Kontrast:

KontaktAktualnościPrezentacja kierunkuPracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej
- kierunek dietetyka

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

VII Nyski Festiwal Nauki

W dniach 14 i 15 września, jak co roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Nyskim Festiwalu Nauki. Już siódmy raz nyska Alma Mater zaprosiła wszystkich chętnych entuzjastów nauki do odwiedzenia PWSZ w Nysie. Instytut Dietetyki również brał czynny udział w tym przedsięwzięciu. Zorganizowano szereg wykładów i warsztatów o tematyce żywieniowej skierowanej do młodzieży klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Nysy i okolic.

Zaprezentowano następujące wykłady:

"Zachowania żywieniowe młodzieży w kontekście zaleceń racjonalnego żywienia" to temat wykładu przeprowadzonego przez dr n.med. Beatę Całyniuk. Celem prezentacji było zainteresowanie młodzieży pojęciem racjonalnego żywienia. Wykład zawierał również wyniki badań zachowań żywieniowych młodzieży z powiatu nyskiego. Ważkość problemu i konieczność dokonywania wyborów żywieniowych wymusza poszerzenie wiedzy z tego tematu, o czym świadczyła wysoka frekwencja na wykladzie.

"Wybierz wodę" - wykład wygłoszony przez dr inż. Marzenę Zołoteńka-Synowiec potwierdził, że woda jest bardzo ważnym elementem pożywienia, m.in. pozwala uzupełnić niedobory składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto pokazał różnice, jakie występują pomiędzy dostępnymi na rynku wodami butelkowanymi.

Wykład pt. "Żywienie kobiet ciężarnych i niemowląt" zaprezentowany przez dra n.med. Bogusława Buckiego miał na celu uzmysłowienie słuchaczom, że racjonalne odżywianie w okresie ciąży jest istotne dla prawidłowego rozwoju płodu, a brak w diecie przyszłej matki niektórych minerałów i witamin może prowadzić, m.in. do niedokrwistości, przedwczesnych porodów oraz niskiej masy urodzeniowej noworodków.

"Czy jedzenie może zaszkodzić naszemu zdrowiu?" - wykład przeprowadzony przez dr hab. n.med. Elżbietę Poniewierkę, prof. PWSZ w Nysie, zwracał uwagę, że odżywienie ilościowe (niedożywienie, otyłość), jak i jakościowe (brak lub nadmiar witamin i składników mineralnych) mają istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu, a niewłaściwe żywienie może skutkować chorobami uwidaczniającymi się czasami po wielu latach.

Po wykładach zarówno w pierwszym jak i w drugim dniu festiwalu odbyły się następujące warsztaty.

"Ocena jakości jadłospisów" - warsztaty pod kierunkiem dr n.med. Beaty Całyniuk prowadzili studenci działajacy w Kole Naukowym. Obejmowały one dwa rodzaje zagadnień: ilosciową i jakościową ocenę jadłospisów oraz badanie i ocenę nawyków żywieniowych. Celem warsztatów była ocena sposobu żywienia i weryfikacja błędów żywieniowych. Uczestnicy warsztatów oceniali swój sposób żywienia stosujac metody uznane w naukach żywieniowych.

Warsztaty pt. "Chcesz się odchudzać za pomocą diety - poznaj jej wady i zalety" przeprowadzone przez mgr inż. Martę Misiarz we współpracy ze studentkami dietetyki, skierowane były zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem spotkań warsztatowych było przybliżenie problemu związanego z odchudzaniem ze wskazaniem alternatywnych rozwiązań. Nakreślenie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego odchudzania dla zdrowia młodego człowieka oraz podkreślenie roli jaką odgrywa aktywność fizyczna w utrzymaniu należytej masy ciała.

"Nasiona roślin strączkowych - źródłem cennych składników" to warsztaty przeprowadzone przez dr inż. Ewę Malczyk oraz studentki Instytutu Dietetyki. Miały one na celu zapoznanie młodzieży, z niestety rzadko stosowanymi w naszych dietach, produktami spożywczymi, jakimi są nasiona roślin strączkowych. Uczestnicy spotakania mieli okazję poznać wartość odżywczą poszczególnych nasion roślin strączkowych oraz możliwości wprowadzenia ich do swojej diety.

Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Odbyły się w przyjaznej i miłej atmosferze. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i chęcią współpracy. Łączna liczba uczestników wykładów wyniosła prawie 300 osób, a z warsztatów skorzystało 250 osób. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na następne wykłady i warsztaty organizowane w Instytucie Dietetyki w ramach VIII Nyskiego Festiwalu Nauki.

  
Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018
kontakt z webmasterem:    
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK