Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić
na otwarcie wystawy rzeźb Samuela Willenberga pt. Piekło Zagłady, siła życia w siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu, 27 stycznia 2022 r., o godz. 13.00, a także online na profilu facebookowym Muzeum


Gościem honorowym wydarzenia będzie wdowa po artyście – Ada Krystyna Willenberg. Wystawa odbywa się ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ekspozycji towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego „Ostatni świadek Treblinki”.

 

Szanowni Państwo!
Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej Piekło Zagłady, siła życia, która stanowi fragment ekspozycji Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorem rzeźb prezentowanych na wystawie jest Samuel Willenberg (1923–2016) – najdłużej żyjący więzień niemieckiego obozu zagłady w Treblince i zarazem uczestnik buntu, który wybuchł tam w sierpniu 1943 r.
Samuel Willenberg, z urodzenia częstochowianin, po wybuchu II wojny światowej ochotniczo uczestniczył w szeregach Wojska Polskiego w walkach z Armią Czerwoną. Następnie przemieszczał się wspólnie z bliskimi, ukrywając swoje żydowskie pochodzenie. Ostatecznie trafił do getta w Opatowie, a stamtąd 20 października 1942 r. został skierowany do obozu zagłady w Treblince, gdzie zatrudniono go przy sortowaniu rzeczy po zamordowanych. Okrucieństwa, jakich doznawał naco dzień i śmierć ok. 800 tys. współwięźniów, także jego dwóch sióstr, sprawiły, że włączył się w pracę konspiracyjną. Jej działania doprowadziły do wybuchu buntu i masowej ucieczki więźniów, w tym Willenberga. Do końca wojny Samuel ukrywał swoją tożsamość. Walczył w powstaniu warszawskim. W 1950 r. wyjechał do Izraela, gdzie wrócił do swojej wielkiej pasji: sztuki. Podczas studiów z malarstwa i rzeźby na Uniwersytecie w Jerozolimie, zajął się tematyką Holokaustu, czego najbardziej znanym efektem są wykonane w brązie rzeźby dokumentujące zagładę Żydów w Treblince.

Trzy rzeźby: „Bunt więźniów”, „Ucieczka w czasie buntu”, „Głowa autora”, prezentowane w Muzeum do 31 marca br., zostały wybrane z kolekcji liczącej 15 dzieł. Pozostałe będą w tym czasie wystawione w sali Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Wernisaż w obu miejscach odbędzie się w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Motywem przewodnim dla nas są słowa Samuela Willenberga – więźnia i zarazem bojownika, który przeciwstawił się ludobójstwu: Miałem zginąć. A ja nie tylko żyję, ale mam kochającą rodzinę, hobby, pracę. To ja wygrałem.

Wernisaż będzie jednocześnie transmitowany na profilu facebookowym CMJW. Zachęcamy do zgłaszania osobistego udziału w wydarzeniu do 26 stycznia pod nr tel. 77 453 78 72 lub adresem e-mail: cmjw@cmjw.pl.

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Instytut Architektury - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, Instytut Dietetyki - dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, zabezpieczenie społeczne, Instytut Historii - analityk stosunków międzynarodowych, integracja europejska, polityka gospodarcza, Instytut Informatyki - grafika komputerowa i multimedia systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, Instytut Kosmetologii - kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyczna, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (stacjonarne), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), Instytut Zdrowia Publicznego - ratownictwo medyczne , zdrowie publiczne, Instytut Zarządzania - zarządzanie produkcją i usługami, zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie jakością
Zobacz nasz profil na FACEBOOK