyło w sumie 59 osób. Wśród rowerzystów blisko połowa poruszała się na rowerach ze wspomaganiem. Również przekrój wiekowy był bardzo zróżnicowany. Ważne, że wszyscy cało i bezpiecznie dotarli do mety, a humory dopisywały do końca. Ostatecznie cała trasa zamknęła się w długości 48 km. Dziękujemy organizatorom i już się cieszymy na kolejne cykliczne rajdy.
Ewa Żelwetro
W dniu 14.05.2024 r. w ramach realizacji projektu pt. „Teatr poezji” miało miejsce podsumowanie zadania - prezentacja na dużej scenie Nyskiego Domu Kultury spektaklu teatru poezji pt. „Pogoda na szczęście”.
Na wstępie Pani Józefa Ziemnik - Prezes UTW w Nysie przywitała zaproszonych gości, licznie zgromadzoną publiczność - słuchaczy UTW, członków ich rodzin i znajomych, informując o dofinansowaniu projektu ze środków Samorządu Województwa Opolskiego i naszego UTW.
Spektakl przygotowała grupa teatralna naszych słuchaczy w oparciu o scenariusz opracowany na potrzeby projektu przez panią mgr Michalinę Danutę Podgórni- reżysera i pomysłodawczynię przedsięwzięcia. Scenografia została przygotowana przez członków grupy we własnym zakresie pod kierownictwem i wg pomysłu pani Michaliny Danuty Podgórni. Całość przedstawienia została oparta na tekstach Agnieszki Osieckiej. Pomysł na scenariusz, scenografię został w każdym detalu przemyślany tak, aby widownia podążała razem z „ aktorami” za emocjami płynącymi ze sceny.Przygotowania trwały wiele godzin i wymagały olbrzymiego zaangażowania opiekuna grupy Pani Michaliny Danuty Podgórni oraz całego zespołu.
W celu intensyfikacji przygotowań – wielokrotnego spotkania się w ciągu dnia i osiągnięcia pożądanych efektów, grupa teatralna wzięła udział w wyjazdowych warsztatach teatralnych w Polanicy Zdrój. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu w dniach 6 – 8 maja br.
Pracowity czas przepracowany nad doskonaleniem techniki prezentacji tekstów, siły głosu, ruchu scenicznego i realizacji scenariusza, upływał w bardzo koleżeńskiej i miłej atmosferze. Z pewnością przyczynił się do integracji grupy teatralnej, wzmocnienia wiary w swoje możliwości, zachęcił do podejmowania nowych wyzwań i czerpania z tego ogromnej przyjemności. W czasie wolnym uczestnicy zajęć spacerowali po parku zdrojowym, zacieśniali przyjaźnie a wieczorem grillowali i śpiewali piosenki biesiadne. Teksty Agnieszki Osieckiej śpiewane przez Barbarę Urszulę Struś, Alicję Świerczek i Mariana Kowalskiego wszyscy znają i chętnie śpiewają. Piosenka „Niech żyje bal” będzie żyła wiecznie i na długo zostanie w sercach widzów.
Spektakl „Pogoda na szczęście” pokazał, jak wiele emocji drzemie w każdym z nas: za czym tęsknimy, co nas martwi, czego się boimy. Został bardzo przychylnie przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Były brawa i owacje na stojąco.
Po spektaklu Pani Prezes Józefa Ziemnik podziękowała pani Michalinie Danucie Podgórni za przygotowanie spektaklu, a aktorom za podjęte wyzwanie i włożony wkład pracy. Pani Michalina Danuta Podgórni złożyła podziękowania Dyrektorowi Nyskiego Domu Kultury za udostępnienie pomieszczeń na próby i sceny na spektakl, wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, m. in. akustykom, operatorom światła i dźwięku, pracownikom NDK, koordynatorowi projektu pani Ewie Morel, pani Alinie Szczerskiej za złożenie oferty i rozliczenie finansowe projektu oraz aktorom, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowywali spektakl. Na scenie występowali: Barbara Urszula Struś, Alicja Świerczek, Marian Kowalski, Zofia i Andrzej Słomscy, Zofia Niewęgłowska, Janina Chadryś, Bożena Siwczak, Beata Wiśniewska, Beata Radkowska, Anna Zagórska, Jadwiga Hyncman, Janina Karolczak, Małgorzata Muskalska, Krystyna Wolańska, Marzena Zbirańska- Rosiek, Teresa Sosulska, Krystyna Wajdzik, Elżbieta Korbus, Irena Dudek, Ewa Morel, Michalina Danuta Podgórni.
Ogromne podziękowania kierujemy do Pana Ryszarda Doleckiego, który przygotował prezentację multimedialną stanowiącą integralną część scenografii zaprezentowanego spektaklu. Chociaż całe przedsięwzięcie wymagało od grupy teatralnej wiele godzin pracy, stresu i obaw to mamy nadzieję, że nie jest to ostatni występ naszej grupy i zaskoczymy widzów naszymi pomysłami, zabierając ich w nową poetycką podróż.
Marzena Zbirańska-Rosiek
Ewa Morel
Tradycyjnie już, jak co roku, nasi koledzy , w terminie od 18 kwietnia do 1 maja, spędzili wspaniały urlop nad polskim morzem. Pobyt kuracjuszy, w znacznej mierze spędzających tu czas po raz pierwszy, w ośrodku leczniczo-wypoczynkowym Kormoran, zaskoczył bogactwem zaproponowanych atrakcji. Atutem ośrodka jest usytuowanie w strefie uzdrowiskowej, własny park, bogata baza zabiegowa i kawiarnia, która była miejscem wielu spotkań integracyjnych. Gospodarz zapewnił całodzienne wyżywienie, z możliwością wyboru diet, w zależności od schorzeń, w ilości nie do przejedzenia. Po odbyciu porannych zabiegów, zleconych przez lekarza balneologa, kontynuowaliśmy terapię spacerując po pięknej kołobrzeskiej plaży, kąpiąc się w basenach z solanką, czy w końcu uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych. Sądząc po frekwencji na każdym z wieczorków, organizator trafiał w punkt. Kilkakrotnie bawiliśmy się wspólnie z innymi kuracjuszami na wieczorkach tanecznych z muzyką na żywo. Były też wieczory tematyczne z muzyką lat 70 i 80, koncert utworów Teresy Werner czy koncert skrzypcowo-akordeonowy. Pomimo złej pogody i zimna, również imprezy plenerowe, jak rejs statkiem po Bałtyku czy ognisko z pieczeniem kiełbasek, cieszyły się wysoką frekwencją. Zakwaterowanie było w dobrze wyposażonych, nowoczesnych pokojach z wszelkimi wygodami. Ci, którzy byli tu po raz pierwszy pewnie jeszcze wrócą, bowiem pobyt przed sezonem nie wiąże się z tłumami na deptakach, a wręcz ze spokojem i ciszą. Kołobrzeg zachwycił pięknymi, szerokimi plażami, pozwalającymi na długie spacery, czy to w stronę Grzybowa czy też Ustronia Morskiego. Samo miasto słynie z tradycji uzdrowiskowej, gdzie kuracjusze, w dużej liczbie Niemcy, mogą skorzystać z wielu sanatoriów i Spa, zażywając różnych zabiegów jak: kąpiele solankowe i borowinowe, masaże. Zachwyciła nas piękna przyroda, świetnie zagospodarowany park i deptak oraz dobrze utrzymane trasy rowerowe. Zabytki takie jak latarnia morska, ratusz czy Bazylika Najświętszej Marii Panny również tworzą historię miasta. Zwiedziliśmy muzeum Oręża polskiego i Skansen marynarki wojennej. Centrum miasta to mnóstwo zabytkowych kamienic oraz nowoczesnych budynków, które świetnie współgrają ze starą zabudową. Latarnia morska jest symbolem miasta, wysoka na 26 m, widoczna jest z 30 km, a widok z tarasu na jej szczycie zapiera dech. Sympatycznym akcentem były codzienne życzenia dla kuracjuszy obchodzących urodziny. Jedna z naszych koleżanek również obchodziła swoje 80 urodziny. Każdy znalazł coś dla siebie, niektórzy chodzili podziwiać wschody i zachody słońca, inni jeździli na rowerach, a nawet utworzyła się grupa brydżowa. Będziemy więc bardzo mile wspominać nasz pobyt i na pewno jeszcze tam wrócimy.
Ewa Żelwetro
W wiosennej i słonecznej aurze świętowaliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Piękną oprawę mszy zapewnił udział orkiestry i chóru. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowaliśmy pod pomnik Patriotom Polskim na placu Kopernika, by oddać hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uczestnikami było liczne grono mieszkańców Nysy. Pod pomnikiem kwiaty złożyło około 70 delegacji, między innymi władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, partii politycznych, związków, a także szkół i przedszkoli z naszej gminy. W imieniu naszego stowarzyszenia uczestniczyli: Alina Szczerska, Marta Oparowska i Jerzy Lichosik.
Urszula Barbara Struś
W piątek 26 kwietnia 2024r. chór „Melodia” z nyskiego UTW oraz zespół wokalny DESperaci odwiedzili Paczków ze spektaklem „Lotnisko SCHERZO”. Do Paczkowa przyjechaliśmy na zaproszenie tutejszego UTW, którego prezesem jest pani Jolanta Kalisz.
Już od pierwszych chwil, gdy pojawiliśmy się w paczkowskim Ośrodku Kultury i Rekreacji było super. Powitała nas uśmiechnięta pani prezes i bardzo sympatyczni pracownicy. Nawet nie wiemy kiedy wybiła godzina „zero” (17.00) i czas było zjawić się na scenie, którą zawładnęła para „szalonych kontrolerów lotu” ( Maria Lange oraz Marek Oszywa) wraz z pasażerami lotniska SCHERZO.
Było fantastycznie. Dużo się działo na scenie, pod sceną i na widowni. Ale po kolei. Jak to na lotnisku, co chwilę przylatywał lub odlatywał samolot, w sali odpraw lotów i poczekalni pojawiali się pasażerowie z różnych krajów. I co ciekawe na malutkim lotnisku w Wielkiej Lipie lądowały samoloty z różnych krajów niczym na lotnisku Chopina (no cóż nazwa lotniska zobowiązuje – przypominam SCHERZO z j. wł. znaczy żart). Co chwilę rozbrzmiewały piosenki z krajów, z których przybywały samoloty, nie zabrakło również tańca – grupa pań zaprezentowała taniec country prosto z Neshvill. Muzycznie odwiedziliśmy Stany Zjednoczone, Francję, Czechy, Włochy i oczywiście Polskę. Chcąc podkreślić charakter danego kraju piosenki były wykonywane w oryginalnym języku lub w tłumaczeniu. Solistom: Halinie Prus, Barbarze Mocko, Alicji Świerczek, Annie Martyniuk, Ewie Wróblewskiej, Bogusławowi Gocyk i Andrzejowi Murza dzielnie towarzyszył chór „Melodia”, a gościnnie wystąpił również zespół wokalny DESperaci. Nie zabrakło również chwili relaksu słowem i gestem - widzów do łez rozśmieszyła scenka kabaretowa „Rodzina na lotnisku” w wykonaniu: Alicji Świerczek, Beaty Wiśniewskiej, Anny Martyniuk i Andrzeja Murza.
Atmosfera była wspaniała. Już od pierwszych chwil seniorzy na scenie jak i na widowni bawili się doskonale. Było energetycznie i radośnie. Co chwilę rozbrzmiewały salwy śmiechu, oklaski, a publiczność śpiewała razem z wykonawcami. Byli nawet tacy, których tak porwały piosenki, że tańczyli pod sceną.
Pomysłodawczynią, autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest pani Ewa Wróblewska. Ona również przygotowywała wykonawców i czuwała nad wszystkim. Dziękujemy prezes paczkowskiego UTW pani Jolancie Kalisz za zaproszenie – to była dla nas niezapomniana artystyczna przygoda oraz dyrektorowi paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji panu Andrzejowi Kłoczko za możliwość zaprezentowania się na scenie.
Chór „Melodia” dziękuje Gminie Nysa, za finansowe wsparcie, które umożliwiło powstanie spektaklu „Lotnisko SCHERZO”.
Dziękujemy Wszystkim, którzy spędzili z nami ten piątkowy wieczór.
Ewa Wróblewska
W załączeniu przesyłam link do audycji w Radio Opole,w której mogłam zaprezentować działalność naszego stowarzyszenia jako Organizacji Pożytku Publicznego. Zapraszam do wysłuchania.
Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie działa prężnie dzięki współpracy
Józefa Ziemnik
"...Wspomnienie jest rajem, z którego nic nas nie może wypędzić..."
/ J. Paul /
W dniu 13 kwietnia, Pan Ryszard Dolecki zorganizował dla uczestników UTW z Nysy, wyjazd autokarem do Filharmonii opolskiej im. Józefa Eksnera w Opolu. Był to koncert piosenek rockowych Frediego Mercuyrego, reprezentowany przez zespół Magic of the Queen ze Szczecina. Zespół ten wiernie odtwarza dorobek artystyczny na żywo, łączy pokolenia i cieszy się wielką popularnością.
To był piękny, udany wieczór, pełen emocji, tym bardziej - bo budził w nas wspomnienia młodości, które nie zatracają w nas ducha cudownego czasu... Solista, pełen energii, wspaniałego głosu, dostarczał tak dużo wyrażeń, że aplauzom nie było końca. Okrzyki bisów przedłużały koncert. Takie chwile łączą nas ludzi i wyzwalają radość i uśmiech na twarzach.
Dzięki takim zespołom Freddi Mercury będzie zawsze żył w swoich utworach, muzyce i naszych sercach.
Kiedy znaleźliśmy się w autokarze Pan Ryszard zadał pytanie," czy się podobało". Miałam wrażenie, że autokar zatrząsł się od okrzyków, że chcemy więcej i więcej... I to jest wspaniałe, bycie uczestnikiem UTW, gdzie nieustannie rozwijamy się, przeżywamy piękne chwile, gdzie rodzą się przyjaźnie i talenty, gdzie panuje uśmiech i zadowolenie, że wciąż coś się dzieje, a złe chwile nie istnieją.
Wielkie podziękowania od wszystkich uczestników dla Pana Ryszarda i Jego Małżonki Krystyny, dla Pani Józefy Ziemnik, naszej Pani prezes, która to nad wszystkim panuje. Serdeczne podziękowania również dla Pana kierowcy, On zawsze z ostrożnością i bezpiecznie dowozi nas do celu i z powrotem na miejsca ... Również dziękuję nam wszystkim uczestnikom i każdemu z osobna za miłe i wesołe towarzystwo.
Krystyna Wajdzik
13 kwietnia 2024 roku odbyła się Paczkowska Olimpiada Senioralna 2024, w której wzięły udział 6 osobowe drużyny z województw dolnośląskiego i opolskiego oraz 2 drużyny z Czech. Zawodnicy rywalizowali w 10 konkurencjach w bardzo miłej atmosferze jaką zapewnili organizatorzy. Głównym organizatorem był Paczkowski Uniwersytet III Wieku, który perfekcyjnie przeprowadził olimpiadę i z tego powodu składamy gospodarzom wielkie podziękowania.
Na podium stanęli:
I miejsce - Paczkowski Uniwersytet III Wieku
II miejsce - Uniwersytet Trzeciego Wieku im.Marii Bilwin w Głuchołazach
III miejsce - UTW Nysa
Urszula Barbara Struś
Odpowiadając na zaproszenie Grupa uczestniczek Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” przeprowadziła warsztaty scrapbookingu dla młodzieży w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Powstańców Śląskich w Nysie.
Celem warsztatów było wykonanie przez uczniów kartki okolicznościowej metodą scrapbookingu a przede wszystkim nawiązanie i pogłębianie więzi międzypokoleniowych.
Na wstępie prowadząca Klub Rękodzieła” Nie tylko z igłą” Ewa Morel przeprowadziła krótki instruktaż wskazując jakie narzędzia i materiały są wykorzystywane do tworzenia kartek okolicznościowych techniką scrapbookingu. Warsztaty przebiegły w niezwykle przyjemnej i twórczej atmosferze. Powstałe prace są tego najlepszym dowodem. Uczniowie korzystając z pomocy i wskazówek oraz przygotowanych elementów do wykonania kartki z ogromną pasją i zaangażowaniem tworzyły swoje prace.
Warsztaty z ramienia Klubu rękodzieła przeprowadziły: Jadwiga Chałas, Elżbieta Borzykowska, Ewa Wróblewska i Ewa Morel
Korzyści z tego spotkania odniosły obie strony. Kontakt z młodszymi osobami pozwolił dzielić się swoimi doświadczeniami i przekazywać wiedzę, którą zdobywaliśmy przez wszystkie lata swojego życia. Dzięki pracy z młodzieżą szkolną poczuliśmy się bardziej potrzebni oraz docenieni. Różnorodność naszych relacji jest naprawdę korzystna i wzbogacająca, a wręcz niezbędna.
Ewa Morel
Radość, to życie które dzień nam daje, gdy widzę słońce, co rano wstaje... Gdy zieleń z cudowną paletą kolorów - w uśmiechu przybywa, gdy muzyka w naturze rozbrzmiewa...
Dzień 11 kwietnia, to wspaniały dzień, który zostanie nam uczestnikom UTW na długo w pamięci. Zawsze niezawodna Pani Urszula Barbara Struś zorganizowała, z inicjatywy Ani Pilawskiej nam wycieczkę do Czech w okolice Jesenika, krainy legend i pięknych zachwycających widoków natury. Przewodniczkami były dwie wspaniałe Panie - Czeszka Zelenka i tłumaczka Hana oraz Ania. Wielkie dla Nich podziękowania.
Spacery parkami urzekały starymi drzewami, alejkami i krzewami. Stawy, kamienne rzeźby, rozkwitająca natura w zieleni i śpiew ptaków przy pięknej pogodzie, dostarczały nam dużo emocji, uśmiechu i radości. Zwiedziliśmy cudowny, ale bardzo skromny drewniany kościół św. Michała z 1609 r. Według legendy ognisty miecz uwieczniony w obrazie Michała Archanioła odbijał zło, które wokół krążyło. Osobiście urzekła mnie wielka skromność tego kościoła, gdzie jakby czas się zatrzymał i można było poczuć ducha dawnych czasów. Basia nawet zagrała na organach byśmy poczuli ich dźwięk. I to było cudowne.
Interesującym miejscem była także Destylarnia Likierów, której pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1577. Właściciel opowiedział nam całą historię tegoż miejsca. Tam mogliśmy degustować osiem podanych nam trunków i zakąsek sera z oliwkami...
Wycieczka zakończyła się dwu i pół godziną relaksującą kąpielą w wodach termalnych "Therme Park Velke Losiny".
Radośni i wszyscy szczęśliwi powróciliśmy późną porą do swoich domów.
Ogromne ukłony dla Pana kierowcy Mateusza za ostrożną jazdę i uśmiech. Wielkie podziękowania dla Pana Ryszarda, który to ulotne chwile zatrzymywał w kadrze fotograficznym oraz Ani Pilawskiej, która była pomysłodawczynią cudownego wyjazdu.
Krystyna Wajdzik
zdjęcia Ryszard Dolecki
W dniach 6 - 7 kwietnia mieliśmy możliwość wyjazdu na długo wyczekiwaną wycieczkę organizowaną przez PTTK Tryton. Słuchacze UTW, w coraz liczniejszym składzie( tym razem 16 osób) , zachwycali się pięknymi, zadbanymi kurortami, słuchając świetnie przygotowanych przewodników PTTK. Jako pierwsze zwiedzaliśmy wpisane na na listę światowego dziedzictwa UNESCO Karlowe Wary- najpiękniejsze czeskie uzdrowisko, miasto zachwycające piękną secesyjną zabudową i klimatem, który sprawia, że spacerując po nim cofaliśmy się w czasie. Mieliśmy okazję kosztować wody ze słynnych 12 źródeł mineralnych oraz z 13 źródła– Becherovkę, którą się tu produkuje. W tym dniu zwiedziliśmy też wieś Lidice, w której rozegrała się wielka masakra II wojny światowej, bowiem rozstrzelano tu wszystkich mężczyzn powyżej 16 roku życia, co upamiętniono parkiem pamięci, z robiącym niesamowite wrażenie pomnikiem. Celem podróży w kolejnym dniu były Mariańskie Łaźnie, Loket i Cheb. Mariańskie Łaźnie to perełka wśród czeskich kurortów. To miasto pełne źródeł wód mineralnych, w którym gościli najwięksi artyści jak też potężni władcy. Cudowna, dobrze zachowana architektura, świetna w smaku woda mineralna, pokazały, że ze zwiedzaniem Mariańskich Łaźni jest jak z piciem jej wód– im więcej pijesz, tym większe masz pragnienie. Picie wody to tu rytuał, bo całe miasto to jedno wielkie bijące źródło( 130 ujęć wód).I tutejsze oblaty, sprzedawane według historyków, by złagodzić kwaśny bądź słony smak wód leczniczych. Niespodzianką dla nas było zwiedzanie miasteczka Loket, z pięknym średniowiecznym bajkowym zamkiem, który wykorzystano do kręcenia scen w Casino Royale z cyklu James Bond. Ostatnią zwiedzaną perełką był Cheb, miasto na granicy z Niemcami,z pięknym rynkiem w kształcie rogala, trzynastowiecznym zamkiem, malowniczymi uliczkami i kamienicami. Tu poczuliśmy wyjątkowy klimat średniowiecza, dzięki dobrze zachowanym domom kupieckim i mieszczańskim. Tu też zakończyliśmy naszą dwudniową podróż, pełną wspaniałych widoków kurortów i średniowiecznych miast Czech. Okraszoną pełnymi humoru opowieściami przewodników, które będziemy jeszcze długo wspominać. I czekać na kolejne ciekawe podróże.
Ewa Żelwetro
zdjęcia Ryszard Dolecki
Stowarzyszenie Rozwoju UTW im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie przystąpiło do realizacji zadania publicznego pt. „Teatr poezji” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego i naszego Uniwersytetu.
W ramach zadania przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne, których efektem końcowym będzie spektakl pt. „Pogoda na szczęście”. Spektakl odbędzie się na dużej scenie w NDK w dniu 14 maja 2024 r.
Głównym celem projektu jest przeszkolenie uczestników zadania z zakresu teatrologii (grupa słuchaczy UTW - 20 osób), na poziomie pozwalającym na swobodną prezentację nabytych umiejętności na scenie.
Zadanie publiczne realizowane jest w okresie od IV do VI 2024 roku.
Warsztaty teatralne przeprowadzi:
Scenariusz widowiska opracuje:
Oprawę muzyczną - poprowadzi:
Nadzór finansowy oraz rozliczenie finansowe zadania prowadzić będzie:
Koordynatorem projektu jest:
Ewa Morel
W środę 3 kwietnia w sali wykładowej PANS w Nysie odbyło się Walne Zgromadzenie członków UTW w Nysie. Oprócz niezwykle licznej grupy seniorów na spotkaniu gościli również członek zarządu Samorządu Województwa Opolskiego p. Antoni Konopka oraz burmistrz Nysy p. Kordian Kolbiarz. Zebranie otworzyła prezes UTW p. Józefa Ziemnik, która po przywitaniu zaproponowała, aby przewodniczącą obrad została p. Irena Sosulska, która przejęła prowadzenie całego zebrania.
Jak to na takich spotkaniach bywa należy przedstawić liczne sprawozdania i tak sprawozdanie z 4 lat kadencji i sprawozdanie merytoryczne przedstawiła prezes korzystając z prezentacji przygotowanej przez p. Ryszarda Doleckiego. Sprawozdania finansowe były dziełem p. Aliny Szczerkiej, która również zapoznała zebranych z planowanymi wydatkami na bieżący rok. Po przeczytaniu sprawozdania z prac Komisji Rewizyjnej przez p. Danutę Początek, zebrani na sali jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi. Kolejnym punktem było sprawozdanie z prac Rady Programowej odczytane przez p. Reginę Karwacką i plan działań na rok bieżący który przedstawił p. Marek Flakowski.
Nadszedł czas na wybory organów stowarzyszenia czyli zarządu i komisji rewizyjnej. Nowy skład zarządu na kadencję 2024 - 2028 to Józefa Ziemnik - prezes, Urszula Barbara Struś- wiceprezes, Renata Lakner - wiceprezes, Marta Oparowska - sekretarz, Alina Szczerska - skarbnik oraz członkowie zarządu czyli Elżbieta Muszyńska, Janina Nanik, Ryszard Dolecki, Wiesław Cieleń, Marek Flakowski i Jerzy Lichosik.
Natomiast pracować w komisji rewizyjnej będą: Danuta Początek, Teresa Sosulska i Grażyna Wandas.
Józefa Ziemnik
zdjęcia Ryszard Dolecki
W przedświąteczny poniedziałek, na zaproszenie UTW z Nowej Rudy nasi słuchacze zaprezentowali na scenie w tamtejszym Ośrodku Kultury spektakl.
Tuż przed południem wyjechaliśmy z Nysy i pomimo, jak przystało na marzec, niezwykle zmiennej pogody, podróż przy akompaniamencie gitary i rozśpiewanej grupy minęła szybko i wesoło. Na miejscu przywitano nas uśmiechem, ciepłymi napojami i słodkim poczęstunkiem. Po próbie, nasi seniorzy (trochę stremowani) wyszli na scenę. Tym razem przedstawiliśmy efekty ubiegłorocznej pracy w postaci spektaklu pod nazwą "Lotnisko scerzo". Na scenie wystąpili członkowie chóru Melodia, działającego przy nyskim UTW i gościnnie zespół Desperaci. Scenariusz, reżyserię i układy opracowała prowadząca chór p. Ewa Wróblewska. Publiczność zgromadzona na widowni często reagowała oklaskami i śmiechem wsłuchując się w zabawne scenki. Wyjechaliśmy z Nowej Rudy z zaproszeniem na kolejny występ.
Józefa Ziemnik
zdjęcia Ryszard Dolecki i Ewa Żelwetro
Warsztaty malarskie funkcjonują od 2016 roku. Początkowo zajęcia odbywały się w budynku przy ul. Armii Krajowej w niedużych salach bez możliwości rozłożenia sztalugi. Obecnie od kilku lat możemy malować w pracowni z prawdziwego zdarzenia na wydziale architektury PANS przy ul. Obrońców Tobruku. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu w dwóch grupach prowadzonych przez p. Jadwigę Krawczyk i p. Katarzynę Romanowską. Na zajęciach tworzone są kompozycje z natury i z wyobraźni oraz inspirowane dziełami mistrzów pędzla. Doskonalony jest warsztat w zakresie malarstwa pastelami, farbami akrylowymi i olejnymi. Niezależnie od cotygodniowych zajęć panie uczestniczą w plenerach malarskich tworząc w otoczeniu pięknej natury.
Końcowe efekty zmagań twórczych można było obejrzeć na kilku wystawach w czytelni Biblioteki Publicznej. W 2022 roku w ramach obchodów XX lecia naszego UTW wystawiony był spektakl „A życie się toczy” w reżyserii p. Danuty Podgórni, oparty na poezji p. Krystyny Wawrzkiewicz, do którego to spektaklu uczestniczki warsztatów wykonały dekoracje w formie ilustracji wierszy na dużych formatach płótna.Poniżej prezentujemy mały wycinek twórczości 10 pań biorących udział w zajęciach grupy zaawansowanej tj. Krystyna Berbeć, Regina Górecka, Barbara Hanus, Danuta Jakubowska, Magdalena Kiszczak, Jolanta Kowalczyk, Maria Olaniszyn, Danuta Podgórni, Halina Prus, Anna Skubińska.
Katarzyna Romanowska
W ostatnim tygodniu lutego, nasi słuchacze byli uczestnikami kilku ciekawych konferencji i spotkań zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Nysie i Samorząd Województwa Opolskiego. W środę 21 lutego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych (czyli w popularnym Rolniku) odbyła się konferencja
pt. "Wsparcie nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie" .
W tym samym dniu po południu w Muzeum Powiatowym w Nysie, liczna grupa naszych członków miała okazję posłuchać wypowiedzi dyrektorów biur Marszałka Województwa Opolskiego. Nas zainteresowały przede wszystkim przedstawione możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na nasze działania statutowe. W kolejnym dniu,
też w Muzeum byłą okazja, aby wysłuchać wypowiedzi Marszałka Województwa Opolskiego p. Andrzeja Buły i Wojewody Opolskiej p. Moniki Jurek. Była to też wspaniała okazja do rozmów indywidualnych.
Z kolei w piątek przedstawiciele zarządu i członkowie UTW z Nysy byli zaproszeni na spotkanie aktywnych grup i stowarzyszeń z całego Powiatu Nyskiego. Tym razem spotkanie było w Jarnołtówku na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego. Były to kolejne godziny, a czasie których mogliśmy posłuchać tego jak zdobywać dodatkowe środki finansowa. Była to też okazja aby porozmawiać z dyrektorami biur Marszałka, z innymi działaczami i szukać nowych pomysłów na dalszy rozwój naszego Stowarzyszenia.
Józefa Ziemnik
zdjęcia Ryszard Dolecki
Dzień 14. 02. 2024r. - to od lat 90-tych przypadające w Polsce Święto Walentynkowe. Ten dzień to nie tylko dla zakochanych, bo miłość nie jedno ma imię. Kochamy, lubimy, tęsknimy i życzliwością się dążymy, nie tylko w to jedno przypadające Święto, ale każdego dnia. Miłość to my. Ona tkwi w nas i z naszego serca pochodzi.
Na ten właśnie przypadający dzień, Pan Ryszard Dolecki zorganizował wycieczkę do urokliwego miasta Wrocław dla uczestników UTW Nysa, by to piękne Święto wspólnie celebrować w Operze Wrocławskiej na romantycznym Koncercie Walentynkowym pod przewodnictwem dyrygenta Georgesa Balatsinosa - Chóru i Orkiestry Opery Wrocławskiej. Tak więc w Cudownych dekoracyjnych sceneriach wysłuchaliśmy Arie różnych Oper i Operetek Światowych, duety miłosne i musicale.
Koncert składał się z dwóch części ( 120 min )z przerwą na zaczerpnięcie oddechu, przy łyku dobrej kawy lub herbaty i w gronach wesołych rozmów...
Wieczór 14. 02. 2024r. Wpisze się w nasze wspomnienia jako chwile pełne humoru, radości, zapomnienia, chwile doznań romantycznego klimatu, który to bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Opera Wrocławska, to jedna z najpiękniejszych w Polsce, urzeka bogactwem wnętrz i tradycją muzyczną. To miejsce, gdzie wciąż chce się powracać.
W imieniu uczestników wycieczki jak i swoim, dziękujemy Panu Ryszardowi, Pani Grażynce i niezawodnemu Panu Kierowcy, który z wielką ostrożnością i cierpliwością z przyjacielskim uśmiechem dowozi nas bezpiecznie do celu i z powrotem.
Polecamy się do następnego razu.
Krystyna Wajdzik
30 dziennikarzy i dziennikarek Radia SoVo z całej Polski, w tym z naszego uniwersytetu wzięło udział w warsztatach w Warszawie.
To były bardzo intensywne, ale i owocne 3 dni. Od środy 14 lutego do piątku 16 lutego seniorzy i seniorki z Gniewu, Olsztyna, Krosna, Adamowa, Łodzi, Sanoka, Bytomia, Świdnicy, Nysy i Kłobucka brali udział w warsztatach antydyskryminacyjnych. Warsztaty przeprowadziła niezawodna Fundacja Kultury Dialogu, a zorganizowała Fundacja Pro Cultura.
Podczas warsztatów osoby senioralne mogły dowiedzieć się co to jest i jak działa stereotyp, uprzedzenie i dyskryminacja. Mieli też okazję wziąć udział w praktycznych ćwiczeniach dotyczących zachowania w grupie i wykluczania.
Urszula Barbara Struś
W życiu człowieka jest zapotrzebowanie na trochę szaleństwa, muzyki i tańca, bo w nich odkrywamy siebie. Dzień 08. 02. 2024 r. to dzień przypadającego w tym roku tradycyjnego "Tłustego Czwartku".
Takie wieczory, to niezapomniane chwile, to smaczne jedzenie i szaleństwo na parkiecie restauracji „Kaśka”, które długo żyć będzie we wspomnieniach. Pani Prezes z uśmiechem i uściskami witała każdego gościa z osobna, podchodząc do stolików. To niesamowite uczucie, gdy muzyka rozbrzmiała, krzesła pustoszały i wszyscy znaleźli się na parkiecie. Młodzi duchem w blasku migających świateł i błyszczących pięknych strojach wirowali w takt dźwięków, w radosnych pląsach, a nawet skocznych tańcach. W takich chwilach unosi się radość, euforia i uśmiech. A my integrujemy się jeszcze bardziej, zacieśniając więzi między sobą. W takich chwilach rodzi się dużo przyjaźni.
Zmartwienia i choroby przestają istnieć, bo uśmiech i dobre samopoczucie jest najważniejsze. W sytości poczęstunków, bal trwał od siedemnastej do dwudziestej trzeciej. Nikt nie narzekał i nikt nie czuł zmęczenia, bo przecież taniec jest lekarstwem duszy... W nim odkrywamy siebie od nowa. Muzyka i taniec są nieśmiertelne i niech rozbrzmiewają w naszych sercach "... Do końca świata i jeden dzień dłużej..."
Krystyna Wajdzik
Gdy na dworze kłębią się chmury, zimny wiatr powiewa, jakże ogromną przyjemnością jest znaleźć się w miejscu relaksu w organizowanych przez Ulę Basię Struś wycieczek do wód termalnych w Czechach - "Therme Losiny ". To miejsce, gdzie chętnych uczestników UTW łączy woda - źródło życia. W takich wyjazdach autokar zawsze jest wypełniony do ostatniego miejsca. Dużo emocji dostarcza nam Basia, której życzliwość i uśmiech sprzyja, że wszyscy czujemy się radośni i szczęśliwi, a także zaopiekowani w każdej sytuacji. Chce się tam wracać. Basia z wielką uwagą i troską dba o komfort naszego dobrego samopoczucia. Tylko czy my zdajemy sobie sprawę z tego ile zabiegu, czasu i poświęceń wykonuje na rzecz nie tylko wycieczek, ale i organizowanych wczasów, czy innych rozrywek, w których też sama uczestniczy. A wszystko to po to byśmy czuli się potrzebni i doceniani przechodząc na emeryturę. Zadałam Basi pytanie, dlaczego to robi, tak bezinteresownie, poświęcając swój czas, wciąż zabiegana w załatwianiu spraw. Odpowiedziała mi krótko. "Krysiu ja kocham to robić, kocham ludzi i cieszę się, gdy sprawiam, by czuli się radośni".
Takie jest właśnie UTW. Każdy może znaleźć coś dla siebie, dużo jest tworzonych grup z różnymi zainteresowaniami i wykłady z różnych dziedzin, a także rozrywek. Kiedyś zastanawiałam się jak daleko sięga dobro człowieka i czy w ogóle istnieje. Dziś z pewną satysfakcją mogę stwierdzić, że są pośród nas aniołowie, którzy podają dłoń i sprawiają, że możemy się uśmiechać i czuć ducha człowieczeństwa w człowieku.
Dziękuję Basiu w swoim imieniu i w imieniu wszystkich uczestników wycieczki za wspaniały dzień. Dziękuję też dla Pani prezes Józefa Ziemnik i całemu Zarządowi za działalność i ogrom pracy na rzecz wszystkich słuchaczy UTW. Podziękowania również dla Pana Mateusza - kierowcy, który nieustannie dba o bezpieczną drogę i powrót. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Nysa,06.02.2024r.
Krystyna Wajdzik
Wieczór 24 stycznia był dla słuchaczy nyskiego UTW niezwykłym, artystycznym wydarzeniem. Po raz pierwszy jako grupa słuchaczy mogliśmy uczestniczyć, na zaproszenie panów dziekana Romana Hudaszka i prodziekana Mariusza Drożdżala w niezwykłym koncercie. Tylko dla nas zagrali i zaśpiewali studenci i wykładowcy nyskiej uczelni. W murach PANS, duża grupa seniorów mogła posłuchać utworów nie tylko świątecznych, były to fantastycznie wykonane piosenki w języku polskim i przeboje zagraniczne. Ogromną niespodzianką było również zaproszenie na kolejny koncert już w marcu.
Józefa Ziemnik
zdjęcia Ryszard Dolecki
Klub Rękodzieła „Nie tylko z igłą” oraz Klub Malarski działające w naszym Uniwersytecie, po raz kolejny, aktywnie włączyły się w aukcję w dniu 28 stycznia 2024 r. w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Nysie. Członkinie Klubów podarowały na aukcję wykonane przez siebie prace- malowane własnoręcznie obrazy, filiżanki ze spodeczkami ręcznie malowane techniką tuszy alkoholowych, notesy i szkatułki ozdobione metodą mixmediową, kartki okolicznościowe, wykonane metodą scrapbookingu, oraz inne prace rękodzielnicze. Wśród darczyńców są: Ewa Morel, Zofia Niewęgłowska, Elżbieta Borzykowska, Maria Klockowska, Janina Chadryś, Ewa Wróblewska, Bogusława Śliwińska – członkinie Klubu Rękodzieła „Nie tylko z igłą” oraz Jadwiga Krawczyk, Katarzyna Romanowska, Maria Hryniszak, Barbara Hanus, Danuta Jakubowska, Halina Prus, Krystyna Berbeć, Regina Górecka, Anna Skubińska – członkinie Klubu Malarskiego. Bardzo dziękujemy za podarowane prace i otwarte serca. Prace z powodzeniem były licytowane przez uczestników Finału WOŚP, a środki zasiliły zbiórkę na ten szczytny cel.
Ewa Morel
24 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku objętych patronatem nyskiej Uczelni. Było to V Sympozjum Naukowe “ Innowacyjny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wolontariat Kompetencji”. Rola UTW w środowisku lokalnym. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele dziesięciu UTW.
Sympozjum otworzył organizator czyli dr inż. Piotr Bernat pełnomocnik Rektora PANS ds. UTW. Po przywitaniu zebranych na sali uczestników, Pan Piotr Bernat oddał głos Jego Magnificencji Rektorowi Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie Panu Przemysławowi Malinowskiemu. Pan Rektor podziękował za przybycie i opowiedział o idei patronatu uczelni nad seniorami zrzeszonymi w UTW. Następnie głos zabierali przedstawiciele poszczególnych UTW, którzy dzielili się informacjami o zrealizowanych działaniach ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń cyklicznie organizowanych przez UTW oraz takich w których UTW występuje jako współorganizator. Nyskie UTW reprezentowali członkowie zarządu, a prezentację przedstawiła prezes Józefa Ziemnik. Oczywiście wskazywano też i na trudności z jakimi borykają się zarządy w czasie realizacji zadań. W przerwie trwała ożywiona dyskusja i wymiana poglądów. Te spotkania są niezwykle ważne dla UTW tworzących sieć współpracy, ze względu na możliwość skorzystania z doświadczeń i pomysłów innych organizacji senioralnych. Na koniec spotkania głos zabrał Pan dr Tomasz Drewniak prorektor ds. nauki i kształcenia ustawicznego, który starał się wyjaśnić szczegóły patronatu uczelni nad UTW przy braku przepisów prawnych umożliwiających pozyskiwanie dotacji budżetowych na finansowanie działalności UTW.
Renata Lakner
Zdjęcia: Ryszard Dolecki
Koncert w sali głównej Filharmonii Opolskiej to zawsze warte obejrzenia i posłuchania widowisko muzyczne. Tym razem dodatkowo okraszone dowcipnymi przerywnikami wirtuoza słowa-Andrzeja Poniedzielskiego. Warto było zanurzyć się w muzyce , zarówno klasycznej dla koncertów noworocznych-wiedeńskiej rodziny Straussów, jak również, w drugiej części koncertu w muzyce tzw. popularnej-światowych standardów,wiązanek melodii świetnie zaaranżowanych na potrzeby koncertu. A wszystko w cudownej scenerii i dobrej akustycznie sali głównej.
Różnorodny repertuar,doskonała technicznie orkiestra Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna, która parokrotnie już koncertowała w Złotej Sali Opery Wiedeńskiej, spowodowały, że każdy znalazł w koncercie coś dla siebie. Również atmosfera sprzyjała przeżyciu wyjątkowych chwil i emocji związanych z muzyką zagraną na żywo z wielką pasją. Publiczność reagowała żywiołowo,domagając się kolejnych bisów. Wielki entuzjazm spowodował ostatni bis z udziałem publiczności, którą świetnie poprowadził dyrygent. Był to słynny Marsz Radetzkiego z 1848 roku Johanna Straussa. Daliśmy się ponieść wiedeńskim rytmom i w takim nastroju zapewne dotrwamy do końca karnawału. Przeżyć to jedno, a mieć wspomnienia to drugie, pisał w swoim wierszu "Dla duszy gram" Andrzej Poniedzielski. I ta myśl jest bardzo trafna dla koncertu, w którym uczestniczyliśmy.
Zdjęcia z koncertu: Grocholski Michał Źródło: www.facebook.com/filharmoniaopolska