Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja

Tomasz Kubas,
student Informatyki Stosowanej PWSZ w Nysie.


Witam serdecznie!

Miałem okazje wyjechać na stypendium do Roskilde w Danii. Wyjazd uważam za bardzo udany. Poznałem bardzo wielu ciekawych ludzi (co najdziwniejsze najmniej Duńczyków), ich kulturę, zwyczaje.

Dania
Dania jest bardzo uroczym krajem. Ludzie tutaj mieszkający są niesamowicie uprzejmi i przyjaźni, większość z nich świetnie zna angielski więc nie ma żadnych problemów z komunikacją. Bardzo chętnie pomagają w każdej sytuacji.. Kraj jest bardzo malowniczy.

Transport
Najpopularniejszym środkiem transportu są rowery oraz pociągi. Bez względu na godzinę da się dojechać do dowolnego miejsca. Dla rowerzystów przy każdej drodze znajdują się ścieżki rowerowe no i oczywiście osobne światła. Niestety pociągi nie są tak tanie jak w Polsce. Przejazd z Roskilde do Kopenhagi (ok. 40 km) kosztuje ok. 20 zł.

Szkoła.
Roskilde HandelsSkole jest jedną z większych szkół w Roskilde. Zajęcia odbywają się w grupach ok. 15 osobowych. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona, na "korytarzach" znajduje się bardzo wiele komputerów z dostępem do Internetu. Każdy student ma swój login, hasło oraz kartę, które uprawniają go do korzystania ze wszystkiego. Każdy student ma dostęp do darmowego ksero, drukarki, książek. Wszystkie potrzebne do nauki materiały student dostaje od szkoły.

Praca.
Ze znalezieniem pracy nie ma najmniejszego problemu, problemem jest pozwolenie na prace na które dość długo trzeba czekać.

Dokumenty.
Koniecznie trzeba mieć ze sobą paszport. Dokumentem najważniejszym w Danii jest tzw. CPR number. Karta, która jest identyfikatorem na zasadzie naszego dowodu osobistego. Wyrobienie numeru CPR jest nie możliwe bez paszportu. Wyrobienie CPR nie jest możliwe bez zaświadczenia o zameldowaniu. Po wyrobieniu CPR można złożyć dokumenty o pozwolenie na prace. Na wszystko niestety trzeba czekać i sprawy "papierkowe" przeciągają się nawet do kilku miesięcy.

Mieszkanie.
Za mieszkanie miesięcznie płaci się około 2000 DKK (1000 zł). Najczęściej znalezieniem mieszkania zajmuje się szkoła. Oczywiście można również na własną rękę.

Zdjęcia dostępne są pod adresem: http://galerie.analogia.cba.pl/
Chętnie odpowiem na wszystkie inne pytania.

Z poważaniem
Tomasz Kubas

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK