Kontrast:




Biuro Współpracy Międzynarodowej

Uczelnia Student Uczelnie
partnerskie
Rekrutacja

Uczelnia świętowała 10-lecie Erasmusa

W dniach 7 - 11 kwietnia 2014 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie była gospodarzem wielu wydarzeń, których wspólnym mianownikiem są obchody 10-lecia Programu Erasmus w nyskiej Uczelni. W tym czasie odwiedziło Nysę wielu znakomitych gości z takich krajów jak: Ukraina, Niemcy, Czechy, Norwegia, Wielka Brytania, Chorwacja, Kosowo, Turcja, Włochy czy Francja.

Warsztaty dla gości zagranicznych z uczelni partnerskich zajmujących się na co dzień współpracą międzynarodową, bądź aktywnie uczestniczących w projektach i programach UE. Oprócz prezentacji Uczelni, w kontekście strategii jej umiędzynarodawiania, uczestnicy wzięli udział w wykładzie na temat „Modeli Systemów Zarządzania Jakością” oraz w warsztatach dotyczących „Zarządzania Czasem w pracy administracyjnej”.

Najistotniejszym elementem „Tygodnia Międzynarodowego” była wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia i realizacji procedur związanych z programami i projektami międzynarodowymi oraz prezentacje uczelni partnerskich wraz z zaproszeniem partnerów do współpracy. Bardzo ciekawą ofertę wykładów i warsztatów uczestnicy Tygodnia Międzynarodowego przedstawili studentom PWSZ w Nysie. Zaprezentowane wykłady dotyczyły dziedziny finansów, języków obcych i dydaktyki oraz zagadnień medycznych. W ostatnim dniu goście zagraniczni odwiedzili nyskie szkoły, w tym SP nr 1, Carollinum oraz Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne, gdzie mieli okazję zapoznać się z polskim systemem edukacyjnym oraz wziąć udział w regularnych zajęciach lekcyjnych.

Podczas tego bogatego w wydarzenia tygodnia nie zabrakło też dodatkowych punktów programu, wśród których znalazły się warsztaty florystyczne : ”Kwiaty Erasmusa”, zwiedzanie Nysy kolejką turystyczną, relaksacyjna wizyta w Instytucie Kosmetologii, która wywołała chyba największy entuzjazm wśród uczestników czy też wycieczka do Wrocławia.

„ETC- European Transfer of Culture (Europejski Transfer Kultury)” to jak do tej pory jedna z najważniejszych  konferencji filologicznych zorganizowanych w PWSZ w Nysie. W czasie tego współorganizowanego przez Uniwersytet Lwowski wydarzenia wygłoszono około 30 wykładów w tematyce:

A. Nauczanie języków obcych w powiązaniu z wpływami kultury regionalnej

B. Problemy  translatorskie w procesie dydaktycznym nauczania języków i literatury

C. Historia i kultura studiów filologicznych                                              

Na szczególną uwagę zasługuje fakt udziału w konferencji Ambasadora Ukrainy w Polsce Pana Markyiana Malskyego, który w swoim wykładzie podczas pierwszej sesji plenarnej poruszył wiele niezwykle istotnych w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie kwestii związanych z tożsamością kulturową oraz współpracą polsko-ukraińską na polu edukacji i wymiany kulturalnej pomiędzy naszymi krajami.

Kolejnym znakomitym gościem konferencji oraz honorowym członkiem jej Komitetu Naukowego był Profesor Jan Miodek, który w czasie swojego pobytu w Nysie wygłosił dwa niezwykle pasjonujące wykłady: pierwszy "Polszczyzna i jej sąsiedzi językowi" nawiązywał bezpośrednio do tematyki konferencji, drugi natomiast, wygłoszony w Nyskim Domu Kultury dla liczącej 500 osób widowni, dotyczył codziennych problemów z językiem polskim i ciekawostek z nim związanych.

Kulminacyjnym punktem programu była Gala z okazji 10 rocznicy Programu Erasmus w PWSZ w Nysie, która zgromadziła uczestników „Tygodnia Międzynarodowego”, konferencji ETC, zaproszonych gości zagranicznych i krajowych, pracowników PWSZ w Nysie oraz studentów. Podczas części oficjalnej Gali  JM Pani Rektor wyraziła uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w internacjonalizację Uczelni, w tym dla Działu Kontaktów Zewnętrznych oraz wszystkich Koordynatorów Instytutowych Współpracy Międzynarodowej.

Galę uświetnił koncert zespołu Walk Away, po którym wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na uroczysty bankiet. Nie była to jedyna strawa duchowa tygodnia gdyż Instytut Jazzu PWSZ w Nysie zorganizował również otwarte warsztaty muzyczne: perkusyjne -prowadzone przez dra hab. Piotra Biskupskiego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz gitarowe wraz z recitalem Krzysztofa "Pumy" Piaseckiego.

Z okazji rocznicy Narodowa Agencja Programu Erasmus skierowała do JM Pani Rektor oraz Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus ciepłe słowa uznania i życzenia sukcesów, w tym m.in.:

„(…) Z podziwem obserwuję poczynania nyskiej uczelni, która z roku na rok rozwija swój „potencjał umiędzynarodowienia”, rzetelnie i z sercem realizuje wyjazdy stypendialne studentów i pracowników, aktywnie uczestniczy w kursach intensywnych Erasmusa. 

Jeżeli wszyscy pracownicy PWSZ w Nysie są równie rzetelni i kreatywni jak pracownicy Działu Kontaktów Zewnętrznych, z którymi Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pełniąca rolę Narodowej Agencji programu Erasmus+ (wcześniej LLP-Erasmus, wcześniej Sokrates-Erasmus, wcześniej Erasmus) współpracuje, można być spokojnym o przyszłość tej uczelni, przygotowanie absolwentów do bycia świadomymi obywatelami i dobrymi pracownikami. Życzę dalszych sukcesów w czerpaniu z możliwości programu Erasmus+ i przekuwaniu tych możliwości na jakość kształcenia i stopień umiędzynarodowienia uczelni. Podpisała: Beata Skibińska, Z-ca Dyrektora programu Erasmus+ ds. szkolnictwa wyższego.”

Powyższe słowa stają się dziś u progu kolejnej dekady ERASMUSA+ wyzwaniem do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla całej społeczności akademickiej.

 Anna Opałka
Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych

List od Pani Beaty Skibińskiej - Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Zastępca Dyrektora Programu Erasmus + [ .pdf ]

Opublikowano: 14-04-2014

 

Biuro Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK