Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

"Człowiek, Architektura, Środowisko - Wiedza i inspiracje!"

Miasto kompaktowe - rozwijające się wokół transportu publicznego, ruchu pieszego i jazdy na rowerze - jest jedyną, zrównoważoną środowiskową formą miasta. musi zwiększyć ilość i jakość dobrze zaprojektowanych, pięknych przestrzeni publicznych - zdrowych, bezpiecznych i pełnych życia. zaprojektowanych przede wszystkim z myślą o ludziach". Richard Rogers

Powyższy fragment przemowy Richarda Rogersa do książki Jana Gehla pt. "Miasta dla ludzi" w pełni oddaje sens pracy architekta. Człowiek, architektura, środowisko - tymi trzema słowami chcemy zwrócić uwagę na konieczność synergii działań wszystkich, którzy odpowiedzialni są lub chcą być za ochronę naturalnego i przyjaznego środowiska zbudowanego, w którym żyje człowiek.

To właśnie relacja pomiędzy formą i życiem jest warunkiem powstawania dobrej architektury - dobrej, to znaczy takiej, która jest wyrazem troski o człowieka, zrozumienia jego problemów i która prowadzi do stworzenia bezpiecznych i pełnych życia, zrównoważonych i zdrowych miast. Ludzki wymiar architektury oznacza nowy wymiar projektowania uwzględniający potrzeby ludzi - mieszkańców małych i dużych miast - w którym wzmocniona zostać musi rola społecznej przestrzeni jako miejsca spotkań i otwartego, demokratycznego społeczeństwa.

Miasto zdrowe to nie tylko możliwość ruchu pieszego i jazdy na rowerze. Bez wątpienia. Bezdyskusyjnym i oczywistym elementem zintegrowanej polityki zdrowego miasta stać się musi również wzmożona ochrona środowiska naturalnego. Jego ochrona wiąże się nierozerwalnie z rozwojem systemów transportu publicznego, z zaproszeniem do chodzenia lub korzystania z roweru, do podnoszenia poziomu aktywności mieszkańców.

Zielona możliwość poprawia zarazem "stan środowiska i gospodarki miasta", redukując tym sposobem zapotrzebowanie na zużycie zasobów energetycznych, produkcji szkodliwych substancji, zmniejszając tym samym poziom hałasu.

Zdrowe miasto to miasto bezpieczne, pełne życia w jego przestrzeniach publicznych, konsumujące uroki społecznej i kulturalnej oferty miasta. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że architektoniczny krajobraz to tło dla doświadczeń życia, w mieście stymulowanych głównie ludzkimi zachowaniami i ich twarzami, kolorami i odczuciami przestrzeni, w której najważniejszy jest CZŁOWIEK. To on jest największą radością, nic nie jest od niego ważniejsze i bardziej pociągające!

Linki do bardziej szczegółowych informacji na stronie A&B:

 
  
Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Instytut Architektury - architektura i urbanistyka, konserwacja i ochrona zabytków, Instytut Dietetyki - dietetyka kliniczna, dietetyka administracyjna, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego - bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo ekonomiczne, Instytut Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Instytut Finansów - rachunkowość i kontrola finansowa, finanse przedsiębiorstw, zabezpieczenie społeczne, Instytut Historii - analityk stosunków międzynarodowych, integracja europejska, polityka gospodarcza, Instytut Informatyki - grafika komputerowa i multimedia systemy internetowe, systemy i sieci komputerowe, bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych, Instytut Jazzu - jazz i muzyka estradowa, Instytut Kosmetologii - kosmetologia specjalistyczna, chemia i technologia kosmetyczna, Instytut Pielęgniarstwa - pielęgniarstwo (stacjonarne), pielęgniarstwo pomostowe (A, B, C, D), Instytut Zdrowia Publicznego - ratownictwo medyczne , zdrowie publiczne, Instytut Zarządzania - zarządzanie produkcją i usługami, zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie jakością
Zobacz nasz profil na FACEBOOK