Wykład otwarty pt. "Brunon z Kwerfurtu i Bolesław Chrobry".
Wykład poprowadził prof. dr hab. Marek Derwich (wybitny naukowiec w zakresie historii średniowiecza powszechnego i polskiego. Kierownik Pracowni Badań nad Dziejami Zakonów i Kongregacji Zakonnych w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz profesor w Instytucie Historii w PWSZ w Nysie).
Słuchaczami wykładu byli studenci historii PWSZ w Nysie oraz licznie zaproszona młodzież szkół ponadgimnazjalnych Nysy i okolic.
Zaproszeni goście mieli możliwość nabycia publikacji prof. Marka Derwicha.
AP
Dlaczego Śląsk stał się dla cesarzy niemieckich bardziej atrakcyjny od Rzymu? Kulisy haniebnej zbrodni w Międzyrzeczu, rola wielbłąda w stosunkach dyplomatycznych Bolesława Chrobrego – te i inne niezwykłe tajemnice średniowiecza odkrywał przed młodzieżą prof. dr hab. Marek Derwich podczas kolejnego wykładu otwartego zorganizowanego przez Instytut Historii PWSZ w Nysie w dn.6 marca 2008 r.
Tematem wykładu był Brunon z Kwerfurtu – intelektualista europejski misjonarz i męczennik niemiecki przebywający na dworze Bolesława Chrobrego pełniąc pokojowe misje chrystianizacyjne m. in. w Prusach, gdzie zginął śmiercią męczeńską, podobnie jak św. Wojciech, a nie doczekał się po śmierci podobnej chwały i kultu jak jego poprzednik.
Ta postać i próba wyjaśnienia tej zagadki stała się kanwą niezwykłej opowieści o "Młodszej Europie" z czasów naszych pierwszych władców historycznych. Miała w nim miejsce interesująca charakterystyka europejskich elit oraz problem poczucia "europejskości" ich przedstawicieli, takich jak Brunon czy cesarz Otto III oraz zadziwiający awans do tej elity naszego władcy Bolesława Chrobrego.
To była niezwykła lekcja historii, po której uczniowie liceów nyskich i otmuchowskiego z łatwością odpowiadali na ważne pytania takie jak:
dr Irena Bracichowicz