Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja

Wizyta pracowników PWSZ w Nysie w University of Prishtina w ramach programu ERASMUS+ akcja KA 107

Pracownicy PWSZ w Nysie odwiedzili zaprzyjaźnioną uczelnię partnerską University of Pristina w Kosowie, w składzie: dr inż. arch. Piotr Opałka z Instytutu Architektury, mgr Paulina Sołtys z Biura Karier oraz Łukasz Gadomski z Centrum Konserwacji, którzy mieli przyjemność spotkać się z władzami Uczelni oraz osobami odpowiedzialnymi za realizację współpracy z PWSZ w Nysie w tym również wymianę studentów i kadry administracyjnej oraz dydaktycznej. Mobilność została zrealizowana w ramach programu Erasmus+ akcja KA 107.

Głównym celem spotkania było omówienie zasad ogólnej współpracy obu Uczelni, zasad realizacji programu Erasmus+, procedur i dokumentów związanych z realizacją programu. W ramach delegacji odbyło się spotkanie z pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej: Luminije Bajrami oraz Labinotem Hajdarim, na którym omówiono zasady działania tamtejszego biura współpracy międzynarodowej oraz ogólne regulacje i przepisy dotyczące wymiany studenckich, które są realizowane nie tylko w ramach programu ERASMUS +.

Kolejne spotkanie miało miejsce u pani Wicerektor do Spraw współpracy międzynarodowej i zapewnienia jakości prof. Teuta A. Pustina- Krasniqi, na którym omówiono zasady działania oraz dobre praktyki stosowane na obu Uczelniach. Pani Wicerektor wyraziła nadzieje na zwiększenie intensywności współpracy z nyską Alma Mater a Univeristy of Prishtina tak w przypadku studentów jak i pracowników naukowych obu instytucji.

Kolejnego dnia wizyty w Prishtinie odbyło się z Rektorem uczelni Panem Prof. Marjanem Demą. W czasie spotkania z Rektorem rozmawiano o obecnej współpracy z PWSZ w Nysie, została poruszona kwestia organizacji przyjazdu kolejnych studentów z Univeristy of Prishtina w roku akademickim 2017/18 oraz pierwszej mobilności studenta z kierunku Język biznesu angielski PWSZ w Nysie do Prishtiny. Ważną omówioną kwestią obu partnerskich instytucji było poszerzenie współpracy na dodatkowe kierunki znajdujące się w ofercie naukowej obu uczelni.

Dalszy harmonogram spotkań przewidywał wizytę u Dyrektora Instytutu Architektury. Niniejsze spotkanie miało na celu mówienie dotychczasowej współpracy między kierunkami Architektura i Urbanistyka na obu uczelniach. W czasie spotkania reprezentant Instytutu Architektury PWSZ w Nysie, Pan dr Piotr Opałka wypowiadał się o programach nauczania w obu jednostkach oraz możliwości realizacji wymiany studenckiej w ramach podpisanej umowy bilateralnej. Zaprezentowano także osiągnięcia instytutu Architektury i program Double Diploma realizowany przezeń od 10 lat we współpracy z BTU Cottbus. Podjęto rozmowy na temat przygotowania wspólnych konferencji naukowych i warsztatów studenckich.

W ramach wizyty odbyło się również spotkanie z pracownikiem Biura Karier, które głównie dotyczyło badania losów absolwentów na obu uczelniach oraz oferowanych programów aktywizacji absolwentów na rynku pracy w Polsce i Kosowie. Została przedstawiona oferta kursów i szkoleń zwiększających atrakcyjność studentów i absolwentów na rynku pracy w Kosowie, jak również przedstawiono w jaki sposób tamtejsze Biuro Karier nawiązuje i utrzymuje kontakty z pracodawcami, aby mieć jak największe profity i atrakcyjne oferty współpracy dla studentów i absolwentów Univeristy of Prishtina.


Wyjazd studyjny Mitrovica-Prizren

Celem wyjazdu studyjnego było odwiedzenie miast Kosowa dotkniętych działaniami wojennymi w trakcie konfliktu w latach 1996-1999.

Mitrovica to miasto na północy kraju gdzie od lat napięcia między nacjami serbskimi i albańskimi doprowadzały to do konfliktów na tle etnicznym. Miasto podzielone rzeką, która wyznacza granicę między Serbami i Albańczykami jest bardzo ciekawym przykładem zachowań społecznych i narodowościowych. Twardy podział na dwie strefy wpływów charakteryzuje się manifestacją przynależności do konkretnej nacji poprzez ekspozycję barw i symboli narodowych w najróżniejszych miejscach (flagi, pomniki, plakaty, grafitti). Przekraczając most od strony albańskiej można zauważyć diamteryczną zmianę nastawienia ludzi oraz relacji społecznych. Jest to bardzo ciekawe zjawisko społeczne, które w doskonały sposób pokazuje tygiel narodowościowy jakim są Bałkany. Widać tu również napływ funduszy Unijnych mających na celu eliminację podziałów oraz odbudowe struktury i tkanki miast, co wpływa pozytywnie na odbiór miasta.

Wizyta studyjna w mieście Prizren na południowym wschodzie to również jedno ciekawszych miejsc w Kosowie. Miasto położone na zboczach gór z historią sięgającą XIII wieku, w granicach, którego znajduję się wiele pereł zabytkowej architektury Kosowa ważnych dla Albańczyków i Serbów.

W czasie konfliktu dotknięte przez szereg zniszczeń. Na ternie miasta znajdują się bardzo ważne dla Serbów miejsca historyczne i religijne. Jest to również miejsce ważne dla Albańczyków oraz doskonały przykład miasta turystycznego. Z punktu widzenia ochrony dóbr kultury i konserwacji zabytków doskonały przykład rozwoju architektury osmańskiej i prawosławnej. W tej chwili zamieszkane prawie wyłącznie przez Albańczyków stąd brak jakichkolwiek tarć etnicznych.

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK