Wyjazd szkoleniowy do Koszyc
W dniach 30.09-4.10.2019 adiunkt Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie, dr nauk prawnych Grzegorz Chmielewski zrealizował wyjazd studyjno-szkoleniowy w ramach programu Erasmus+. Uczelnią goszczącą była Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach (VŠBM, ang. University of Security Management in Košice)
Podczas pobytu przeprowadzone zostały wykłady dla tamtejszych studentów oraz z zakresu prawa porównawczego obejmujące funkcjonowania instytucji państwowych względem bezpieczeństwa w Polsce i na Słowacji. Same wykłady stanowiły wyzwanie, gdyż były prowadzone zarówno w języku słowackim jak i ze względu na goszczących studentów z innego kraju (Wietnam) odbyły się one częściowo w języku angielskim.
Głównym celem delegacji było wzmocnienie współpracy pomiędzy PWSZ w Nysie a odwiedzaną Uczelnią. Przedstawiono ofertę dla studentów chcących studiować na naszej Uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. W tym celu odbyły się spotkania z władzami VŠBM: prorektorem ds. kształcenia, dr.h.c. doc. JUDr. Stanislavem Križovským, PhD oraz pełniącą obowiązki prorektora ds. wiedzy i badań, Ing. Jozefína Drotárová, PhD., MBA (czego dowodem jedno z załączonych zdjęć). Poruszono kwestie formalne związane z wymianą studentów, uznawalności przedmiotów realizowanych podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus+, dalszej współpracy w zakresie wymiany studentów (których do tej pory z Nysy uczestniczyło ponad 20 osób) jak też możliwości współpracy naukowej. Oprócz tego dr Grzegorz Chmielewski zapoznał się z aktualnymi sposobami zarządzania Uczelnią, a także jej funkcjonowaniem. Debatowano również nad sposobami zmotywowania młodych ludzi do wyjazdu za granicę celem nie tylko zgromadzenia wiedzy, lecz poszerzania swoich horyzontów..
Dr Grzegorz Chmielewski podczas 5-dniowego pobytu wziął także na zaproszenie organizatorów udział w międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej w Sądzie Konstytucyjnym Republiki Słowackiej pt. „VIII dni konstytucyjne”. Uczestniczył w nich już po raz trzeci, a tym razem jako jedyny przedstawiciel polskiej nauki. Swoje wystąpienie poświęcone wybranym aspektom komparatystycznego ujęcia sądownictwa konstytucyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republice Słowackiej miał zaszczyt zaprezentować obok tak znamienitych mówców jak: Prezes Sądu Konstytucyjnego, Prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier, Prezes Sądu Najwyższego na Słowacji, słowackiej Rzeczniczki Praw Obywatelskich, szefowej Słowackiej Rady Sądownictwa, czy też znakomitych reprezentantów czeskiego i słowackiego prawa, w tym prorektora Uniwersytetu w Pradze oraz dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Koszycach. Miał także możliwość osobistej rozmowy z Prezesem Sądu Konstytucyjnego na Słowacji (co uwieczniono na jednym z poniższych zdjęć).
Podczas wizyty był również czas na kwerendę biblioteczną oraz zwiedzanie pięknej, zabytkowej i wyjątkowej koszyckiej Starówki skupionej wokół ulicy Hlavnej oddalonej zaledwie ok.10 minut spaceru od siedziby Uczelni.