Dole i niedole średniowiecznego misjonarza
Kolejny wykład z cyklu CZŁOWIEK W ŚWIECIE KULTURY pt. "Dole i niedole średniowiecznego misjonarza" wygłosił prof. dr hab. Marek Derwich pracownik Instytutu Historii PWSZ w Nysie oraz Kierownik Pracowni Badań nad Dziejami Zakonów i Kongregacji Zakonnych w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wykład ten był nie tylko okazją do zapoznania się z interesującymi faktami i rzadkimi źródłami, które opisywały sposób funkcjonowania wczesnośredniowiecznych i późniejszych misji chrystianizacyjnych , ale także aspekty psychologiczne funkcjonowania misjonarza w kontekście zetknięcia się różnych kultur.
Prof. M. Derwich przedstawił rzadko obecne w literaturze zagadnienia takie jak: kwestie motywacji religijnej, trudności językowe, „logistyczne”, kształcenie misjonarzy, czy dobór metod chrystianizacji, związane z pielgrzymowaniem misjonarzy. Słuchacze mieli okazje przekonać się w jakim stopniu charakter i zasięg tych misji podyktowany był pochodzeniem etnicznym misjonarzy (Żydzi, tzw. Iroszkoci, Germanie) oraz trudnościami wynikającymi z odmienności kulturowej np. Słowian czy mieszkańców Prus.
Irena Bracichowicz.