Kontrast:

KontaktAktualnościMottoPracownicyPlany zajęć

Instytut Historii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

"Wokół wojny trzydziestoletniej"
konferencja popularnonaukowa.

W dniu 11 kwietnia odbyła się konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Instytut Historii PWSZ w Nysie poświęcona wojnie trzydziestoletniej - jednemu w z największych konfliktów europejskich w dziejach. Uczestnikami konferencji byli naukowcy zajmujący się tą problematyką oraz studenci historii, uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.

Konferencję poprzedził w dn. 10 kwietnia wykład otwarty dr Pawła Szymkowicza "Znaczenie jezuitów dla Nysy", który wprowadził w atmosferę życia i problemów właścicieli dóbr XVII - wiecznej Nysy - biskupów wrocławskich, w tym również ich zmagań z problemami i następstwami wojny.

Prof. dr hab. Jerzy Maroń (Uniwersytet Wrocławski), najwybitniejszy znawca problematyki wojny trzydziestoletniej w Polsce, autor jedynej wydanej w naszym kraju monografii tej wojny, w swoim wystąpieniu zarysował jej przebieg nie tylko w aspekcie militarnym, ale przede wszystkim gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem roli Nysy. Dr Grzegorz Mazur (PWSZ w Nysie) przedstawił referat pt "Rzeczpospolita wobec wojny 30-letniej", dr Paweł Szymkowicz (PWSZ w Nysie) wyjaśnił w jakim stopniu popularna ostatnio problematyka procesów czarownic na Śląsku w czasach nowożytnych wiązała się z konfliktami religijnymi i kontrreformacją.

Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych podjęli dyskusję na temat zagadnień dydaktycznych zwiazanych z problematyką konfliktów wojennych, ich przyczyn i następstw.

Konflikty stanowiące przyczyny i teatr wojny są trudne do nauczania i zajmują coraz mniej miejsca w programach i podręcznikach szkolnych. Udało się jednak nam i nauczycielom, zainteresować uczniów naszego regionu, z uwagi na znaczenie i wieloaspektowy wpływ na jego dzieje i charakter oraz liczne ślady tych wydarzeń w postaci zabytków kultury Śląska.

Uczniowie z liceów i techników z Głuchołaz, Otmuchowa i Wałbrzycha w swoich referatach i interesujących prezentacjach multimedialnych przedstawiali następujące problemy:

  • Ślady działań wojennych i skutków wojny trzydziestoletniej w XVII w na Śląsku.
  • Polityczne przyczyny i interesy państw europejskich w wojnie.
  • Skutki wojny trzydziestoletniej dla kultury i edukacji Śląska.
  • Wątki biograficzne związane z wojną.
  • Przemiany narodowościowe i wyznaniowe na Śląsku na skutek wojny trzydziestoletniej.
  • Ślady konfliktów religijnych w XVII w. na Śląsku.
  • Epidemie podczas wojny trzydziestoletniej.

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Maronia, który ufundował nagrodę główną wyróżniło najlepsze prace przyznając:
I nagrodę Annie Rudolf z LO w Otmuchowie
II nagrodę Anita Ryś i Angelika Jurek z LO w Otmuchowie.
III nagrodę Mateuszowi Rybotyckiemu i Wojciechowi Rosłonowi z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

Irena Bracichowicz.

Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2012    kontakt z webmasterem:
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK