Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja
NYSKI FESTIWAL NAUKI

W dniach 10 - 11 września odbył się 10. Jubileuszowy Nyski Festiwal Nauki, który zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. W sposób szczególny swój udział zaznaczył Dział Kontaktów Zewnętrznych, przygotowując dla uczniów nyskich szkół interesujące wykłady.

Cel, jaki obrali organizatorzy Nyskiego Festiwalu Nauki, to przede wszystkim popularyzacja szeroko rozumianej nauki oraz jej wpływu na ułatwianie codziennego życia. Działania nakierowujące młodzież na otwartość w zakresie poszerzania wiedzy, będące nierozłączną częścią wydarzenia, to przede wszystkim: konkurs języka angielskiego, wykłady oraz warsztaty. Podjęte przedsięwzięcia przede wszystkim zwiększają motywację do nauki języków obcych, które w dobie tak intensywnego postępu cywilizacyjnego są narzędziem niezbędnym do poszerzania horyzontów wiedzy.

W tegorocznych obchodach festiwalu wzięli udział również zagraniczni studenci, którzy mieli okazję poznać podstawy języka polskiego w trakcie kursu, organizowanego przez Biuro Współpracy Międzynarodowej. Z ogromną pasją opowiadali o historii, tradycjach, kulturze, a nawet tradycyjnej kuchni krajów, z których do nas przyjechali: Turcji, Hiszpanii oraz Ukrainy. Dla młodzieży była to unikalna możliwość zdobycia wiedzy o tych krajach bezpośrednio od ich obywateli. Wykład skierowany do młodzieży z klas gimnazjalnych uzmysłowił również, że niezależnie od pochodzenia, wieku i różnic kulturowych język jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym komunikację.

Pani Anna Opałka - kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych - podjęła tematykę właściwego zarządzania czasem w praktyce, a w szczególności na etapie kształcenia się. Warsztaty miały na celu uświadomienie uczniom, że kluczem do wymarzonych celów jest konkretyzacja i hierarchizacja naszych planów, a co się z tym wiąże właściwe ustalenie priorytetów w naszym życiu. Podejmując świadome decyzje odnośnie tego, co jest dla nas najważniejsze, podróż zwana życiem okaże się wspaniałą przygodą.

Teorię na temat planowania, jako niezawodnego środka do zdobycia kariery, poparł również w trakcie swojego wystąpienia Pan Bartłomiej Kozak - doradca zawodowy pracujący w Biurze Karier. Uzmysłowił swoim słuchaczom, jak bardzo jest ono istotne w podjęciu decyzji o kierunku studiów, a w konsekwencji w kreowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Aby podjąć tak ważny krok w przyszłość w sposób świadomy niezbędna jest wiedza na temat swoich indywidualnych kompetencji. Możemy ją zdobyć korzystając z testów określających typy osobowościowe, m.in. oparte o teorię Johna Hollanda, co uczniowie mieli okazję zweryfikować w trakcie szkolenia.

Samoświadomość zakłada wiedzę o sobie w nierozerwalnym związku z kręgiem kulturowym, z jakiego się wywodzimy. W epoce globalizacji, dążącej do zjednoczenia, istotną kompetencją jest również otwartość i szacunek wobec odmiennych kultur, rozumianych jako system znaczeń, wartości, norm i zachowań charakterystycznych dla poszczególnych grup i narodów. Przebywając poza granicami swojego "bezpiecznego" kraju, stykając się niejednokrotnie z tym, co niezrozumiałe, a może nawet trudne do zaakceptowania, odczuwać możemy zjawisko szoku kulturowego, które również stało się tematem warsztatu prowadzonego przez Panią Elżbietę Wandycz.

Z zagadnieniem kultury związany jest cały system kulturalnych zachowań w zależności od specyficznych sytuacji, w jakich możemy się znaleźć, zwanych popularnie savoir vivrem. W ramach warsztatów poprowadzonych przez Panią Dagmarę Bojdę omówiona została tematyka telefonicznej etykiety, etykiety w Internecie, etykiety ubioru oraz zasady właściwego witania się i przedstawiania swojej osoby.

Prowadzone przez Dział Kontaktów Zewnętrznych warsztaty z zakresu zdobywania umiejętności interpersonalnych uświadomiły uczniom jak niebywale istotne są one w trakcie podejmowania najważniejszych decyzji osobistych oraz w kreowaniu przyszłej kariery zawodowej.

Samanta Borkowska

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK