Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja

"Nasza przygoda z programem Erasmus była niesamowita
i jesteśmy pewne że będziemy ją wspominać przez cale życie..."
- stypendium w La Coruna


W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości wyjazdów w ramach wymiany studenckiej podczas studiów. My zdecydowałyśmy się na program Erasmus- nauka przez całe życie. Nasza przygodę rozpoczęłyśmy już w czerwcu, a wiązało się to ze stertą dokumentów jakie musi wypełnić każdy student przed wyjazdem. Należy tutaj wymienić sporządzenie swojego CV, listu motywacyjnego czy Learning Agreement.
W końcu nadszedł dzień wyjazdu, który do najprzyjemniejszych nie należał. Oczywiście mamy tu na myśli rozstanie na tak długi okres z rodzicami i znajomymi. Ale od czego jest Internet, który umożliwia kontakt z ludźmi na całym świecie.

Języka hiszpańskiego przed wyjazdem nie znałyśmy i wcale tego nie żałujemy. Nie miałyśmy z tego powodu żadnych nieprzyjemności. wręcz przeciwnie. Naród hiszpański jest bardzo pozytywnie nastawiony na obcokrajowców, Hiszpanie to ludzie uśmiechnięci i serdeczni. Szkoda, że nie znają angielskiego tak dobrze, jak się uśmiechają. Przed wyjazdem uczęszczałyśmy na kurs języka hiszpańskiego na którym nauczyłyśmy się podstawowych zwrotów i najważniejszych słówek.

W trakcie pobytu w A Coruni również miałyśmy możliwość uczęszczania na kurs języka hiszpańskiego, którego całkowity koszt pokrywała uczelnia partnerska.

Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, nasze lokum w Coruni znalazłyśmy w Internecie. Było to bardzo duże mieszkanie studenckie w samym centrum miasta. Płaciłyśmy 220 euro na miesiąc - za czystość, pralkę, ogrzewanie i przede wszystkim okno w pokoju nie jest to wcale wygórowana cena. Wspólnie z szóstka naszych erasmusowych współlokatorów z różnych zakątków świata, tworzyłyśmy niesamowitą atmosferę i każdy z nas czuł się tam jak w rodzinnym domu.

Kiedy już pierwszy strach minął (mam tu na myśli nasz pierwszy lot samolotem, załatwienie mieszkania i poznanie współlokatorów) , trzeba było udać się do biura Erasmusa w celu potwierdzenia przyjazdu. I tutaj dopiero zaczęła się długa lista problemów. Głównym z nich było nieszczęsne Learning Agreement, czyli lista przedmiotów, które należy zrealizować na studiach na uczelni partnerskiej. Każdy student indywidualnie dobiera je sobie z różnych kierunków, w zależności od predyspozycji i wymagań przedmiotowych na uczelni macierzystej. Trzeba przyznać, że jest to niezła łamigłówka ponieważ często zdarza się, że przedmioty, które trzeba zaliczyć po prostu nie istnieją. I tak też okazało się w naszym wypadku. Bardzo pomocna okazała się nasza zapracowana kochana Pani Koordynator, lecz spotkanie jej czasem graniczyło z cudem.

Jeżeli chodzi o system studiów, to jest on nieco inny niż w Polsce. Zajęcia prowadzone są w taki sposób, aby student mógł rozwinąć swoją umiejętność komunikacji w obcym języku, poznał inne kultury oraz obyczaje, tudzież wyciągał wnioski z zajęć. Bardzo często pisałyśmy eseje, a także przygotowywałyśmy projekty i prezentacje, które rozwijały naszą wiedze z poszczególnych dziedzin nauki. Studiowanie w Hiszpanii nie polega tylko na wiedzy książkowej ale i również na urozmaicaniu sposobów przyswajania wiedzy i zdobywaniu doświadczenia.
Studenci Uniwersytetu w A Coruni, mając dostęp do bezprzewodowego Internetu na terenie całej uczelni, przychodzili na zajęcia z laptopami. Wykładowcy, którzy tam pracują, są bardzo życzliwie nastawieni zarówno do miejscowych, jak i do zagranicznych studentów, traktując ich po partnersku i będąc do ich dyspozycji w każdej sprawie.
Może teraz kilka słów o mieście A Coruna. Jest ono położone w północno- zachodniej części Hiszpanii
( w regionie zwanym Galicją ), nad Oceanem Atlantyckim. Obszar ten wydaje się być "oddzielony" od samej Hiszpanii, ponieważ obecny jest tam nieco inny język ( galicyjski ). W całej Galicji przez większą część roku niestety . pada deszcz. Klimat jest tam wilgotny ze względu na małą odległość od oceanu. Sama Coruna jest natomiast piękna. Znajduje się tutaj wspaniała plaża, wiele parków, muzeów i fortów. Organizowane są liczne koncerty, festiwale i wystawy które gromadzą tysiące ludzi. Zauważyłyśmy także, że naród hiszpański jest bardzo rozrywkowy. Wieczorami ludzie zbierają się w licznych pubach i klubach na tzw. tapas (małe porcje potraw -dzięki temu można spróbować więcej i więcej 'zmieścić') , by wspólnie ze znajomymi miło spędzić czas. Ogromnym zaskoczeniem był dla nas słynny Botellón. A co to takiego?? Sprawdźcie sami!

Bedąc w Hiszpanii, grzechem byłoby nie zobaczyć chociaż tych najpiękniejszych i najbardziej polecanych miejsc. W trakcie pobytu na wymianie zawsze organizowane są wycieczki dla Erasmusów, ale można również wybrać się w podróż na własną rękę. My osobiście chciałybyśmy polecić zwiedzenie przepięknego, skalistego wybrzeża Galicji ( Ferrol, Caion, León) , Barcelonę oraz miasta na południu Hiszpanii, szczególnie w Andaluzji, będącą sercem tego cudownego kraju słynącego z flamenco i corridy.

Podsumowując naszą przygodę z programem Erasmus stwierdzamy, że było to coś niesamowitego i jesteśmy pewne że będziemy ją wspominać przez cale życie. Taki wyjazd jest wspaniałą okazją do sprawdzenia samego siebie. Pozwala rozwinąć skrzydła, poszerzyć światopogląd, uczy tolerancji a także samodzielności i niezależności. Każdego, kto ma jakiekolwiek wątpliwości co do wyjazdu na wymianę, możemy zapewnić, że pobyt na Erasmusie każdy student uważa za jeden z najlepszych okresów w życiu i wspaniałą przygodę. Największym minusem wynikającym z wyjazdu na Erasmusa jest niechęć powrotu i ogromna tęsknota za ludźmi których się tam poznało i zostawiło. Jeżeli zdecydujecie się odbyć tę podróż, zyskacie mnóstwo przyjaciół, z którymi będziecie utrzymywać kontakt po powrocie, odkryjecie wiele nowych miejsc oraz zyskacie chęci do kolejnych podróży, poszerzycie swoje horyzonty, a to, co wcześniej było dla Was niemożliwe do osiągnięcia stanie się rzeczywistością, czy, jak wolicie, "bułką z masłem". Dla nas Erasmus był świetnym rozpoczęciem spełniania marzeń. Wraz z innymi ex- Erasmusami życzymy przyszłym śmiałkom, aby wyjazd na wymianę w ramach Erasmusa dla nich także okazał się czymś niezapomnianym.

Studentki Filologii angielskiej
Karolina Przybylska
Monika Biniek

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK