Sprawozdanie z przebiegu studiów z programu Erasmus +
W związku z programem Erasmus+, który umożliwia wyjazd na studia za granicę do uczelni partnerskich, w miesiącach 09.2017 – 02.2018 spędziłem jeden semestr w Niemczech na uczelni HAWK w Hildesheim.
Studia rozpoczęły się dwutygodniowym intensywnym kursem języka niemieckiego. Następnie od 18 września rozpocząłem zajęcia z grupą studentów na semestrze 3. Uczestniczyłem w 5 modułach związanych z architekturą:
2 kursach języka niemieckiego:
Dodatkowo zapisałem się na kurs języka hiszpańskiego.
Zajęcia trwały do dnia 09.01.2018 na których realizowaliśmy poszczególne projekty takie jak:
Kurs języka niemieckiego opierał się na nauce poprawności gramatycznej oraz zdobywania umiejętności z zakresu ustnych wypowiedzi i prezentacji.
Podczas mojego pobytu, biuro współpracy międzynarodowej pomogło znaleźć mi zakwaterowanie. Akademik „Blauer Kamp” położony 1.5 kilometra od gmachu uczelni. Opłata miesięczna wynosiła 256 Euro.
Równocześnie ze mną, naukę rozpoczęły także osoby z innych krajów również dzięki programowi Erasmus+ takich jak: Brazylia, Kolumbia, Hiszpania, Polska, Szwajcaria, Rosja, Turcja.
Biuro współpracy międzynarodowej w Hildesheim organizowało dla studentów zagranicznych wiele ciekawych wycieczek, spotkań, imprez kulturowych:
Korzystając z możliwości jeżdżenia pociągami po Dolnej Saksonii całkowicie za darmo odwiedziłem takie miasta jak: Hannover, Hamburg, Bremen, Wolfsburg. Pozostałe miasta, jakie zwiedziłem na własny koszt to: Dortmund, Berlin, Hattingen.
Do głównych celów mojego wyjazdu zaliczyłbym: inny pogląd na nauczanie młodych architektów, zdobycie umiejętności języka niemieckiego, poznanie innych kultur i narodowości, zwiedzenie miast w Niemczech. Wyjazd pozwolił mi osiągnąć wiele więcej, ponieważ osiągnąłem również wyższy poziom w języku angielskim oraz hiszpańskim. Miałem możliwość brania udziału w wydarzeniach związanych z kulturą i tradycją Niemiec. Poznałem wiele fantastycznych osób z całego świata. Zdobyłem wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która będzie mi przydatna w kontynuacji studiów inżynierskich.
Kewin Libera, student Architektury PWSZ w Nysie